Եթե 2024-ը նախազգուշացում էր, ապա 2025-ը՝ դատաստան. Հայաստան 2025․ իմ տեսանկյունը. Վարդան Օսկանյան
«2023-ին Արցախի վերջնական կորստից հետո մեզնից շատերը կցանկանային, որ Փաշինյանի կառավարությունը պարզապես անհետանար։ Բայց հույս ունենալ հասնել այդ արդյունքին՝ առանց գործնական միջոցների, անիմաստ է։ 2025-ի ավարտին իրական հույս է ձևավորվել, որ 2026-ը մեզ հնարավորություն կտա ընտրությունների միջոցով ազատվելու այս ձախողված ու ապաշնորհ կառավարությունից։ Հաշվի առնելով հանրային կարծիքի հարցումները և լայն հանրային տրամադրությունները՝ իշխանության մնալու համար Փաշինյանը ստիպված է լինելու ձևախեղել գործընթացը՝ թե՛ ընտրություններից առաջ, թե՛ ընթացքում, թե՛ հետո»,-գրում է ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը։
Նա ընդգծում է՝ 2025-ը սարսափելի էր Հայաստանի համար, ինչպես 2020-ից հետո բոլոր տարիները, սակայն մեկ կարևոր տարբերությամբ՝ բոլոր ճեղքերն ու բաժանումները՝ քաղաքական, տարածքային, դիվանագիտական, կրոնական, դատական, տնտեսական և բարոյական, խորացան։ Այն, ինչ նախկինում պարզապես ձախողում էր, այժմ կարծրացել է որպես փտախտ և դիտավորություն։
«Տարվա ամենանշանակալի իրադարձություններից մեկն այն էր, որ Փաշինյանը և նրա արտգործնախարարը Ադրբեջանի հետ նախաստորագրեցին «խաղաղության համաձայնագիրը»։ Այդ փաստաթուղթը վերահաստատեց Հայաստանի զիջումները, իսկ Ադրբեջանի համար միջանցք կբացի Հայաստանի ամենակարևոր ռազմավարական շրջաններից մեկով։ Այն ոչ միայն խորհրդանշեց Արցախի կորստի պաշտոնական ընդունումն ու Բաքվում պահվող Արցախի քաղաքական առաջնորդներին ու մյուս գերիներին լքելը, այլև լուրջ կասկածի տակ դրեց Հայաստանի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված ինքնիշխան տարածքների վերադարձի հեռանկարը։ Ավելին, այս համաձայնագրի ստորագրումից հետո այն կդառնա նոր զիջումների և կորուստների իրավական հիմք՝ սահմանադրական փոփոխությունների, լրացուցիչ տարածքների հանձնման և բնակչության միակողմանի տեղաշարժերի ձևով։
Այս զիջումների ներքին հետևանքները նույնքան կործանարար են։ Փաշինյանն ու նրա նեղ շրջապատը փակվել են իրենց մեջ՝ լեգիտիմություն փնտրելով այլևս ոչ թե աշխատանքի արդյունքներով, այլ ճնշմամբ, բռնությամբ ու հարկադրանքով։ Տարվա ընթացքում աննախադեպ էր Հայ Առաքելական Եկեղեցու դեմ հարձակումը՝ մի հաստատության, որը դարեր շարունակ եղել է հայ ժողովրդի հոգևոր և մշակութային ինքնության հիմքը։ Հալածանքների, դատավարությունների և կեղծ քարոզչության միջոցով կառավարությունը փորձում է լռեցնել Եկեղեցու բարոյական ձայնը՝ նրա ինքնուրույնությունը ընկալելով որպես մեկ մարդու իշխանությանը սպառնացող վտանգ։ Հոգևորականների նվաստացումն ու համայնքների ահաբեկումը խորը հարված են հասցրել հայ հասարակությանը՝ քայքայելով նրա միասնության և արժանապատվության վերջին աղբյուրներից մեկը։
