Ընտրություններից առաջ ի՞նչ օգնություն է խնդրել Հայաստանը ԵՄ-ից. Կայա Կալլասը փակագծեր է բացել
«Այս շաբաթը իսկապես լարված դիվանագիտական ​​շաբաթ է։ Այսօր մենք բազմաթիվ քննարկումներ ունենք»,-հայտարարել է Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասը։
Նա ներկայացրել է տարբեր երկրների հետ քննարկումները, դրանց օրակարգը։
«Մենք նախաճաշ ունենք Հայաստանի հետ, որի ընթացքում քննարկումներ ենք ունենալու։  Իհարկե, Հայաստանում ընտրություններ են սպասվում, և ի՞նչ կարող ենք անել նրանց օգնելու համար։ Նրանք այնպիսի օգնություն են խնդրել չարամիտ ազդեցության դեմ պայքարելու համար, ինչպես մենք տրամադրեցինք Մոլդովային»,-մանրամասնել է Կալլասը։
Հիշեցնենք, որ նախարարությունից հայտնել էին՝ դեկտեմբերի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով գտնվելու է Բրյուսելում՝ մասնակցելու ԵՄ անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի ձևաչափով հանդիպմանը։

Кая Каллас рассказала, какую помощь попросила Армения у ЕС перед выборами
Глава дипслужбы ЕС Кая Каллас рассказала, какую помощь попросили власти Армении перед предстоящими весной 2026 года выборами в Национальное Собрание.
«Мы обсудим Армению. В Армении скоро выборы, и что мы можем сделать, чтобы им помочь? Они попросили аналогичную помощь для противодействия зловредному влиянию, как мы оказали Молдове...» – заявила она по прибытии на плановую встречу глав МИД Евросоюза.
Напомним, в понедельник в Брюссель приехал Арарат Мирзоян для проведения консультаций с главами МИД ЕС.