Գնացեք Սյունիք ու հարցրեք՝ ով էր Նարեկ Բաբայանը մինչև 2018-ին, և ինչպիսի հաջողություններ ունի ԶՊՄԿ-ում պաշտոն ստանալուց հետո. Աննա Գրիգորյան
«Այն մարդիկ, ովքեր 2018 թվականին եկան իշխանության այն հայտարարությամբ, որ պայքարելու են կոռուպցիայի, հովանավորչության դեմ, հիմա ամեն քայլափոխի կարող ես առերեսվել մի իրականության, որտեղ տեղի է ունենում կոռուպցիա, հովանավորչություն, գումարների մսխում»,- Ազգայն ժողովում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը։
Նա մի քանի օրինակներ բերեց՝ փաստերով ներկայացնելով կոռուպցիայի, փողերի վատնման, հովանավորչության դեպքեր։
Ա.Գրիգորյանը նշեց, որ ստեղծվում է Երևանի երթևեկության կառավարման կենտրոն, որին տարեկան տրամադրվելու է մոտ 500 միլիոն դրամ։
«500 միլիոն դրամ տրամադրվելու է մի կենտրոնի, որը պետք է իրականցնի որոշակի գործառույթներ՝ քաղաքային ճանապարհային ենթակառուցվածքների արդյունավետ շահագործման, զարգացման պլանավորում, երթևեկության հոսքերի ուսումնասիրություն, վերլուծություն։ Այսօրվա քաղաքապետրանի կառուցվածքի մեջ արդեն գոյություն ունեն նման ստորաբաժանումներ, որոնք նման գործառույթներ իրականացնում են, նաև ՆԳՆ կան համապատասխան ստորաբաժանումներ։
Այս մարդիկ ստանալու են 1 միլիոն 700 հազար դրամ, 1 միլիոն 800 հազար դրամ աշխատավարձ։
Հիմա իմ մտքով անցավ ԱՆԻՖ-ը։ Մարդիկ տասնյակ հազար դոլարներով աշխատավարձ էին ստանում, ստանում էին գործողումների գումար, պարգևավճարներ, վերջը տեսանք տապալում»,- ասաց Ա. Գրիգորյանը։
Նա նշեց, որ վերջերս մարզահամերգային համալիրում Նիկոլ Փաշինյանը հավաքել էր ամբողջ պետական համակարգը՝ հայտարարելու, որ Սահմանադրությունը պետք է փոխվի։
«Այդ հանդիպումը մեր քաղաքացիների վրա արժեցել է 42 միլիոն դրամ։ Մեր հերոս հարկատուներն այդ գումարները վճարել են, որ Փաշինյանը մի ամբողջ պետական համակարգ հավաքի ու ասի, որ պետք է փոխենք մեր Սահմանադրությունը»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Ա. Գրիգորյանը նաև նշեց, որ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ կառավարման խորհրդի անդամ նշանակվելուց հետո իր համաքաղաքացի Նարեկ Բաբայանի մասին լեգենդներ են պտտվում Սյունիքի մարզում։
«Մի հատ գնացեք, հարցրեց Նարեկ Բաբայանի մասին մինչև 2018 թվականը, և հիմա՝ ինչպիսի հաջողություններ ունի։

Armenian opposition lawmaker Anna Grigoryan on Thursday accused the government of widespread corruption, patronage and wasteful spending, saying officials who came to power in 2018 “on an anti-corruption message” are now presiding over the very practices they once denounced.
Speaking at a parliament session, the Hayastan bloc MP presented several examples she said illustrate mismanagement and misuse of public funds.
Grigoryan criticized plans to establish a new Yerevan Traffic Management Center, which she said will receive about 500 million drams annually. She argued that existing municipal and Interior Ministry units already perform similar functions, such as traffic flow analysis and infrastructure planning. According to her, salaries at the new center will reach 1.7 to 1.8 million drams per month.
Invoking the case of the now-defunct Armenian National Interests Fund (ANIF), Grigoryan said officials there received “tens of thousands of dollars” in salaries, bonuses and operational allowances before its work ultimately “failed”, a comparison she suggested may apply to the new center.
The MP also criticized a recent gathering at the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex, where Prime Minister Nikol Pashinyan addressed thousands of public sector employees about the need for constitutional changes. Grigoryan said the event cost taxpayers 42 million drams.
Grigoryan further alleged that questions are being raised in Syunik Province regarding the career trajectory of Narek Babayan, appointed as a board member of the Zangezur Copper and Molybdenum Combine (ZCMC). She claimed residents describe a dramatic rise in Babayan’s fortunes since 2018.
“Go to Syunik and ask who Narek Babayan was before 2018 and what successes he has achieved since,” Grigoryan said, asserting that locals in Kapan and Kajaran “will tell the full story”.