Մտավախություն կա, որ Մարսելից վերադարձող Գարեգին Երկրորդին փորձելու են կալանավորել կամ մեկուսացնել. հավաքվում ենք «Զվարթնոց» օդանավակայանում. հայտարարություն
12:26 06/12/2025
Ժամանակն է սթափվելու և տեր կանգնելու մեր Սրբություններին։ Հայոց Հայրապետի թիկունքին պետք է կանգնած լինի ողջ հավատացյալ ժողովուրդը և ազգային ուժերը: Հավաքվում ենք այսօր՝ ժամը 20։00-ին «Զվարթնոց» օդանավակայանի VIP սրահի դիմաց»,- նշված է Հայոց եկեղեցու պահպանության համահայկական խորհուրդի հայտարարության մեջ։
«Հայրենակիցնե՛ր, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հավատավո՛ր զավակներ:
Այլևս կասկած չկա՝ գործող իշխանությունը՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, հատել է բարոյականության, ազգային արժանապատվության և պետականության բոլոր կարմիր գծերը և մարդկային տարրական սկզբունքները։ Հայոց Եկեղեցու դեմ սանձազերծված արշավը հասել է իր գագաթնակետին՝ վերածվելով բացահայտ թշնամանքի։
Օդում կախված տեղեկություններով՝ իշխանական կուլիսներում մշակվում է հերթական ստոր դավադրությունը։ Մտավախություն կա, որ Մարսելից հովվապետական այցից վերադարձող Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին փորձելու են կալանավորել կամ մեկուսացնել հենց օդանավակայանում։
Նպատակը մեկն է՝ ամեն գնով խափանել դեկտեմբերի 10-12-ը կայանալիք Եպիսկոպոսաց ժողովը, որտեղ քննարկվելու են ազգի համար ճակատագրական հարցեր։ Սա ուղիղ հարված է մեր հոգևոր անվտանգությանը և ազգային միասնության և անսասանության վերջին ամրոցին։
Ժամանակն է սթափվելու և տեր կանգնելու մեր Սրբություններին։ Հայոց Հայրապետի թիկունքին պետք է կանգնած լինի ողջ հավատացյալ ժողովուրդը և ազգային ուժերը:
Հավաքվում ենք այսօր՝ ժամը 20։00-ին «Զվարթնոց» օդանավակայանի VIP սրահի դիմաց:
Կոչ ենք անում բոլոր արժանապատիվ հայորդիներին, մտավորականներին, հասարակական գործիչներին և մտահոգ քաղաքացիներին՝ գալ և դիմավորել Վեհափառ Հայրապետին։ Մենք պետք է ի ցույց դնենք մեր միասնականությունը և թույլ չտանք, որ պիղծ ձեռքերը դիպչեն Հայոց Վեհափառին։
Եկե՛ք և ձեր ներկայությամբ փաստե՛ք, որ Հայ Եկեղեցին անառիկ է, իսկ նրա դեմ ոտնձգություն անողները պատասխան են տալու պատմության և ժողովրդի առջև։
Աստված պահապան Հայոց Եկեղեցուն և մեր Ազգին»,-«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ, նշված է հայտարարությունում։

Есть опасение, что Католикоса Гарегина II попытаются задержать или изолировать, собираемся в аэропорту Еревана. Заявление
12:51 06/12/2025
«Пришло время воспрянуть и встать на защиту наших святынь. За Верховным Патриархом должен стоять весь верующий народ и все национальные силы. Сегодня в 20:00 собираемся перед VIP-залом аэропорта “Звартноц”», – говорится в заявлении Всеармянского совета по защите Армянской церкви.
Текст заявления приводим ниже:
«Соотечественники, верующие Армянской Апостольской Святой церкви!
Сомнений больше нет: действующая власть во главе с Николом Пашиняном перешла все красные линии морали, национального достоинства и государственности, попрала элементарные человеческие принципы. Развязанная против Армянской церкви кампания достигла своего апогея, превратившись в открытую враждебность.
По имеющимся сведениям, в кулуарах власти подготавливается очередной подлый заговор. Существует опасение, что Католикоса всех армян Гарегина II, возвращающегося в Армению после патриаршего визита из Марселя, попытаются задержать или изолировать прямо в аэропорту.
Цель очевидна: любой ценой сорвать созываемый 10-12 декабря Собор епископов, на котором должны обсуждаться судьбоносные для нации вопросы. Это прямой удар по нашей духовной безопасности, а также по последнему оплоту национального единства и непоколебимости.
Пришло время воспрянуть и встать на защиту наших святынь. За Верховным Патриархом должен стоять весь верующий народ и все национальные силы.
Сегодня в 20:00 собираемся перед VIP-залом аэропорта “Звартноц”.
Призываем всех достойных сынов армянского народа – представителей интеллигенции, общественных деятелей и обеспокоенных граждан – прийти и встретить Верховного Патриарха. Мы обязаны продемонстрировать наше единство и не позволить, чтобы нечистые руки посягнули на Верховного Патриарха.
Приходите и своим присутствием засвидетельствуйте, что Армянская церковь неприступна, а те, кто посягает на нее, понесут ответственность перед историей и народом.