«Նովոստի-Արմենիա». 20 տարի հայկական մեդիաշուկայում
«Նովոստի-Արմենիա» լրատվական գործակալությունը նշում է իր 20-ամյակը։ Վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում գործակալությունը դասական լրատվական ռեսուրսից վերածվել է ժամանակակից մեդիահամակարգի, որն առկա է բոլոր կարևոր թվային հարթակներում։
«Նովոստի-Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Գալինա Դավիդյանը ընդգծեց, որ այս տարեդարձը կարևոր հանգրվան է գործակալության զարգացման գործում և ընդգծում է դրա կայուն դերը երկրի մեդիաոլորտում։
«Այս 20 տարիների ընթացքում մենք վերափոխվել ենք լիարժեք մեդիա համակարգի. այսօր գործակալության լուրերը հասանելի են Telegram-ում, TikTok-ում, YouTube-ում, Facebook-ում, Instagram-ում, VK-ում և Threads-ում։ Մեր կայքը տարեկան ունի ավելի քան 10 միլիոն դիտում։ Մեզ համար լրագրությունը ոչ միայն աշխատանք է, այլև հասարակական կարծիքի վրա ազդելու և ձևավորելու հզոր գործիք։ Սա հսկայական պատասխանատվություն է, ահա թե ինչու մենք այդքան բարձր ենք գնահատում մեր թիմի պրոֆեսիոնալիզմը», - նշեց Դավիդյանը։
Գլխավոր տնօրենը շնորհակալություն հայտնեց գործակալության աշխատակիցներին իրենց մասնագիտությանն ու աշխատանքին նվիրվելու համար, ինչպես նաև գործընկերներին, որոնք տարիներ շարունակ աջակցել են որակյալ լրագրության զարգացմանը Հայաստանում: Հատուկ գնահատանքի խոսքեր ուղղվեցին ընթերցողներին։
«Հատուկ շնորհակալություն մեր ընթերցողներին։ Շնորհակալ ենք, որ կարդում և վստահում եք մեզ։ Ընդ որում, ոչ միայն կարդում, այլև ակտիվորեն մասնակցում եք մեր հարցումներին, մեկնաբանություններ գրում սոցիալական ցանցերում, առաջարկում գաղափարներ։ Դրանցից լավագույնները կյանքի են կոչվել։ Այսպես ստեղծվել է մեր հաջողված նախագծերից մեկը՝ «Լավ լուրեր»–ը»,-նշեց Դավիդյանը։
Ամփոփելով գործակալության քսանամյա աշխատանքը՝ գործակալության տնօրենը նշեց, որ «Նովոստի-Արմենիան» կշարունակի ներդնել նոր տեխնոլոգիաներ, ձևաչափեր և նախագծեր՝ պահպանելով իր հիմնական սկզբունքները՝ օբյեկտիվություն, ազնվություն և տեղեկատվության մատուցման արդիականություն։
ՀՈԲԵԼՅԱՆԱԿԱՆ ՄՐՑԱՆԱԿՆԵՐ
20-ամյակի առթիվ հուշանվերներ հանձնվեցին այն գործընկերներին, որոնք տարիներ շարունակ համագործակցել են գործակալության հետ և զգալի ներդրում են ունեցել Հայաստանի տեղեկատվական միջավայրի զարգացման գործում։
«Լավագույն գործընկեր» անվանակարգ
Հաղթողներ՝
ՀՀ Կենտրոնական բանկի սպառողների զորակցման կենտրոն
• Ամերիաբանկ
• ՎՏԲ Բանկ (Հայաստան)
• Երևանի կոնյակի գործարան
• GPM Gold
«Լավագույն հատուկ նախագիծ» անվանակարգ
Goght Urban Valley–ին «Հայկական ճարտարապետական սիմֆոնիա» նախագծի համար
Երեմյան ընկերությունների խմբին, «Լավ լուրեր» հատուկ նախագծի համար։
«Նովոստի-Արմենիա» գործակալության մասին
«Նովոստի–Արմենիա» միջազգային տեղեկատվական գործակալությունն աշխատում է Հայաստանի լրատվական դաշտում 2005թ․–ից և մեդիաշուկայի առաջատարներից է։
Գործակալությունը հայկական լրատվամիջոցների շրջանում ամենաշատ մեջբերվող ռեսուրսներից մեկն է, որն այսօր Facebook-ում ունի 150 հազար բաժանորդ, ինչը օրական ապահովում է ավելի քան 250 հազար դիտում
2009 թվականի մարտին «Նովոստի-Արմենիան» ճանաչվել է լավագույն լրատվական գործակալությունը «Եվրոպական թեմաների ամենահամապարփակ լուսաբանում» անվանակարգում՝ «Եվրոպական թեմաների մոնիթորինգը հայկական լրատվամիջոցներում» ուսումնասիրության արդյունքներով, որն անցկացվել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության և ՀՀ–ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան կողմից։

«Новости-Армения»: 20 лет на армянском медиарынке
Информационное агентство «Новости-Армения» отмечает 20-летие своей деятельности. За два десятилетия агентство прошло путь от классического информационного ресурса до современной медиасистемы, присутствующей на всех ключевых цифровых платформах.
