Վստահաբար հայտարարում ենք՝ ԵՄ-ն դեֆակտո լքել է Հայաստանը. Ակցիա՝ քաղբանտարկյալների հարցին ԵՄ ուշադրությունը սևեռելու նպատակով
«Ազատություն քաղբանտարկյալներին», «Արդարություն առանց ընտրովի մոտեցմանը», «Եվրոպական արժեքներ ոչ թե թղթի վրա, այլ իրական կյանքում»։ Այս կարգախոսներով ՀՅԴ «Նիկոլ Աղբալյան» Ուսանողական միությունը ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության շենքի առջև բողոքի ակցիա է իրականացնում։
«Սա առաջին անգամ չէ, որ մենք այստեղ ենք։ Սա խոսում է այն մասին, որ խնդիրները դեռևս լուծված չեն։ ԵՄ-ն տարիներ շարունակ արձագանքել է Հայաստանում քաղաքական ճգնաժամերին, երբ դրանք համընկնում էին իրենց քաղաքական օրակարգին։ Մինչև 2018 թ. ԵՄ-ն հետևողականորեն բարձրաձայնում էր մարդու իրավունքների, արադարադատության, ժողովրդավարական չափանիշների, խախտումների մասին։ Բայց այսօր՝ 2025 թվականին, նույն ԵՄ-ն լուռ է։ Ստիպված ենք հարցնել՝ ինչու»,- ակցիայի ժամանակ հայտարարեցին մասնակիցները։
Ըստ նրանց, 2018 թվականից Հայաստանում ձևավորվել է ընտրովի արդարադատության նոր համակարգ, որտեղ քրեական հետապնդումները կիրառվում են ոչ թե օրենքի, այլ քաղաքական նպատակահարմարության հիման վրա։
«Հայաստանում հալածվում են եպիսկոպոսներ, բարերար, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, ընդդիմադիր համայնքապետեր, որոնք պահվում են ամիսներով նախնական կալանքի տակ, զրկված են արդար դատաքննության իրավունքից, ենթարկվում են քաղաքական հետապնդումների։ Նրանք քաղբանտարկյալներ են՝ անկախ նրանից, թե ինչպես իշխանությունները նրանց կանվանեն։
Բաքվում պահվում են հայ գերիներ։ Այստեղ կրկին հարց ենք տալիս ԵՄ-ին՝ եթե մարդու իրավունքները համընդհանուր արժեք են, ինչո՞ւ են դրանք գործի դրվում ընտրովի, ինչո՞ւ կարող է ԵՄ-ն խիստ դիրքորոշում արտահայտել աշխարհի մի մասում, սակայն մյուս մասում իր գործընկեր երկրում արձանագրվող խախտումներին՝ կամընտրական։ Լռությունը դիվանագիտություն չէ, քաղաքական ընտրություն է, ուղիղ ազդանշան է իշխանություններին շարունակելու, իսկ քաղաքացիներին՝ վախենալու»։
Ակցիայի մասնակիցները պահանջում են ԵՄ-ից՝ հետևել իր հայտարարած սկզբունքներին, պաշտոնապես արձանագրել Հայաստանում քաղբանտարկյալների առկայութունը, ներառել կոնկրետ գործեր ԵՄ-Հայաստան քաղաքական օրակարգում, պահանջել քաղբանտարկյալների ազատ արձակում, հստակ դիրքորոշում հայտնել Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների հարցում։
«Եթե ԵՄ այսօր լռում է, այդ լռությունը կբերի նոր ճնշումների, քաղբանտարկյալների։
Վստահաբար հայտարարում ենք, որ ԵՄ-ն դեֆակտո լքել է Հայաստանը, քանի որ անգործության է մատնված, խախտումների մասին արձանագրումներ չեն անում։ Այստեղ միայն մոռացել են ԵՄ դրոշն ու զինանշանը, մոռացել հայտարարություն անել, որ այս շենքը տրվել է վարձով։ Մենք այդ սխալը կուղղենք»,- ասացին ակցիայի մասնակիցները։

«ЕС де-факто оставил Армению»: акция с целью привлечь внимание к проблеме политзаключенных
«Свободу политзаключенным!», «Справедливость без избирательного подхода!», «Европейские ценности – не на бумаге, а в реальной жизни!» – под этими лозунгами студенческий союз АРФД «Никол Агбалян» проводит акцию протеста перед зданием делегации Европейского союза в Армении.
«Это не первый раз, когда мы проводим акцию здесь. И это говорит о том, что проблемы по-прежнему не решены. ЕС годами реагировал на политические кризисы в Армении, когда это совпадало с его политической повесткой. До 2018 года Евросоюз последовательно поднимал вопросы нарушений прав человека, правосудия и демократических стандартов. Но сегодня, в 2025 году, тот же ЕС хранит молчание. Мы вынуждены задать вопрос: почему?» – заявили участники акции.
По их словам, с 2018 года в Армении сформировалась новая система избирательного правосудия, в рамках которой уголовные преследования осуществляются не на основании закона, а исходя из политической целесообразности.
«В Армении подвергаются преследованию епископы, меценат, общественно-политические деятели, оппозиционные главы общин. Их месяцами удерживают под предварительным арестом, лишая права на справедливое судебное разбирательство и подвергая политическим репрессиям. Это политические заключенные – вне зависимости от того, как власти их называют.
В Баку продолжают удерживаться армянские пленные. И здесь мы вновь обращаемся с вопросом к Европейскому союзу: если права человека являются универсальной ценностью, почему они применяются избирательно? Почему ЕС может занимать жесткую позицию в одной части мира, но в другой – в отношении страны-партнера – допускает выборочное отношение к нарушениям?
Молчание – это не дипломатия, это политический выбор, прямой сигнал властям продолжать, а гражданам – бояться», – подчеркнули участники акции.
Участники акции требуют от Европейского союза следовать провозглашенным им принципам, официально зафиксировать наличие политзаключенных в Армении, включить конкретные дела в политическую повестку ЕС-Армения, потребовать освобождения политзаключенных, а также занять четкую и недвусмысленную позицию по вопросу незаконно удерживаемых в Баку армянских пленных.
«Если ЕС сегодня молчит, это молчание приведет к новым репрессиям и появлению новых политических заключенных.
Мы со всей ответственностью заявляем: ЕС де-факто покинул Армению, поскольку демонстрирует бездействие и не фиксирует происходящие нарушения. Здесь забыли лишь снять флаг и герб ЕС и забыли объявить, что здание сдано в аренду. Мы это упущение исправим», – заявили участники акции.