Ըստ բռնապետի՝ անհրաժեշտ է «լուծել» ոչ միայն կամ, ավելի ճիշտ, ոչ թե Արցախի, այլ, մեծ հաշվով, Հայաստանի «խնդիրը». Վարդան Ոսկնայնա
«Որքան էլ առաջին հայացքից պարադոքսալ թվա, սակայն Արցախյան հիմնախնդիրը փակված չէ։
Դրա ապացույցն է պարբերաբար այդ խնդրի մասին ներհայաստանյան ակտիվ, ես կասեի նույնիսկ՝ կատաղի, քննարկումների ծավալումը, որի հերթական փուլի ականատեսն ենք հիմա։
Ի դեպ, այս հանգամանքը միգուցե հաճախ մեզանից ավելի լավ հասկանում է նաև Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի պարագլուխը, ուստի և շարունակում է Հայաստանի դեմ հիբրիդային պատերազմը քարոզչական և «փափուկ ուժի» տարբեր այլ մակարդակներում։
Ի տարբերություն մեզ, որ այդպես էլ չընկալեցինք, թե պետք է լուծել արհեստածին Ադրբեջանի խնդիրը, ըստ այդ բռնապետի՝ անհրաժեշտ է «լուծել» ոչ միայն կամ, ավելի ճիշտ, ոչ թե Արցախի, այլ, մեծ հաշվով, Հայաստանի «խնդիրը»»։

«Проблема Арцаха не закрыта»: Восканян о причинах яростных споров внутри Армении
«Как бы парадоксально это ни выглядело на первый взгляд, проблема Арцаха не закрыта», – написал заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян в своем Telegram-канале.
«Доказательством тому становятся периодически вспыхивающие внутри Армении активные, я бы даже сказал яростные обсуждения этой темы, очередному этапу которых мы сейчас являемся свидетелями.
Кстати, возможно, лучше нас это обстоятельство понимает и главарь бакинского варварского режима, посему и продолжает гибридную войну против Армении на различных уровнях пропаганды и так называемой "мягкой силы".
В отличие от нас, так и не осознавших, что нужно решать проблему искусственно созданного Азербайджана, по мнению этого диктатора, необходимо "решить" не только или, точнее, вовсе не проблему Арцаха, а, по большому счету, "проблему" Армении», – отметил он.