Հասարակական ակտիվ գործիչ Արթուր Չախոյանն այս պահին գլխավոր դատախազության շենքի մոտ է։ Նա պատրաստվում է հաղորդում ներկայացնել Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի կողմից ցուցաբերված անգործության արդյունքում Երևան քաղաքից շուրջ 700 հազար ԱՄՆ դոլարի գույք հափշտակելու վերաբերյալ՝ պաշտոնական սուտ և կեղծ տեղեկատվություն տրամադրելու միջոցով։
Չախոյանն ավելի վաղ հայտարարել է, որ ներկայացնելու է փաստաթղթերով հիմնավորված անհերքելի փաստեր։ Նա համոզված է, եթե «արդարադատությունը» գործի օրենքի պահանջներին համապատասխան, ապա իր հրապարակային հաղորդումից հետո մի խումբ անձինք, այդ թվում՝ Տիգրան Ավինյանը, պետք է ձերբակալվեն։
Նա մանրամասնեց՝ խոսքը վերաբերում է Նոր Նորքի վարչական շրջանում Բաղյան փողոցի 2/5 հասցեում կատարած ապօրինի շինարարությանն ու համայնքային հողազավթմանը։
Հասարակական ակտիվ գործիչը միացրեց Տիգրան Ավինյանի խոսքի ձայնագրությունը, երբ Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցնողը նշում է, երբ այս ինքնակամ շենքի օրինականացման համար սեփականատերը դիմել է 7 անգամ, սակայն քաղաքապետարանը մերժել է օրինականացման հայտը։
Հաջորդ ձայնագրության մեջ Ավինյանը նշում է, որ համայնքային հողի վրա կառուցված ապօրինի շինությունը դիմում է օրինակացման, քաղաքապետարանը մերժում է այդ օրինականացումը, արդն քաղաքապետարանը միաժամանակ կայացնում է քանդման որոշում, քանի որ դա է արդյունավետ ճանապարհը ապօրինի շինություններից մաքրման համար։
«Տվյալ դեպքում 7 անգամ դիմել են Երևանի քաղաքապետարան օրինականացնելու, քաղաքապետարանը 7 անգամ մերժել է օրինականացումը, ու քաղաքապետարանը քանդման որոշում չի տվել։ Տիգրան Ավինյանի անգործությունը հենց դրանում է կայանում»,-ասաց Չախոյանը։

Armenian civic activist Artur Chakhoyan has submitted a complaint to the Prosecutor General’s Office, alleging inaction by Yerevan Mayor Tigran Avinyan that he claims led to the loss of about $700,000 in municipal property.
Speaking outside the Prosecutor’s Office on Wednesday, Chakhoyan said the case concerns an illegal construction and encroachment on community land at 2/5 Baghyan Street in the Nor Nork district. He said he had provided documentary evidence to support his claims.
Chakhoyan played audio recordings of statements attributed to Avinyan, in which the mayor says an application to legalize the structure had been submitted seven times and rejected each time by the city authorities. In another recording, Avinyan says the municipality opted for demolition as the most effective response to illegal buildings.
Chakhoyan argued that despite repeated rejections, no demolition order was issued in this case, which he described as evidence of official inaction. He said that if the authorities act in line with the law, arrests could follow.