Էրդողանի հովանու ներքո պատրաստված այս փաստաթուղթը Թուրքիայի կողմից տարածաշրջանում նոր «Թուրան» ձևավորվելու գործողությունների պլանն է. Վարուժան Գեղամյան
10:21 17/12/2025
Թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը գրում է.
«Մի քանի կարևոր լուր.
◾️Երեկ Ադրբեջանի խորհրդարանը վավերացրել է Թուրքիայի հետ ռազմական անվտանգության փոխադարձ ամրապնդման հուշագիրը։ Դրանով կողմերը պարտավորվում են փոխադարձ օգնություն ցուցաբերել միմյանց ագրեսիայի դեպքում։
◾️Թուրքիայի իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը օրերս ներկայացրել է «Թյուրքական աշխարհի տեսլականը» (Türk Dünyası Vizyon Belgesi) հայեցակարգային փաստաթուղթը։ Անձամբ նախագահ Էրդողանի հովանու ներքո պատրաստված այս փաստաթուղթը Թուրքիայի կողմից տարածաշրջանում նոր «Թուրան» ձևավորվելու գործողությունների պլանն է, այլ բառերով՝ արդիականացված պանթյուրքիզմը։
◾️Թուրքիան պայմանավորվել է Թուրքմենստանի հետ՝ Անդր-կասպյան գազատար (Trans-Caspian Pipeline) կառուցելու հարցում։ Այն նախատեսում է Ռուսաստանին ու Իրանին այլընտրանքային ուղիներով (այսինքն՝ Կովկասով) գազ մատակարարել Կենտրոնական Ասիայից դեպի Եվրոպա, ինչին լիարժեք աջակցում են Արևմտյան գործընկերները և ինչն իր հերթին նշանակում է մեր տարածաշրջանում լարվածության նոր աճ։
◾️Ադրբեջանի նախագահ Ի. Ալիևը նորից խոսում է «Արևմտյան Ադրբեջանի» մասին՝ փաստացի ներկայացնելով «ադրբեջանցիների վերադարձ» ծավալապաշտությունը որպես Հայաստանի առջև դրված նոր նախապայման։
◾️ The Economist պարբերականը ներկայացրել է աշխարհի այն 7 հակամարտությունները, որոնք եկող տարի՝ 2026 թ. թեժանալու են։ Դրանց շարքում է, «անսպասելիորեն», Հայաստան-Ադրբեջան հակամարտությունը (տե՛ս կից նկարը)։
Այսօրվա համար ընտրել եմ միայն այս 5 լուրը։
Ու միայն այս լուրերը կարդալով ու նույնիսկ մասնագետ չլինելով՝ հեշտությամբ կարելի է եզրակացնել, որ տարածաշրջանում հակամարտությունները սրվում են ու պատերազմի հավանականությունը բարձրանում։
Իսկ ի՞նչ է անում Հայաստանը դե-ֆակտո կառավարող խմբավորումը։
Ճիշտ է, կրճատում է զինծառայության ժամկետը ու հարձակվում եկեղեցիների ու հոգևորականների վրա՝ այդպիսով նպաստելով մեր թուլացմանն ու մեծացնելով պատերազմի հավանականությունը»։

Гегамян: На фоне роста военных угроз власти Армении сокращают службу в армии и воюют с церковью
◾️Парламент Азербайджана 16 декабря ратифицировал меморандум о взаимном укреплении военной безопасности с Турцией. В соответствии с ним стороны обязуются оказывать взаимную помощь в случае агрессии.
◾️Правящая в Турции Партия справедливости и развития недавно представила концептуальный документ «Видение тюркского мира». Этот документ, подготовленный лично под эгидой президента этой страны Реджепа Тайипа Эрдогана, является планом действий Турции по формированию в регионе нового „Турана” – то есть модернизированного пантюркизма.
◾️Турция договорилась с Туркменистаном о строительстве транскаспийского газопровода. Он предусматривает поставки газа в Россию и Иран из Центральной Азии в Европу по альтернативным маршрутам (т.е. через Кавказ), что полностью поддерживается западными партнерами и, в свою очередь, означает новый рост напряженности в нашем регионе.
◾️Президент Азербайджана Ильхам Алиев снова говорит о „Западном Азербайджане”, фактически представляя экспансионизм под названием „возвращение азербайджанцев” как новое предусловие, поставленное перед Арменией.
◾️Журнал „The Economist” представил 7 конфликтов в мире, которые обострятся в следующем, 2026 году. Среди них „неожиданно” оказался и армяно-азербайджанский конфликт.
Для сегодняшнего обзора я выбрал лишь эти 5 новостей.
И просто читая их, даже не будучи экспертом, легко можно заключить, что конфликты в регионе обостряются, а вероятность войны возрастает.
А что же делает де-факто правящая группировка в Армении?
Правильно, сокращает сроки военной службы и атакует церковь и духовенство, тем самым способствуя нашему ослаблению и увеличивая вероятность войны».