Քաղաքացիները հիասթափված են Ամերիկյան համալսարանից. Մակունցը դարձել է բուհի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ
11:34 10/12/2025
ԱՄՆ-ում Հայաստանի նախկին դեսպան, մշակույթի նախկին նախարար Լիլիթ Մակունցը դարձել է Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ՝ իբրեւ պետության ներկայացուցիչ։ Այս լուրից հետո շատ օգտատերեր ու քաղաքացիներ իրենց դժգոհություն են հայտնել սոցիալական ցանցերում։
Ահա նման մեկնաբանություններից մի քանիսը.
«Այս խորհրդի անդամ է արդեն քանի տարի ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը...ցավոք միտումը մի տարի է նկատվում է: Շենքի կառուցման խնդիր ունեն, և ոչ միայն»։
«ՀՀ կառավարության առաջադրած թեկնածուն է։ Համալսարանն ուղղակի հավանություն է տվել»։
«Ափսոս, լավ համալսարան էր»։
«Քպ-նն ամենուրա խցկվում ու ապականում»։
«ՀԱՀՀ-ն հիմնադրվել է Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի կորպորացիայի (ՀԱՀՀ) կողմից, հետևաբար ՀԱՀՀ-ն ունի երկու հիմնադիր։ Հոգաբարձուների խորհուրդը Հիմնադրամի բարձրագույն կառավարման և վերահսկող մարմինն է։ ՀԱՀՀ հոգաբարձուների խորհուրդը բաղկացած է յոթ անդամից։ Հինգ անդամ նշանակվում է ՀԱՀԿ-ի կողմից, իսկ մյուս երկուսը՝ ՀՀ կառավարության կողմից։ Եթե անդամի տեղը թափուր է մնում, համապատասխան հիմնադիրը առաջարկում է նոր անդամ։ Հոգաբարձուների խորհրդի նոր անդամի առաջարկվող թեկնածությունը հաստատվում է խորհրդի կողմից՝ խորհրդի անդամների 2/3-ի մեծամասնությամբ։ Դոկտոր Մակունցը փոխարինում է ՀԱՀ համահիմնադիր, խորհրդի անդամ և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի նախկին ռեկտոր, հանգուցյալ դոկտոր Յուրի Սարգսյանին»,-ասված է համալսարանի հրապարակած հաղորդագրության մեջ։

The appointment of Lilit Makunts, Chief Adviser to the Armenian Prime Minister, to the American University of Armenia Fund (AUAF) Board of Trustees has prompted a wave of public criticism on social media.
Lilit Makunts, who formerly served as Armenia’s ambassador to the United States and culture minister, has joined the AUAF Board of Trustees as a government representative.
One social media user pointed to the presence of another official on the board, noting, "Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyans has already been a member of this board for years... unfortunately this trend has been visible for about a year. They have issues with building construction and not only."
"She is the government’s appointed candidate. The university simply approved the choice," another said.
"Such a pity! It used to be a good university," a third added.
A more pointed criticism claimed that the ruling Civil Contract party "inserts itself everywhere and ruins everything".
"AUAF was founded by the Republic of Armenia and the American University of Armenia Corporation (AUAC), hence AUAF has two founders. The Board of Trustees is the highest governing and supervisory body of the Fund. The AUAF Board of Trustees consist of seven members. Five members are appointed by the AUAC and the other two by the Government of the RA. If a member’s position becomes vacant, the respective founder proposes a new member. The proposed candidacy of a new member of the Board of Trustees is approved by the Board by a 2/3 majority vote of the members of the Board. Dr. Makunts succeeds the late Dr. Yuri Sargsyan, AUA co-founder, Board member, and former rector of the National Polytechnic University of Armenia," AUA said in a statement.