Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների, պատանդների վերաբերյալ փաստաթղթային տեղեկատվություն ակնկալվում է հունվարին. Սիրանուշ Սահակյան
11:04 18/12/2025
«Ադրբեջանի բանտերում պահվող hայ գերիների, պատանդների հարազատները, ընտանիքներն անմիջական տեղեկատվություն չունեն հունիսից ի վեր, երբ փաստացի արգելվեցին Կարմիր Խաչի տեսակցությունները, չնայած Կարմիր խաչն իր գործունեությունը դադարեցրեց ամիսներ անց՝ փաստացի սեպտեմբերին»։ Panorama.am-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների, պատանդների շահերի պաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը:
Իրավաբանի խոսքով, իրենք կարողացել են փաստաթղթային տեղեկատվություն նրանց առողջական վիճակի, պահման պայմանների մասին ստանալ ՄԻԵԴ-ի միջոցով։
«Տեղեկատվությունը ստացել ենք հուլիսին, միաժամանկ դատարանը նոր ժամկետ էր տրամադրել. նոյեմբերին պետք է տեղեկատվություն տրամադրեր ադրբեջանական կողմը։ Սակայն տեղեկատվությունը չենք ստացել, քանի որ Ադրբեջանը դատարանից լրացուցիչ ժամկետ է խնդրել տեղեկություններն ամբողջացնելու, թարգմանությունները կազմակերպելու նպատակով։ Այս պահին ակնակալում ենք այդ հաշվետվությունը ստանալ հունվար ամսին»,-ասաց Սահակյանը։
Նա մանրամասնեց, որ փաստաթղերում առկա տեղեկատվությունն ամենևին չի արտահայտում անկախ դիտորդների դիտարկումներն անմիջական զննության միջոցով։
«Մենք բազմիցս հայտնաբերել ենք ադրբեջանցի պաշտոնատար անձանց կամ բժիշկների կողմից կազմված փաստաթղթերում բացահայտ անճշտություններ, անհամապատասխանություններ։ Թեև տեղեկատվությունը տրամադրվում է, սակայն դրա արժանահավատությունը կասկածի տակ է։ Եթե ամփոփենք, ապա այս պահին ստույգ, արժանահավատ որևէ տեղեկատվություն ստանալու խողովակ գոյություն չունի, հայ պատանդները գտնվում են բացարձակ մեկուսացման պայմաններում»,-ասաց իրավաբանը։
Նրանց մեկուսացումը ճեղքելու միակ տարբերակը իրավաբանները դիտարկել են Հայաստանի կողմից հյուպատոսական այցելությունները, այդ թվում միջնորդավորված։ Կա միջազգային փորձ, որը հնարավորություն է տալիս իրավատիրոջը՝ այս պարագայում Հայաստանի Հանրապետությանը այս այցելությունը կազմակերպել երրորդ երկրների հյուպատոսական ներկայացուցչության աշխատակիցների կողմից։
«Ամիսներ առաջ մենք դիմել ենք Շվեյցարիայի Համադաշնությանը, նրանք հայտնել են պատրաստակամություն իրականացնելու նման մարդասիրական առաքելություն պայմանով, որ պահանջը ներկայացվի ՀՀ իշխանությունների կողմից։ Ցավով պետք է արձանագրեմ, որ այս պահին այդ իրավունքը ի շահ մեր հայ պատանդների չի իրացվում»,-ասաց Սիրանուշ Սահակյանը։
Սա այն պարագայում, երբ շուրջ երկու տասնյակ կազմակերպություններ դիմել էին ԱԳ նախարարությանը՝ խնդրելով դիմել որևէ չեզոք երկրի, այդ թվում Շվեյցարիայի։
Հիշեցնենք, որ վերջերս Բաքու մեկնած Հայաստանի քաղհասարակության ներկայացուցիչները հայտնեցին, որ ցանկություն են հայտնել հանդիպելու հայ պատանդներին, գերիներին, սակայն նրանց այդ հնարավորությունը չի ընձեռվել։ Այս պարագայո՞ւմ էլ ՀՀ իշխանությունների երաշխավորումը պետք է լիներ։
«Սա Բաքվի բարի կամքի արդյունք կարող էր լինել։ Հասարակական կազմակերպությունները, ի տարբերության կառավարության, չունեն օճտար երկրում այցելություններ կազմակերպելու իրավունք, իրավատերը պետությունն է, որը կարող է իր երկրի սահմաններից դուրս պահվող իր երկրի յուրաքանչյուր քաղաքացու տեսակցել ու տրամադրել հյուպատոսական ծառայություններ։ Միջազգային իրավունքը՝ մասնավորապես Վիեննայի կոնվենցիաները երաշխավորում են սուվերեն պետությունների իրավունքը՝ իրենց քաղաքացիներին տեսակցելու, որևէ իրավունք այս առումով վերապահված չէ հասարակական կազմակերպություններին։ Սա շատ դրական ժեշստ կլիներ, որը կմեծացներ Ադրբեջանի հեղինակությունը։ Սակայն կարծում եմ, քաղաքական շահերը և հեղինակությունը հակադրվել են, ու Բաքվի իշխանություններն ընտրել են հենց քաղաքական հետաքրքրությունները»,-ասաց Ս. Սահակյանը։