Генеральный директор АМИ «Новости-Армения» Галина Давидян подчеркнула, что юбилей стал важной вехой в развитии агентства и подтверждением его устойчивой роли в медиапространстве страны.
«За эти 20 лет мы выросли в полноценную медиасистему: сегодня новости агентства доступны в Telegram, TikTok, YouTube, Facebook, Instagram, VK и Threads. Наш сайт ежегодно собирает более 10 миллионов просмотров. Журналистика для нас — не просто работа, а мощный инструмент влияния и формирования общественного мнения. Это накладывает огромную ответственность, и именно поэтому мы так высоко ценим профессионализм нашей команды», - отметила Давидян.
Генеральный директор выразила благодарность сотрудникам агентства за преданность профессии, а также партнерам, которые много лет поддерживают развитие качественной журналистики в Армении. Отдельные слова признательности были адресованы читателям.
«Вы не просто читаете нас - вы активно участвуете в опросах, дискуссиях, предлагаете идеи. Лучшие из них мы воплощаем в жизнь. Так появился проект “Хорошие новости”, который мы считаем одним из наших важных достижений. Без своей аудитории наша работа потеряла бы смысл», - заявила Давидян.
Подводя итоги двадцатилетней работы, руководитель агентства отметила, что «Новости-Армения» продолжат внедрять новые технологии, форматы и проекты, сохраняя неизменными свои главные принципы - объективность, честность и своевременность подачи информации.
ЮБИЛЕЙНЫЕ НАГРАДЫ
В честь 20-летия были вручены памятные призы партнерам, которые долгие годы сотрудничают с агентством и вносят значимый вклад в развитие информационной среды Армении.
Номинация «Лучший партнер»
Победителями стали:
• Центр содействия потребителям Центрального банка Армении
• Америабанк
• ВТБ Банк (Армения)
• Ереванский коньячный завод
• GPM Gold
Номинация «Лучший спецпроект»
Победители:
• Goght Urban Valley — за спецпроект «Армянская архитектурная симфония»
• Группа компаний Еремян — за спецпроект «Хорошие новости»
ОБ АГЕНТСТВЕ «НОВОСТИ-АРМЕНИЯ»
Агентство международной информации «Новости-Армения» (newsarmenia.am) работает на медиарынке с 2005 года и входит в число лидеров армянского информационного пространства. Издание стабильно занимает ведущие позиции среди самых цитируемых СМИ страны, а сайт ежегодно привлекает более 10 миллионов просмотров.
В социальных сетях у агентства — более 100 тысяч подписчиков в Facebook с ежедневным охватом аудитории свыше 200 тысяч. Активно развиваются YouTube-каналы Novosti-Armenia и Novosti-Armenia Stories, а также крупнейшая в Армении сеть тематических Telegram-каналов.
В 2025 году агентство «Новости-Армения» завоевало четыре престижные награды: две в категории лучших Telegram-каналов — «Новости-Армения» и ЕреваныЧ, а также две в номинации Digital Creativity — за проект "Shortreads" и "Хорошие новости".։