Հայաստանը անգամ չի էլ ձեւացնում թե ժողովրդավարական երկիր է՝ ժողովրդավարության պատրանքն էլ է այլեւս վերացել։ Երկիրը գրեթե դարձել է բռնապետություն՝ ոստիկանապետական ռեժիմ։ Ազգային ժողովը մնացել է գործադիր իշխանության կնիքը։ Դատական համակարգը, որը վաղուց էր զիջել իր անկախությունը, այժմ դարձել է քաղաքական հետապնդման գործիք։ Ապօրինաբար կալանավորված են հայ ժողովրդի ամենամեծ բարերարներից ու գործարարներից մեկը, ավելի քան քառասուն հոգևորական, ընդդիմադիր գործիչ, լրագրող, ակտիվիստ և սովորական քաղաքացի՝ ընդամենը իրենց քաղաքական հայացքների համար։ Ազատ մամուլի ճնշումը դարձել է համակարգված. Փաշինյանի կառավարության նկատմամբ քննադատաբար տրամադրված լրագրողները պարբերաբար ենթարկվում են հետապնդումների, ապօրինի ձերբակալությունների կամ լռեցվում են անօրինական միջոցներով։ Ռեժիմի ուղերձը հստակ է՝ քաղաքական ընդդիմախոսությունը դավաճանություն է, իսկ հավատարմությունը Փաշինյանին՝ հավատարմություն պետությանը։
Այս ամենի ընթացքում Եվրոպան լուռ էր։ Եվրամիությունը և նրա անդամ պետությունները, որոնք ժամանակին բարձրաձայնում էին ժողովրդավարական արժեքների մասին, այս տարի ևս հանդիսատեսի պես դիտեցին, թե ինչպես է Հայաստանի ժողովրդավարությունը ներսից քայքայվում, իսկ բռնաճնշումները՝ խորանում։ Տարվա ընթացքում նրանց լռությունը խլացուցիչ էր, և պատմությունը դա կդատի ոչ թե որպես զգուշություն, այլ որպես մեղսակցություն։
Այս զարգացումների կուտակային հետևանքն այսօրվա շփոթված և ընկճված հասարակությունն է։ Բևեռացումն այժմ դարձել է կառավարման գործիք, ոչ թե քաղաքական հետևանք։ Կառավարությունը սնվում է բաժանումից՝ հասարակության տարբեր շերտերին հանելով միմյանց դեմ։ 2018-ի երազանքը՝ նորացման, թափանցիկության և ազգային միասնության խոստումը, այժմ թվում է հեռավոր հիշողություն, որին փոխարինել են ցինիզմն ու վախը։
Առաջ նայելով՝ Հայաստանը մոտենում է 2026-ին ոչ թե որպես ընտրություններին պատրաստվող ժողովրդավարություն, այլ որպես փրկություն որոնող վիրավոր ազգ։ Եթե 2024-ը նախազգուշացում էր, ապա 2025-ը՝ դատաստան։ Հայաստանը հասել է մի կետի, երբ իրավիճակի շարունակականությունը հավասար է կործանման։ Պետության պահպանումը, արժանապատվությունն ու ապագան այժմ կախված են վճռական ազգային զարթոնքից՝ այնպիսին, որը անձերից վեր է և պահանջում է հաշվետվողականություն, ազնվություն և նպատակայնություն։

Вардан Осканян: Если 2024 год был предупреждением, то 2025 год – это приговор
«После окончательной потери Арцаха в 2023 году многие из нас хотели бы, чтобы правительство Пашиняна просто исчезло», – написал экс-глава МИД Армении Вардан Осканян.
«Но надеяться на достижение этого результата без практических мер бессмысленно. К концу 2025 года сформировалась реальная надежда, что 2026 год даст нам возможность посредством выборов избавиться от этого потерпевшего фиаско и некомпетентного правительства. Учитывая опросы общественного мнения и широкие общественные настроения, для удержания власти Пашиняну придется искажать электоральный процесс и до выборов, и во время, и после них», – отметил Осканян.
