Փաշինյանի ինքնաթիռը չի կարողացել վայրէջք կատարել Մոսկվայում
Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանի ինքնաթիռը չի կարողացել վայրէջք կատարել ՌԴ մայարաքաղաքում։ Այս մասին հայտնում են ռուսական տելեգրամ ալիքները՝ նշելով, որ օդային փակ տարածքի պատճառով օդանավը մեկնել է այլընտրանքային օդանավակայան։ Մոսկվայի օդանավակայաններում գիշերն անօդաչու թռչող սարքի հարձակման պատճառով հետաձգվել է ավելի քան 170 չվերթ։
Ըստ Թելեգրամի BAZA ալիքի,  Փաշինյանի ACJ319 ինքնաթիռը գրեթե մեկ ժամ պտտվել է Տվերի մարզի վրայով՝ սպասելով վայրէջքի թույլտվության, սակայն այդպես էլ չի ստացվել։ Ինքնաթիռը, ի վերջո, ուղղություն է փոխել դեպի Պուլկովո միջազգային օդանավակայան, որտեղ վայրէջք է կատարել մոտավորապես ժամը 1:00-ին։
Փաշինյանը Գերմանիա կատարած այցից հետո ուղևորվում էր Մոսկվա և պլանավորում էր մասնակցել Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) միջկառավարական խորհրդի նիստին։
Մոսկվան երեկ ենթարկվել է վերջին ժամանակների ամենամեծ հարձակման։  ՀՕՊ համակարգերը գիշերը խոցել են 32 անօդաչու թռչող սարք: Բնակիչների խոսքով՝ գիշերը պայթյուններ են լսվել Զելենոգրադում, Ռամենսկոյեում, Օդինցովոյում և Դուբնայում. ինչպես նաև անօդաչու թռչող սարքերի ձայները, պայթյունները շարունակվել են նույնիսկ առավոտյան։ Մոսկվայի չորս օդանավակայաններ՝ Շերեմետևո, Դոմոդեդովո, Վնուկովո և Ժուկովսկի, սահմանափակել են թռիչքները:
Ավելի քան 170 չվերթներ հետաձգվել, չեղարկվել կամ վերահասցեագրվել են: Շատ չվերթներ ուղարկվել են Պուլկովոյի այլընտրանքային օդանավակայան:

A plane carrying Armenia’s Prime Minister, Nikol Pashinyan, was unable to land in Moscow due to widespread airspace restrictions following a major overnight drone attack, Russian Telegram channels reported on Thursday.
Pashinyan’s ACJ319 reportedly circled over Russia’s Tver region for nearly an hour awaiting clearance before being diverted to St Petersburg’s Pulkovo Airport, where it landed at around 1 a.m. local time. The prime minister was travelling from Germany and had been scheduled to attend a meeting of the Eurasian Economic Union’s Intergovernmental Council in Moscow.
The Russian capital experienced one of its largest recent drone attacks overnight, with air-defense systems intercepting 32 drones. Residents reported hearing blasts in several districts, including Zelenograd, Ramenskoye, Odintsovo and Dubna.
Four major airports – Sheremetyevo, Domodedovo, Vnukovo and Zhukovsky – imposed flight restrictions. More than 170 flights were delayed, cancelled or diverted, with many rerouted to Pulkovo.