Հենման կետեր՝ ընտրություններից առաջ . Վահե Հովհաննիսյան
«Արքիմեդն ասում էր. տվեք ինձ հենման կետ և ես կշրջեմ աշխարհը։ Այս արտահայտությունը կարելի է վերաձևակերպել. տվեք այսօրվա հայ հասարակությանը ցանկացած նորմալ երկիր, և այն կարճ ժամանակում բարեհաջող կքանդի այն»,-Այլընտրանքային նախագծեր խմբի համահիմնադիր Վահե Հովհաննիսյանը։
«Բայց սխալ է պնդումը, թե Նիկոլին ո՜ր երկրի ղեկավար էլ դնես, այդ երկիրը մեզ պես կփլուզվի։ Շատ երկրներում կան զսպման և դիմադրության համակարգեր՝ պետական ինստիտուտներ, հասարակություն, ինստիտուցիոնալ ընդդիմություն։ Որևէ օղակ կկասեցնի փլուզումը։
Ինչու եմ սա ասում։ Ընտրությունների արդյունքներ և ելքեր գուշակելուց առաջ, մեծ փոփոխությունների գնալու համար սկզբում այդ հենման կետը պետք է ստեղծենք։ Բոլոր ջանքերը նախ և առաջ պետք է դնել հանրային տրամադրությունները փոխելու համար։
Բոլորիս ընդհանուր գործն է՝ բացատրել ժողովրդին, թե ինչի´ մասին են այս ընտրությունները։ Ժողովուրդը դեռևս չի հասկանում, որ դրանք Հայաստանում ապրելու՝ իր հնարավորության մասին են։
Եթե սա չարեցինք, վաղը կարող է ուշ լինել։ Վաղը բոլոր մերկանտիլ հաշվարկները չեն իրականանալու, ու կանգնելու ենք այլանդակ իրականության առաջ։
Ի՞նչ եք կարծում, եթե հասարակությունը չի ընդվզում, երբ իմանում է, որ իր ընտանիքը, իր երեխան շնչում են քաղցկեղածին օդ, և շարունակում է հանգիստ ապրել, կարո՞ղ է գիտակից ընտրություն կատարել։
Երբ մի հասարակություն իմանում է, որ իր իշխանությունը մերժել է 2019-ին խաղաղ կարգավորման՝ միջնորդների առաջարկը, ինչը բերել է պատերազմի, զոհերի ու ազգային ստորացման, և չի ընդվզում, շարունակում է իր հանգիստ կենցաղը, կարո՞ղ է ընտրություններին քվեարկել որպես պատվախնդիր քաղաքացի։ Պատասխանը կարող է լինել և´ այո, և՝ ոչ։ Պատասխանն իրականում կախված է ընդդիմադիր դաշտի ադեկվատ աշխատանքից։
Եթե առաջիկա ամիսներին ընդդիմադիր մեծ համայնքը ճիշտ աշխատի, ապա կա մեծ շանս, որ ընտրությունների շեմին ունենանք փոփոխությունների պատրաստ, իր քվեի արժեքն իմացող հասարակություն։ Եթե շարունակենք աշխատել այսպես, ապա՝ ոչ։
Պատերա՞զմը դարձրեց մեր հասարակությունն ու մեր էլիտաներին այսպիսին, թե՞ մեր հասարակության և էլիտաների որակը դարձան  պատերազմի ու այսպիսի անկման պատճառ։

Ваге Оганнисян: Точки опоры – перед выборами в НС Армении весной 2026 года
«Архимед говорил: „Дайте мне точку опоры, и я переверну Землю”. Эту фразу можно перефразировать: дайте сегодняшнему армянскому обществу любую нормальную страну, и оно в короткие сроки благополучно ее развалит», – написал соучредитель группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян.
«Однако неверно утверждение, что руководителем какой бы страны ни поставили Никола, эта страна развалится так же, как наша. Во многих странах существуют системы сдерживания и сопротивления: государственные институты, общество, институциональная оппозиция. Какое-нибудь звено остановит этот крах.
К чему я это говорю? Прежде, чем гадать о результатах и исходе выборов, для больших перемен, нам сначала нужно создать эту точку опоры. Все усилия, прежде всего, должны быть направлены на изменение общественных настроений.
Наше общее дело – объяснить народу, о чем эти выборы. Народ пока не понимает, что речь идет о его возможности жить в Армении.
Если мы этого не сделаем, завтра может быть поздно. Завтра все меркантильные расчеты не оправдаются, и мы окажемся перед лицом чудовищной реальности», – отметил он.
«Как вы думаете, может ли общество, которое не бунтует, узнав, что его семья, его дети дышат представляющим канцерогенную опасность воздухом, и продолжает спокойно жить, сделать осознанный выбор?
Могут ли  голосовать на выборах как  обладающие честью граждане представители общества, которое не бунтует, а продолжает свой спокойный быт, узнав, что его власть отвергла в 2019 году предложение посредников о мирном урегулировании, что привело к войне, жертвам и национальному унижению? Ответом может быть и «да», и «нет». На самом деле ответ зависит от адекватной работы оппозиционного поля.
Если в ближайшие месяцы большое оппозиционное сообщество будет работать правильно, то велик шанс, что к порогу выборов мы подойдем с обществом, готовым к переменам и знающим цену своему голосу. Если же продолжим работать так, как сейчас, – то нет.
Война ли сделала наше общество и наши элиты такими, или же качество нашего общества и элит стало причиной войны и подобного упадка?