Թիվ 19 պոլիկլինիկայի պերճանքն ու թշվառությունը կամ ինչպես են այստեղ նպաստում վիրուսի տարածմանը
Օրեր շարունակ ՔՊ-ական մի քանի պատգամավորներ իրենց ֆեյսբուքյան էջերում տեսանյութեր ու լուսանկարներ են հրապարակում, թե ինչ հիմնանորոգում է իրականացվում Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում գտնվող թիվ 19 պոլիկլինիկայում։ Դռներն են փոխել, պատերն են ներկել, նոր սարքավորումներ են բերել։
Սա էլ բավարար չէ, հարևանությամբ գտնվող թիվ 9 մանկական պոլիկլինիկայի անձնակազմն ու հաճախորդներին տեղափոխել են այս շենք։ Օդում կախված լուրերի համաձայն,  9-րդ պոլիկլինիկայի շենքի վրա աչք ունեցողներ կան, ինչն էլ օպտիմալացման պատճառ է դարձել։ Բայց այդ շենքի ճակատագրի մասին հաջորդ անգամ։
Պարզվում է՝ ՔՊ-ականների գովերգած հիմնանորոգումն ի չիք է դառնում, երբ հայտնվում ես պոլիկլինիկայում որպես հիվանդ։ Panorama.am-ի խմբագրություն զանգահարած քաղաքացին պատմում է, որ ռենտգեն հետազոտության ենթարկվելու համար այսօր ժամը 9։30-ից հերթ է պահել,  սպասարկվել է ժամը 11-ին մոտ։
Նա պատմում է, որ վիրուսների տարածման այս պիկ սեզոնին այստեղ հետազոտություն են անցնում թե հարևանությամբ գտնվող ԲԿ-ում ստացիոնար բուժում ստացող երեխաները, թե թոքաբորբի կասկածով, վիրուսակիր մարդիկ, թե սանգրքույկի համար հետազոտովող առողջ քաղաքացիները, թե վնասվածք-կոտրվածք ունեցողները։
«Պատկերացնո՞ւմ եք, ամբողջ միջանցքում ջերմող, գունատ, հազացող երեխաներ են, նրանց հետ նույն տեղում մատի, ձեռքի կոտրվածք ստացած երեխաներ, կատետրը ձեռքներին մանկահասակ երեխաներ, մեծեր ու սանգրքույկով հետազոտության եկած առողջ մարդիկ։ Հետո ասում են, վիրուսը տարածվում է։ Նման պայմաններում ո՞նց չի տարածվի»,-ասում է կինը։
Նրա խոսքով, սա էլ վերջը չէ։ Ռենտգեն հետազոտության ենթակվելուց հետո հիվանդները մոտենում են բժիշկների սենյակին, որպեսզի անկետաներում ախտորոշումը գրվի։ Հենց այդ սենյակի դիմաց սոնոգրաֆիայի սենյակն է, որտեղ հետազոտվում են հղիները։
«Հիմա հարց եմ տալիս, մե՞նք ենք տարածում վիրուսը, հարգելի առողջապահության նախարարություն, պոլիկլինիկայի տնօրինություն, թե՞ դուք»,-բարկանում է կինը՝ ավելացնելով, որ իր ներկայությամբ հետազոտվածներից շատերի մոտ թոքաբորբ է ախտորոշվել։

A newly renovated public clinic in Yerevan’s Malatia-Sebastia district is facing criticism from patients who say overcrowding and mixed patient flows are increasing the risk of viral transmission, despite upgrades to the facility.
Lawmakers from the ruling Civil Contract party have recently shared photos and videos on social media highlighting renovations at Polyclinic No. 19, including new doors, freshly painted walls and updated medical equipment. The clinic has also absorbed staff and patients from the neighboring Children’s Polyclinic No. 9, which has been temporarily relocated.
But patients say the improvements have not addressed operational problems. A woman who contacted Panorama.am said she arrived at the clinic at 9:30 a.m. on Monday for an X-ray examination and was not seen until nearly 11 a.m., after waiting in crowded corridors.
“During the peak virus season, everyone is mixed together,” she said. “Children receiving inpatient treatment at a nearby hospital, people suspected of pneumonia, virus carriers, healthy people coming for routine checks and patients with fractures are all waiting in the same hallway.”
She described feverish, coughing children sharing space with patients carrying IV catheters and others with broken fingers or arms. “And then they wonder why viruses spread,” she added. “In these conditions, how could they not?”
According to the patient, congestion continues after imaging tests, as patients queue outside doctors’ offices to have diagnoses recorded. The ultrasound room, where pregnant women are examined, is located directly opposite.
“So who is spreading the virus? Is it us, or the Health Ministry and the clinic’s management?” she asked.