Վերանայված բյուջեով նվազել են եկամուտները և ծախսերը, բայց ավելացել են Վարչապետի աշխատակազմին հատկացվող գումարները
10:55 03/12/2025
«Կառավարության պարտք/ՀՆԱ ցուցանիշը բյուջեի նախնական նախագծի 53.5%-ի համեմատ, նվազել է 0.6 տոկոսային կետով ՝ կազմելով 52.9 %»-Աժ-ում ներկայացնելով 2026 թ բյուջեի փոփոխված տարբերակը՝ ասաց ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
Նախարարը տեղեկացրեց, որ վերանայված բյուջեվ 0.2 մլրդ դրամով նվազեցրել են պետական բյուջեի եկամուտները, ինչպես նաև նվազել են պաշտոնական դրամաշնորհները։
0.9 մլրդ րամով նվազել են բյուջեի ծախսերը, որը, ըստ Հովհաննիսյանի, պայմանավորված է փոխարժեքի վերագնահատմամբ։
«Էկոնոմիկայի նախարարության գծով բյուջեից հատկացումներն ավելացել են 38.5 մլն դրամով, Արդարադատության նախարարության գծով՝ 1 մլրդ 247 մլն դրամ, Վարչապետի աշխատակազմի մասով ավելացել են 157.3 մլն դրամով»,- ասաց վահե հովհաննիսյանը և տեղեկացրեց, որ բարձրացել են նաև ԲԴԽ-ին հատկացվող գումարները, նաև ՇՄՆ-ի համար հատկացվող գումարը։
նա նաև նշեց, որ Ֆինանսների նախարարության բյուջեն 3.3 մլրդ րամով  նվազել է։

Armenia revises 2026 budget: Revenues and expenditures cut, funding for PM's Office increased
The Armenian government has revised its 2026 draft budget, reducing both revenues and expenditures while increasing allocations for several state bodies, including the Prime Minister’s Office.
Presenting the updated version of the budget in the parliament on Wednesday, Finance Minister Vahe Hovhannisyan said the government debt-to-GDP ratio is now projected at 52.9%, down by 0.6 percentage points from the initial estimate of 53.5%.
According to Hovhannisyan, budgeted state revenues have been reduced by 0.2 billion drams, with official grants also declining. Expenditures have been cut by 0.9 billion drams, a change he attributed largely to currency revaluation.
Despite the overall reduction in spending, several institutions will receive additional funding. The Ministry of Economy will see its allocation rise by 38.5 million drams, the Ministry of Justice will receive an additional 1.247 billion drams and the Prime Minister’s Office budget will increase by 157.3 million drams.
Hovhannisyan said that funding for the Supreme Judicial Council (SJC) and the Ministry of the Environment has also been raised.