Կփակվե՞ն դպրոցները՝ պայմանավորված սուր շնչառական վարակներով
«Ընդհանուր դպրոցների կամ մանկապարտեզների դասապրոցեսը կանգնեցնելու իրավիճակ չունենք»,- ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ ներկայացնելով սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված համաճարակային վիճակը։
Միաժամանակ նշեց, որ այն դասարանները, որտեղ բացակայությունների թիվը 20 տոկոսից ավելի են, այս դասարանները կարող են անցնել հեռավար ուսուցման։
«Մեր կրթության գործընկերի հետ ամենօրյա կապի մեջ ենք, այս հետմոնիտորինգի արդյունքներով դասարաններն ինքնուրույն կարող են անցել հեռավար դասապրոցեսի»,- ասաց Ա.Ավանեսյանը։
Ըստ նրա, եթե լինի համաճարակաբանական այնպիսի իրավիճակ, երբ ընդհանուր դասապրոցեսի մասին որոշում կայացնելու կարիք լինի, կանեն։
Ավանեսյանն ասաց, որ այսօր Հայաստանում շրջանառվում է գրիպի A տեսակի վիրուսը, որը  բավականին ագերսիվ է։

Закроют ли в Армении школы из-за ОРВИ и гриппа? Ответила Анаит Аванесян
«У нас нет ситуации, при которой нужно останавливать учебный процесс в общеобразовательных школах или детсадах», – сказала в прямом эфире в Facebook министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян, комментируя эпидемиологическую ситуацию, связанную с острыми респираторными инфекциями, и организацию учебного процесса.
«Но у нас есть четкая методика работы и прописанный механизм: если в каком-то классе число отсутствующих учащихся превышает 20%, этот класс может перейти на дистанционное обучение», – отметила она.
Она также заверила: все инструменты применяются согласно показаниям, и если возникнет такая эпидемиологическая ситуация, при которой потребуется принимать решения по общему учебному процессу, это будет сделано.
«Штамм гриппа, который сейчас циркулирует, относится к типу A и достаточно агрессивен», – сказала Аванесян.