Եթե ընտրողների թիվը գերազանցի 1 մլն 300 հազարը, որևէ մոդել Նիկոլ Փաշինյանին փրկել չի կարող. Քաղաքագետ
«Ակնհայտ է, որ ԵՄ բյուրոկրատիան էլեկտորալ ավտորիտարիզմի մոդել է մշակել, որն իր սատելիտ ռեժիմներին առաջարկում է»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը՝ անդրադառնալով Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասի՝ Հայաստանի աջակցության մասին հայտարարությանը։
Նրա խոսքով, այդ մոդելի առաջին փորձարկումը տեղի է ունեցել Ռումինիայում, երբ առաջին փուլում ջախջախիչ հաղթանակ տարած թեկնածուն կեղծ հիմնավորումով դուրս հանվեց ընտրական գործընթացից։ Մոլդովայում ավելի փափուկ կիրառեցին։
«Ի՞նչ է մոլդովական մոդելը. Ֆիլտրումների համակարգ, երբ կամայականորեն Ռուսաստանի հետ կապի պատրվակով ընտրություններից դուրս են թողնում ընդդիմադիր ուժերին, երբ խտրական մոտեցումներ են ցուցաբերվում այս կամ այն դիտորդական առաքելության նկատմամբ, ինչպես նաև իշխանության կոմից պրոպագանդիստական արշավ, երբ ուժերը կապվում են Ռուսաստանի հետ»,-մանրամասնեց Սուրենյանցը։
Նրա խոսքով, ստացվում է, որ մտացածին կերպով Ռուսաստանի կողմից հիբրիդային պատերազմ կա, իշխանությունն էլ հերոսաբար պայքարում է դրա դեմ։
«Դրանով է պայմանավորված հիբրիդային պատերազմի թեմայի ակտիվացումը։ Հակաեկեղացական արշավում հենց այդ պատճառով Նիկոլ Փաշինյանը շեշտադրում փոխեց, կուսակրոնության հիմքով այդ արշավը սկսեցին, բայց հիմա ավելի շատ Կաթողիկոսին քննադատում են օրինակ ինչ-որ ավագ լեյտենտատի զեկույցներ ներկայացնելու հարցում։ Հիմա ամեն ինչը հիբրիդային պատերազմի հետ են կապելու, անձրևը, ձյունը, ամեն ինչը»,-ասաց նա։
Քաղաքագետն ընդգծեց, բոլոր լուրջ սոցիոլոգիական հարցումներով ընդդիմադիր ուժերի ունեցած քվեների գումարը գերազանցում է ՔՊ-ի ունեցած ձայներին։ Հետևաբար, առանց արտաքին աջակցության ՔՊ-ն հաղթել չի կարող։
«Հետևաբար, ՔՊ-ն պետք է դիմի կեղծիքների, ԵՄ-ն դա խրախուսի։ Ամբողջ տրամաբանությունը կառուցվելու է դրա վրա։ Հայաստանում սկսելու են ֆիլտրել, որ ընդդիմադիր կուսակցությանը թողնեն մասնակցել ընտրություններին, որին՝ չէ։ Ընդդիմադիր թեկնածուների դեմ կարող են քրեական գործեր հարուցել։ Մոլդովական սցենար ասվածը ռեպրեսիոների շատ հարուստ զինանոց է ենթադրում, մեկ ուղղություն չէ»,-նշեց նա։
Այս ամենի դեմն առնելու համար, ըստ Panorama.am-ի զրուցակցի, պետք է ընդդիմությունը շեշտը դնի այն բանի վրա, որ ընտրություններին ավելի մեծ թվով ընտրողներ մասնակցեն։
«Եթե ընտրողների թիվը գերազանցի 1 մլն 300 հազարը, որևէ մոդել Նիկոլ Փաշինյանին փրկել չի կարող, և նրա իշխանության վերարտադրության պլանը կձախովի։ Որպեսզի ընտրողների շատ ակտիվ մասնակցություն լինի, ապա պետք է ազդեցիկ ընդդիմադիր ուժերից մի քանիսն իրենց վարքագծով, ծրագրերով, լիդերների խոսքով կարողանան հասարակության համար այլընտրանք դիտվեն, մարդկանց համոզիչ թվա, որ նրանք կարող են իշխանություն փոխեն»,-ասաց Սուրենյանցը։

Сурен Суренянц: Если число избирателей превысит 1 миллион 300 тысяч, ни одна модель не сможет спасти Никола Пашиняна
17:19 16/12/2025
«Очевидно, что бюрократия ЕС разработала модель электорального авторитаризма, которую предлагает своим сателлитным режимам», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am политолог Сурен Суренянц, комментируя заявление верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Каи Каллас о поддержке Армении.
По его словам, первое испытание упомянутой модели состоялось в Румынии, где кандидат, одержавший сокрушительную победу в первом туре, был выведен из избирательного процесса под надуманным предлогом. В Молдове, отметил он, эта модель была применена в более мягкой форме.
«В чем суть молдавской модели? Это система фильтрации, когда произвольно под предлогом связей с Россией оппозиционные силы вытесняются из электорального процесса, когда применяется дискриминационный подход к тем или иным наблюдательным миссиям, а также разворачивается пропагандистская кампания со стороны власти, в рамках которой те или иные силы связываются с Россией», – пояснил Суренянц.
Как отметил политолог, создается искусственная картина так называемой гибридной войны со стороны России, с которой власть «героически» борется.
«Именно этим обусловлена активизация темы гибридной войны. По этой причине Никол Пашинян изменил акцент и в антицерковной кампании, которую они сначала начали по вопросу целибата... Теперь с гибридной войной будут связывать все – дождь, снег, что угодно», – сказал он.
Политолог подчеркнул, что по всем серьезным социологическим опросам суммарное количество голосов, которыми располагают оппозиционные силы, превышает показатель партии власти «Гражданский договор». Следовательно, без внешней поддержки правящая сила не способна одержать победу на предстоящих весной парламентских выборах.
«Соответственно, “Гражданский договор” будет вынужден прибегать к фальсификациям, а ЕС – поощрять это. Вся логика будет выстраиваться именно на этом. В Армении начнется фильтрация: какой оппозиционной партии позволить участвовать в выборах, а какой – нет. Против оппозиционных кандидатов могут возбудить уголовные дела. Так называемый молдавский сценарий предполагает весьма богатый арсенал репрессий – это не одно направление», — отметил Суренянц.
По мнению собеседника Panorama.am, для противодействия всему этому оппозиция должна сделать ставку на максимальное участие граждан в выборах.
«Если число избирателей превысит 1 миллион 300 тысяч, ни одна модель не сможет спасти Никола Пашиняна, а план воспроизводства его власти потерпит крах. Чтобы обеспечить высокую явку избирателей, несколько влиятельных оппозиционных сил должны своим поведением, программами и речами лидеров суметь стать реальной альтернативой для общества, убедить людей в том, что они способны сменить власть», – заявил Суренянц.