Azerbaijan expected to provide information on Armenian captives in January, lawyer says
Azerbaijan is expected to provide fresh information on the detention and health conditions of Armenian prisoners in January following a request for an extension granted by the European Court of Human Rights (ECHR), according to Siranush Sahakyan, a lawyer representing Armenian detainees before the court.
In an interview with Panorama.am on Thursday, Sahakyan said that families of Armenians held in Azerbaijan have been deprived of direct information since June, when visits by the International Committee of the Red Cross (ICRC) were effectively halted.
“Relatives have had no direct contact with them since June, when Red Cross visits were effectively banned, even though the ICRC officially ceased its operations in Baku several months later, in September,” Sahakyan said.
According to Sahakyan, her legal team has obtained limited documentary information through the ECHR.
“We received information in July, when the court set a new deadline for updated submissions from the Azerbaijani authorities in November,” she explained. “No information was provided. Azerbaijan requested additional time to finalize the data and arrange translations and we are now expecting the report in January.”
Sahakyan cautioned that the reports submitted by Azerbaijan do not reflect independent assessments based on direct monitoring.
“We have repeatedly identified clear inaccuracies and inconsistencies in documents prepared by Azerbaijani officials or doctors,” she said. “While information is being formally submitted, its credibility is highly questionable. At present, there is no reliable or trustworthy channel for obtaining accurate information and Armenian detainees are being held in conditions of complete isolation.”
According to Sahakyan, consular visits remain the only viable means of breaking the isolation, including through third-party mediation. International practice allows states to arrange consular access through a third country, she said.
“A few months ago, we approached the Swiss Confederation, which expressed readiness to carry out such a humanitarian mission on the condition that the request be submitted by the Armenian authorities,” Sahakyan said. “Regrettably, this right is not being exercised in the interests of Armenian detainees.”
She added that around two dozen organizations had previously appealed to the Armenian Foreign Ministry to formally approach a neutral country, including Switzerland.
Sahakyan also referred to recent visits to Baku by Armenian civil society representatives, who reported that they sought meetings with Armenian prisoners but were denied access.
“Such access could only have occurred through goodwill on the part of the Azerbaijani authorities,” she said. “Unlike governments, non-governmental organizations have no legal right to organize visits in a foreign state. Under international law, including the Vienna Conventions, only states possess the sovereign right to visit their citizens and provide consular services.”
Allowing such visits would have been a positive humanitarian gesture and could have improved Azerbaijan’s international standing, Sahakyan said, adding that political considerations ultimately prevailed.