ԵԽ-ի այս արձագանքը վստահաբար նաև տհաճ անակնկալ է ռեժիմի համար. Սամսոնյան
«Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ ղեկավար, AntiFake.am կայքի հիմնադիր, «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակ և վարող, քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյանը հոդված է հրապարակել «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկից.
«Տեղեկացա Եվրոպայի խորհրդի լրագրողների անվտանգության հարթակի՝ մեզ կալանավորելու և AntiFake.am կայքի աշխատանքային գույքն առգրավելու մասին արված առաջին աստիճանի ահազանգի մասին, որը հնարավոր է դարձել Հայաստանի ժուռնալիստների միության գործուն ջանքերով և Քաղաքական իրավունքների հայկական կենտրոնի փաստահեն զեկույցին հղում անելով։ Նախ, ցանկանում եմ արձանագրել, որ մեր օրերում ԵԽ-ից նմանատիպ արձագանք ստանալն արդեն իսկ կարելի է «հերոսություն» համարել։ Այս համատքստում ցանկանում եմ իմ խորին շնորհակալությունը հայտնել և՛ ՀԺՄ-ին, և՛ ՔԻՀԿ-ին, և՛ մեր թիմին արևմտյան կառույցների դռներն անդադար թակելու և մեր հանդեպ տեղի ունեցող քաղաքական հալածանքի մասշտաբները տեղ հասցնելու համար։
Այս արձագանքը փաստում է, որ անգամ ռեժիմի քաղաքական հովանավորները ճիշտ աշխատանքի դեպքում չեն կարող աչք փակել տեղի ունեցող հալածանքների վրա։ Սրանով եվրոպացիները նաև հնարավորություն են ստանում ռեժիմի հեռացումից հետո «face saving» անելու և ասելու, որ իրենք արձագանքել են և բնավ կապ չունեն նիկոլական իրավապահ համակարգի այլանդակությունների հետ։ ԵԽ-ի այս արձագանքը վստահաբար նաև տհաճ անակնկալ է ռեժիմի համար, որն ալեն սիմոնյանի անառողջ ամբիցիաներին տուրք տալով ոչնչի համար կալանավորել է ինձ ու Վազգենին։
Ինչպես ասել եմ նախկինում, հիմա էլ պնդում եմ, որ այս այլանդակության բոլոր անմիջական մասնակիցները չեն խուսափելու պատասխանատվությունից ոչ հեռավոր ապագայում, ինչում, հուսով եմ, իրենք էլ ավելի պետք է համոզվեն ԵԽ-ի սույն արձագանքը տեսնելով։ Ամենավերջում ռեժիմը երկրում տեղի ունեցող քաղաքական հալածանքների ողջ իրավական պատասխանատվությունը թողնելու է այն իրականացնող ամենաստորին օղակների վրա։
Եվս մեկ անգամ ընդգծելով ԵԽ արձագանքի կարևորությունը, ցանկանում եմ խոսքս ուղղել բոլոր մեր այն գործընկերներին, որոնք երբեմն հեգնում, երբեմն հանդիմանում են ինձ և իմ պես մտածողներին նմանատիպ իրավիճակներում արևմտյան կառույցներին դիմումներ, ուղերձներ կամ պահանջներ ներկայացնելու համար.
