«Նիկոլ Փաշինյանի վերջին գրառումը, որը վերաբերում է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներքին կյանքին, հնարավոր չէ պարզապես կարծիք համարել: Այն ուղիղ միջամտություն է Եկեղեցու ինքնավարությանը և բացահայտորեն հակասում է ՀՀ Սահմանադրության 17-րդ հոդվածին, որի համաձայն՝ Եկեղեցին առանձնացված է պետությունից և ինքնուրույն է իր ներքին կառավարման հարցերում»,-նման համոզմունք է հայտնել քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը։
Նրա խոսքով, իշխանության այս քաղաքականությունը համեմատելի է խորհրդային ժամանակների ռեպրեսիվ միջամտությունների հետ:
«Վարչապետը սկզբում Կաթողիկոսին մեղադրում էր կուսակրոնության ուխտը խախտելու մեջ, ապա նրան որակեց որպես լրտես, իսկ այժմ էլ մեղադրում է Եկեղեցում «ապականոնական վիճակ» ստեղծելու համար։ Մեղադրանքների այս հերթափոխը չի խոսում սկզբունքայնության մասին, այլ վկայում է մեկ կանխորոշված նպատակին ծառայող քաղաքական վարքագծի մասին՝ Եկեղեցին իշխանության վերահսկողության տակ առնելու։
Առնվազն տարակուսելի է, երբ Սահմանադրությունը խախտող, 2021 թվականին ընդունված Կառավարության ծրագիրը փաստացի տապալած վարչապետը, հրաժարական տալու փոխարեն, փորձում է «օրինականություն» հաստատել պետությունից անկախ հոգևոր կառույցում։
Այս համատեքստում Կանոնագրքի թեման երկրորդական է․ իրական խնդիրը իշխանության ձգտումն է վերահսկողություն հաստատել այն ինստիտուտի նկատմամբ, որը մինչ այժմ չի ենթարկվել քաղաքական կամքին։
Այսօր հարցը Եկեղեցու Կանոնագիրքը չէ։
Հարցն այն է, թե արդյոք Հայաստանում դեռևս թույլատրվում է ինքնավար հանրային ինստիտուտների գոյությունը, որոնք չեն ղեկավարվում վարչապետի կաբինետից։
Ընդհանուր առմամբ, սա խորքային ճգնաժամ է Հայաստանի ներքին կյանքում, որը կարող է ազդել ազգային միասնության վրա:
Եկեղեցին դարեր շարունակ եղել է հայկական ինքնության կարևոր մաս, և նման հակամարտությունը խիստ վտանգավոր է, որը կարող է հարուցել իրավունքի և ինքնության ճգնաժամ:
Եկեղեցին կարող է և պարտավոր է լուծել իր ներքին խնդիրները իր իսկ կանոններով և ընթացակարգերով, ոչ թե Փաշինյանի կողմից թելադրվող «ճանապարհային քարտեզով»»,-գրում է քաղաքագետը։

Сурен Суренянц: Когда потерпевший фиаско премьер определяет «каноны» Церкви
Последнюю запись Никола Пашиняна, касающуюся Католикоса всех армян и внутренней жизни Армянской Апостольской Святой церкви, невозможно расценивать просто как мнение, написал политолог Сурен Суренянц.
По его словам, это является прямым вмешательством в автономию Церкви и открыто противоречит статье 17 Конституции РА, согласно которой Церковь отделена от государства и самостоятельна в решении вопросов своего внутреннего управления.
Как отметил политолог, подобная политика власти сопоставима с репрессивными вмешательствами советского периода.
«Сначала премьер-министр обвинял Католикоса в нарушении обета безбрачия, затем называл его агентом, теперь же обвиняет в создании в Церкви "антиканонического положения".
Эта череда обвинений говорит не о принципиальности, а о политическом поведении, обслуживающем одну заранее заданную цель – взять Церковь под контроль власти.
По меньшей мере, вызывает недоумение, когда нарушающий Конституцию и фактически проваливший принятую в 2021 году Программу правительства премьер-министр вместо того, чтобы подавать в отставку, пытается установить "законность" в независимой от государства духовной структуре.
В этом контексте тема "Книги канонов" вторична: реальная проблема заключается в стремлении власти установить контроль над институтом, который до сих пор не подчинялся политической воле», – отметил Суренянц, подчеркнув: сегодня вопрос – не в «Книге канонов» Церкви.
«Вопрос в том, допускается ли еще в Армении существование автономных общественных институтов, которые не управляются из кабинета премьер-министра.
В целом, происходящее – глубокий кризис внутренней жизни Армении, который может отразиться на национальном единстве.
Церковь веками была важнейшей частью армянской идентичности, и подобное противостояние – крайне опасно: оно может спровоцировать кризис права и идентичности.
Церковь может и обязана решать свои внутренние проблемы по собственным канонам и процедурам, а не по "дорожной карте", диктуемой Пашиняном», – резюмировал Суренянц.