По его словам, 2025 год стал ужасным для Армении, как и все годы после 2020-го года, но с одним важным отличием: все трещины и разделительные линии – политические, территориальные, дипломатические, религиозные, судебные, экономические и моральные – лишь усилились. То, что раньше было просто провалом, теперь превратилось в распад и умысел, указал экс-министр.
«Одним из самых значительных событий года стало парафирование Пашиняном и его министром иностранных дел „мирного соглашения” с Азербайджаном. Документ подтвердил уступки Армении, а для Азербайджана он откроет коридор через один из наиболее стратегически важных областей Армении. Он не только символизировал официальное признание потери Арцаха и отречение от политических лидеров Арцаха и других пленных, удерживаемых в Баку, но и поставил под серьезное сомнение перспективы Армении на возвращение своих суверенных территорий, оказавшихся под контролем Азербайджана. Более того, после подписания это соглашение станет правовой основой для новых уступок и потерь – в виде поправок в Конституцию, сдачи дополнительных территорий и односторонних перемещений населения.
Внутренние последствия этих уступок столь же разрушительны. Пашинян и его ближайшее окружение замкнулись в себе, ища легитимности уже не за счет результатов своей работы, а путем давления, насилия и принуждения. В течение уходящего года беспрецедентным было нападение на Армянскую Апостольскую церковь – институт, который веками являлся основой духовной и культурной идентичности армянского народа.
Посредством репрессий, судебных процессов и ложной пропаганды правительство пытается заглушить моральный голос Церкви, воспринимая ее самостоятельность как угрозу власти одного человека. Унижение духовенства и запугивание общин нанесли глубокий удар по армянскому обществу, подорвав один из последних источников его единства и достоинства.
Армения даже не притворяется демократической страной – исчезла даже иллюзия демократии. Страна почти превратилась в диктатуру – полицейский режим. Национальное Собрание стало печатью исполнительной власти. Судебная система, которая давно уступила свою независимость, теперь стала орудием для политических преследований. Только за свои политические взгляды незаконно арестованы один из крупнейших благотворителей и бизнесменов армянского народа, более 40 священнослужителей, оппозиционных деятелей, журналистов, активистов и рядовых граждан. Давление на свободную прессу стало систематическим: журналисты, критически настроенные к правительству Пашиняна, регулярно подвергаются преследованиям, незаконным задержаниям, или их голос заглушают незаконными средствами. Месседж режима понятен: мол, политическая оппозиция – предательство, а верность Пашиняну – верность государству», – отметил Осканян.
«На протяжении всего этого времени Европа хранила молчание. Европейский союз и государства-члены ЕС, некогда громко заявлявшие о демократических ценностях, в этом году в статусе зрителя вновь наблюдали, как демократия в Армении разрушается изнутри, а репрессии усиливаются. Их молчание на протяжении всего года было оглушительным, и история оценит его не как осторожность, а как соучастие.
Накопительный эффект этих событий – это сегодняшнее растерянное и подавленное общество. Поляризация стала инструментом управления, а не политическим следствием. Правительство питается разобщенностью, стравливая разные слои общества друг против друга. Мечта 2018 года – обещание обновления, прозрачности и национального единства – теперь кажется далеким воспоминанием, сменившись цинизмом и страхом.
Заглядывая в будущее, Армения подходит к 2026 году не как демократия, готовящаяся к выборам, а как раненая нация, ищущая спасения. Если 2024 год был предупреждением, то 2025 год – это приговор. Армения достигла точки, когда сохранение ситуации равносильно катастрофе. Сохранение государства, достоинство и будущее теперь зависят от решительного национального пробуждения – пробуждения, которое выше отдельных личностей и требует подотчетности, честности и целеустремленности.
Наступающий год должен стать началом перемен и восстановления, а не очередной главой упадка», – резюмировал Вардан Осканян.