Այս հրապարակումները մաթեմատիկական ճշգրտությամբ ապացուցում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը հրեշ է. Զուրաբյան. ՈՒՂԻՂ
13:24 04/12/2025
«Ես ուզում եմ ասուլիսը սկսել մի հայտարարությամբ, որը կարող է ձեզ համար մի քիչ էլ սենսացիոն հնչի։  Բայց ես պետք է հայտարարեմ, որ լիովին համաձայն եմ Նիկոլ Փաշինյանի մի հայտարարության հետ, որ ինքը երեկ արել է»,-լրագրողների հետ ընթացող հանդիպմանը հայտարարեց ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը՝  անդրադառնալով Կառավարության կողմից հրապարակված Արցախյան հիմնախնդրի  կարգավորման փաստաթղթերին։
Նա հիշեցրեց, որ Փաշինյանը փաստաղթերի հրապարակումից հետո հայտարարել է, որ նախագահներին չի հրավիրում բանավիճելու, քանի որ բանավիճելու էլ բան չկա։
«Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հենց դա էր ասում, հրապարակի փաստաթղթերը, բանավեճի թեման կսպառվի։ Այսինքն, գալիս ենք համազգային կոնսենսունսի, հնարավոր չէ բանավիճել փաստերի, ապացույցների իսկության շուրջ»,-ասաց նա։
Զուրաբյանի խոսքով, Փաշինյանը փաստաթղթերը թերի է հրապարակել, քանի որ իրենք տևական ժամանակ պահանջում էին հրապարակել ոչ միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջարիները, այլև Հայաստանի իշխանությունների պատասխաններն այդ առաջարկներին։
«Դա է կարևոր։ Եթե դու ստանում ես կարգավորման առաջարկ, ապա դու ունես երեք տարբերակ, պատերազմի, խաղաղ լուծման, բանակցությունների գնալու»,-ասաց Զուրաբյանը։
Նա այս առումով ընդգծեց 2019-ին ստացած առաջարկությունների պլանը և Նիկոլ Փաշինյանի պատասխանն այդ պլանին.
«Ես պատասխանատու կերպով պնդում եմ, որ այս հրապարակումներն արդեն մաթեմատիկական ճշգրտությամբ ապացուցում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը հրեշ է, որը 2019 թ. ապրիլին և հունիսն ստացել է կարգավորման պլան, ի դեպ ապրիլին ստացած պլանը չի հրապարակել, պլան, որը հաստատում է խաղաղություն, ապաշրջափակում, միջազգային խաղարար ուժերի տեղակայում Արցախի ամբողջ պարագծով, մենք ստանում էինք խաղաղություն՝ պահպանելով Քելբաջարը և Լաչինը։ Բայց նա մերժել է այս պլանը, և ընդհանրապես բանակցությունները։ Այդ մերժումով մարտահրավեր է նետել ոչ միայն Ադրբեջանին, այլև միջազգային հանրությանը, և առաջին հերթին Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին՝ ԱՄՆ-ին, Ֆրանսիային ու Ռուսաստանին։ Այդ մերժումով, ըստ էության, նա լեգիտիմացրել է Ադրբեջանի ագրեսիան կամ պատերազմի վերսկսկումը 2020 թվականին»,-ասաց Զուրաբյանը։
Նա ընդգծեց, որ Փաշինյանը ներքաշել է մեզ մի պատերազմի մեջ, որի արդյունքում ունեցանք Արցախի ոչնչացում, հազարավոր զոհեր, մեր պետությունն այնքան վնասված ու թուլացած է, որ խոսքը վերաբերում է արդեն նրա գոյատևմանը։
«Այս հրապարակումներով, կնիքով, անհերքելի ապացույցներով պարզվեց, որ Հայաստանի աղետալի թուլացումը, Արցախի կորուստը, հինգ հազար զինվորների մահն ամբողջությամբ Նիկոլ Փաշինյանի խղճի վրա է»,-ասաց նա։

Левон Зурабян: Опубликованные документы с математической точностью доказывают, что Никол Пашинян – чудовище
15:05 04/12/2025
«Хочу начать пресс-конференцию с заявления, которое для вас может прозвучать несколько сенсационно. Но я должен сказать, что полностью согласен с одним заявлением Никола Пашиняна, которое он сделал вчера», – заявил на встрече с журналистами 4 декабря координатор Армянского национального конгресса (АНК) Левон Зурабян, коснувшись опубликованных правительством 2 декабря документов переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта.
Он напомнил, что после публикации вышеупомянутых документов Пашинян заявил, что не приглашает экс-президентов Армении на дебаты, так как вести дебаты уже не о чем.
«Именно это и говорил Левон Тер-Петросян: опубликуй документы – тема для дебатов будет исчерпана. Иными словами, мы приходим к общенациональному консенсусу: невозможно вести дебаты о подлинности фактов и доказательств», – отметил он.
По словам Зурабяна, Пашинян опубликовал документы не в полном объеме, поскольку они длительное время требовали публикации не только предложений сопредседателей МГ ОБСЕ, но и ответов властей Армении на эти предложения.
«Важно это. Если ты получаешь предложения по урегулированию, у тебя есть три варианта: война, мирное решение или вступление в переговоры», – сказал Зурабян.
Он в этом контексте обратил внимание на предложения 2019 года и ответ Никола Пашиняна на этот план.
«Я с ответственностью утверждаю, что эти опубликованные документы с математической точностью доказывают: Никол Пашинян – чудовище, который в апреле и июне 2019 года получил план урегулирования. Кстати, апрельский план он не опубликовал – план, который предусматривал мир, разблокирование, размещение международных миротворческих сил по всему периметру Арцаха. Мы могли получить мир, сохранив Кельбаджар (Карвачар. – Ред.) и Лачин (Бердзор. – Ред.). Но он отверг этот план и вообще переговоры. Этим отказом он бросил вызов не только Азербайджану, но и международному сообществу, прежде всего странам-сопредседателям Минской группы – США, Франции и России. По сути, этим отказом он легитимизировал агрессию Азербайджана или возобновление войны в 2020 году», – сказал Л.Зурабян.
Он подчеркнул, что Пашинян втянул армянский народ в войну, в результате которой произошло разрушение Арцаха, у нас тысячи погибших, а наше государство оказалось настолько ослабленным и поврежденным, что речь уже идет сейчас о его выживании.
«Эти публикации с печатью, неопровержимыми доказательствами показывают, что катастрофическое ослабление Армении, потеря Арцаха, гибель пяти тысяч солдат полностью лежат на совести Никола Пашиняна», – сказал он.