«Եվրոպամոլ» այս հատվածի համար ամենևին հրապուրիչ չէ միջին վիճակագրական եվրոպացու մինիմալիստական և համեստ կենցաղը. Ոսկանյան
«Հայաստանում սպառողական հասարակության ակնկալիքները բավարարելու լավագույն քարոզչական մեքենայություններից մեկը Եվրամիության անդամ երկրների վիզաների ազատականացման մասին «խոսույթն» է»,-գրում է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
«Մեր հասարակության մի նկատելի հատվածն իր համար բաղձալի շենգենյան մուտքի արտոնագիրը ստանալու համար լուռումունջ պատրաստ է չնկատելու տալ ցանկացած օտարերկրյա ներկայացուցչության նույնիսկ դռնապանի արհամարհական և նվաստացուցիչ վերաբերմունքը, միայն թե անձնագրում ունենա իր «երազանքի» այդ թղթոնը, իսկ հետո՝ երկարաձգի այն մեկ կամ մի քանի տարով։
Միևնույն ժամանակ հասարակության «եվրոպամոլ» այս հատվածի համար, մեղմ ասած, ամենևին հրապուրիչ չէ միջին վիճակագրական եվրոպացու մինիմալիստական և համեստ կենցաղը, ուստի եվրոպական արժեքներից, որպես կանոն, Հայաստան են «ներմուծվում» գրեթե բացառապես այսինչ եվրոպական քաղաքում «մի հատ կոֆե խմելու» և «աութլեթներից էժան, բայց բրենդային մայկա առնելու» պատմությունները միայն, միևնույն ժամանակ առիթ ընձեռելով ամենաբարձր մակարդակի մուննաթի համար, թե՝ «եթե ամեն ինչ լավ չէ, ինչպե՞ս եք այսքան գնում եվրոպաներ»»։

Вардан Восканян: Для страдающей «европоманией» части общества совсем не привлекателен скромный быт среднестатистического европейца
«Одним из наиболее эффективных пропагандистских мошенничеств, направленных на удовлетворение ожиданий потребительски настроенной части общества в Армении, является „дискурс” о либерализации визового режима с государствами-членами Европейского союза», – пишет заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян в своем Telegram-канале.
Он поясняет:
«Заметная часть нашего общества ради получения вожделенной шенгенской визы готова молчаливо не замечать унизительное и презрительное отношение со стороны любого сотрудника зарубежного представительства, вплоть до охранника, – лишь бы иметь в паспорте эту столь желанную печать, а затем еще и продлевать его на один или несколько лет.
В то же время для этой страдающей “европоманией” части общества, мягко говоря, совсем не привлекателен скромный и минималистичный быт среднестатистического европейца. Посему из европейских ценностей в Армению, как правило, “импортируются” почти исключительно истории о том, как в таком-то европейском городе “выпили кофейку” или “в аутлетах недорого купили фирменную футболку”, что затем становится поводом для упреков на высшем уровне в адрес окружающих: мол, “если все так плохо, то как же вы так часто ездите в Европу?”».