Արցախի նախագահին երեկա ճեպազրույցից րոպեներ անց կանչել են ՔԿ
Երեկ տեղի ունեցած դատական նիստից և լրագրողների հետ ճեպազրույցից րոպեներ հետո Արցախի նախագահը հեռախոսազանգով հրավիրվել է քննչական կոմիտե։ Այս մասին հայտնում է Սամվել Շահրամանյանի փաստաբան Ռոման Երիցյանը։
Ըստ նրա՝ Արցախի նախագահը ՔԿ է կանչվել Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի գործով հարցաքննվելու նպատակով։ Հարցաքննությունը տեղի է ունենալու այսօր։
Հիշեցնենք, որ պատասխանելով Արցախի թեմի առաջնորդի՝ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը, երեկ Շահրամանյանը մասնավորապես ասել է.
«Հաջորդ օրը ես հանդիպել եմ Արցախի թեմի առաջնորդի հետ։ Ես ստացել եմ իր հիմնավորումները, ինձ մեկ հարց էր հետաքրքրում հիմնականում։ Արդյոք այդ հանդիպումը համաձայնեցվա՞ծ էր իրենց ղեկավարի՝ Վեհափառի հետ, և ստացել եմ բացասական պատասխան։ Ըստ այդմ, ես եզրակացություններ արել եմ»։
Արցախի նախագահը նաև նշել է՝ բոլորին հայտնի է Վեհափառ Հայրապետի դիրքորոշումը Արցախի վերաբերյալ, մի քանի անգամ ինքը Կաթողիկոսին հանդիպելու ու այդ դիրքորոշման համար նրան շնորհակալություն հայտնելու հնարավորություն է ունեցել։

Через несколько минут после вчерашнего брифинга президента Арцаха вызвали в СК Армении
Через несколько минут после состоявшегося 2 декабря судебного заседания и брифинга с журналистами президент Арцаха получил телефонный звонок с приглашением в Следственный комитет. Об этом на своей странице в Facebook сообщил адвокат президента Республики Арцах Самвела Шахраманяна Роман Ерицян.
По его словам, президент Арцаха был вызван в СК для допроса по делу архиепископа Баграта Галстаняна.
Он также отметил, что допрос назначен на сегодня.
Напомним, после судебного заседания 2 декабря 5-й президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Самвел Шахраманян, коснувшись встречи главы Арцахской епархии ААЦ епископа Вртанеса Абраамяна с Николом Пашиняном, заявил:
«На следующий день я встретился с предстоятелем Арцахской епархии. Я выслушал его обоснования, меня в основном интересовал один вопрос: была ли эта встреча (с Николом Пашиняном. – Ред.) согласована с их главой – Католикосом Всех Армян. И я получил отрицательный ответ. На основании этого я сделал свои выводы», – заявил С. Шахраманян, отметив, что пока воздержится от комментариев.
Самвел Шахраманян отметил также, что всем известная позиция Католикоса всех армян по вопросу Арцаха. «Я несколько раз встречался с Католикосом, выразил ему благодарность за его позицию», – сказал он в беседе с журналистами.