Հարգելի՛ գործընկերներ, մարդու իրավունքներն ու ժողովրդավարական արժեքները համոզմունքներ են, իսկ արևմտյան կառույցները՝ դրանք խթանելու և դրանց դեմ արվող ոտնձգությունները կանխելու պարտավորություն ստանձնած ինստիտուտներ։ Եվ, եթե անգամ վերջիններս ինչ-ինչ շահերից ելնելով աչք են փակում մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական արժեքների ոտնահարման դեպքերի վրա, այդ արժեհամակարգն ու համոզմունքները կրողները չպետք է հիասթափվեն և դադարեցնեն պահանջները։ Ես այդ արժեհամակարգի հավատավոր հետևորդն եմ և, եթե անգամ վստահ լինեմ, որ որևէ արձագանքի չեմ արժանանալու, միևնույնն է, գոնե միայն պատմության համար անդադար խոսելու և պահանջելու եմ այդ կառույցներից իրենց պարտականությունների կատարումը։
Այնպես որ, Արևմուտքը դեռ շատ է խոսելու նիկոլական ռեժիմի կողմից Հայաստանում մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական արժեքների ոտնահարման մասին թեկուզ և հատկապես ռեժիմի տապալումից հետո։
Երիցս շնորհակալ եմ ԵԽ արձագանքն իրական դարձնելու մեջ ներգրավված անձանց և կառույցներին։ Լավ եղեք, մինչ հանդիպում։

Нарек Самсонян: Этот отклик Совета Европы, без сомнения, стал также неприятным сюрпризом для режима
Арестованный председатель общественной организации «Гражданское сознание», основатель интернет-ресурса AntiFake.am, соавтор и ведущий подкаста «Imnemnimi», политзаключенный Нарек Самсонян в своей статье из уголовно-исполнительного учреждения «Армавир» написал:
«Узнал о сигнале тревоги первого уровня Платформы Совета Европы (СЕ) по содействию защите журналистики и безопасности журналистов (Platform to promote the protection of journalism and safety of journalists) в связи с нашим арестом и конфискацией рабочего оборудования сайта AntiFake.am. Это стало возможным благодаря активным усилиям Союза журналистов Армении и основанному на фактах отчету Армянского центра политических прав (Armenian Centre for Political Rights (ACPR)).
Прежде всего, хочу констатировать, что в наши дни получение подобного отклика от СЕ уже можно считать „героизмом”. В этом контексте выражаю глубокую благодарность и Союзу журналистов Армении, и Армянскому центру политических прав, и нашей команде – за то, что они постоянно стучатся в двери западных структур и доводят до них масштабы политических преследований, происходящих в нашем отношении.
Реакция Платформы Совета Европы по содействию защите журналистики и безопасности журналистов свидетельствует, что при грамотной работе даже политические покровители режима не могут закрывать глаза на происходящие репрессии. Этим европейцы также получают возможность после отстранения режима „сохранить лицо” и заявить, что они реагировали и не имеют никакого отношения к извращениям николовской правоохранительной системы. Этот отклик Совета Европы, без сомнения, стал также неприятным сюрпризом для режима, который, отдавая дань нездоровым амбициям алена симоняна, арестовал меня и Вазгена совершенно без оснований.
Говорил об этом в прошлом, настаиваю и теперь: все непосредственные участники этого безобразия не смогут избежать ответственности в недалеком будущем, в чем, надеюсь, они должны убедиться еще больше после данной реакции СЕ. В конечном итоге, режим оставит всю правовую ответственность за политические преследования в стране на самых низших звеньях, которые их осуществляли.
Еще раз подчеркивая важность реакции Совета Европы, хочу обратиться ко всем нашим коллегам, которые иногда иронизируют или упрекают меня и тех, кто думает как я, – за обращение в подобных ситуациях к западным структурам с заявлениями, просьбами или требованиями.
Уважаемые коллеги! Права человека и демократические ценности – это убеждения, а западные структуры – это институты, которые обязались их стимулировать и предотвращать посягательства на них. И если даже они из каких-то соображений закрывают глаза на случаи нарушения прав человека и попрания демократических ценностей, носители этой системы ценностей и убеждений не должны разочаровываться и прекращать представлять свои требования. Я остаюсь верным последователем этой системы ценностей и, даже если буду уверен, что не получу какой-либо реакции, все равно, буду постоянно говорить и требовать от этих структур исполнения их обязанностей – хотя бы ради истории.
Так что, Запад еще много будет говорить о нарушениях прав человека и попрании демократических ценностей в Армении со стороны режима Пашиняна, пусть хоть и после его свержения.
Еще раз благодарю всех участвовавших в том, чтобы реакция Совета Европы стала реальностью. Берегите себя, до встречи.