Maison Marom-ը «Բիզնեսն արվեստին» մրցանակաբաշխության ժամանակ ճանաչվել է «Մշակույթ-բիզնես ներդաշնակ համագործակցություն» անվանակարգի հաղթող
Maison Marom ընկերությունների խումբը «Բիզնեսն արվեստին» մրցանակաբաշխության ժամանակ ճանաչվել է «Մշակույթ-բիզնես ներդաշնակ համագործակցություն» անվանակարգի հաղթող։
Մրցանակաբաշխությունը անցկացվել է ASA Forum 2025 միջազգային հարթակի շրջանակում՝ Արվեստի ջատագովման համայնքի նախաձեռնությամբ՝ նպատակ ունենալով ընդգծել այն կազմակերպություններին, որոնք ձևավորում են նոր որակի հարաբերություն բիզնեսի և մշակույթի միջեւ։
Արվեստի ջատագովման համայնքը իր շնորհավորական խոսքում նշել է. «Maison Marom ընկերությունների խումբն ապացուցում է, որ բիզնեսը կարող է ոչ միայն աջակցել մշակույթին, այլև այն դարձնել իր ինքնության և գործունեության առանցքային տարրերից մեկը։ Սա հիանալի օրինակ է այն մասին, թե ինչպես կարող են գործարար աշխարհն ու մշակույթը միավորվել՝ ստեղծելով նոր արժեք և բովանդակություն։ Շնորհավորում ենք նորարարության և ներդաշնակ համագործակցության գնահատանքի արժանանալու համար»։
Maison Marom-ին այս անվանակարգում առաջադրել էր Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան՝ գնահատելով ընկերության հետևողական գործունեությունը՝ մշակութային նախագծերի, ստեղծարար ոլորտների և նոր հարթակների զարգացման ուղղությամբ։
Միջոցառման ընթացքում իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել Maison Marom-ի հաղորդակցության եւ գործընկերության ղեկավար Լանա Պողոսյանը՝ ընդգծելով.
«Այս մրցանակը մեզ համար մեծ պատիվ և միաժամանակ մեծ պատասխանատվություն է։ Մեր սկզբունքն անփոփոխ է՝ բիզնեսը պետք է լինի մշակույթի զարգացման կապող օղակ ու ստեղծի արժեք։ Շնորհակալ ենք այս կարևոր գնահատանքի համար․ այն ուժ է տալիս շարունակելու մեր աշխատանքը նույն նվիրվածությամբ և ավելի լայն տեսլականով»։
Maison Marom իր գործունեությամբ շարունակաբար ապացուցում է, որ «բիզնեսը կարող է դառնալ մշակութային ժառանգություն» գաղափարը ոչ միայն տեսլական է, այլև իրագործված ռազմավարություն։
Նշենք, որ Maison Marom-ի գործունեությունը ընդգրկում է երեք հիմնական ուղղություն՝ նորաձևություն, գաստրոնոմիա, արվեստ և մշակույթ, ինչպես նաև լայֆսթայլ էկոհամակարգի զարգացում։
Rien-à-Porter-ն Maison Marom-ի լայֆսթայլ ուղղությունն է, որը միավորում է նորաձևությունը, գեղեցկությունը, գաստրոնոմիան և դիզայնը։ Այն ներկայացնում է Երևանի առաջին լայֆսթայլ կոնցեպտ տարածքը և միջազգային առցանց հարթակը։
Maróm Label-ը նորաձևության բրենդ է, որը համադրում է հայկական ավանդույթները և համաշխարհային դիզայնի մոտեցումները՝ ստեղծելով ինքնություն ունեցող, կայուն և ժամանակակից ոճ։
Melonpan-ը գաստրոնոմիական ենթաբրենդ է, որը զարգացնում է բարձրորակ գաստրոնոմիայի մշակույթը՝ առաջարկելով fine dining փորձառություններ, հեղինակային մենյուներ և գաստրոնոմիական արտադրանքներ։
Hosq-ը մշակութային հիմնադրամ է, որը խթանում է արվեստի և նորարարության համատեղ զարգացումը։
Հայաստանում հիմնված, սակայն միջազգային ուղղվածությամբ գործող Maison Marom-ի տեսլականն է զարգացնել ստեղծարար արդյունաբերությունները, խթանել կայուն ձեռնարկատիրությունը և ձևավորել բաց մշակութային էկոհամակարգ։

Maison Marom Recognized as the Winner in the “Culture-Business Harmonious Collaboration” Category at the “Business to Art” Awards
The Maison Marom group of companies has been named the winner in the “Culture-Business Harmonious Collaboration” category at the “Business to Art” awards.
The award ceremony was held within the framework of the ASA Forum 2025, initiated by the Advocacy Society for the Arts, with the aim of highlighting organizations that are shaping a new quality of relationship between business and culture.
In its congratulatory message, the Advocacy Society for the Arts stated:
“Maison Marom proves that business can not only support culture, but also turn it into one of the core elements of its identity and activity. This is an excellent example of how the business world and culture can come together to create new value and meaning. We congratulate you on receiving this recognition for innovation and harmonious collaboration.”
Maison Marom was nominated in this category by the European Business Association, which acknowledged the company’s consistent work in developing cultural projects, creative industries, and new platforms.
During the event, Maison Marom’s Head of Communications and Partnerships Lana Poghosyan expressed her gratitude, emphasizing:
“This award is a great honor for us and at the same time a great responsibility. Our principle remains unchanged: business must serve as a connecting bridge for cultural development and create value. We are grateful for this important acknowledgment - it gives us strength to continue our work with the same dedication and with an even broader vision.”
Through its activities, Maison Marom continues to demonstrate that the idea of “business becoming cultural heritage” is not just a vision but a realized strategy.
It should be noted that Maison Marom’s work encompasses three main directions - fashion, gastronomy, art and culture - as well as the development of a lifestyle ecosystem.
· Rien-à-Porter is Maison Marom’s lifestyle direction, bringing together fashion, beauty, gastronomy, and design. It represents both Yerevan’s first lifestyle concept space and an international online platform.
· Maróm Label is a fashion brand that blends Armenian traditions with global design approaches, creating a sustainable and contemporary style with a strong identity.
· Melonpan is a gastronomic sub-brand that promotes high-quality gastronomy culture, offering fine dining experiences, signature menus, and gourmet products.
· Hosq is a cultural foundation that fosters the joint development of art and innovation.
Founded in Armenia yet operating with an international outlook, Maison Marom’s vision is to develop creative industries, promote sustainable entrepreneurship, and shape an open cultural ecosystem.