Ես նման ինֆորմացիայի չեմ ծանոթացել ոչ ԱԱԾ, ոչ նախագահ եղած ժամանակ. Սերժ Սարգսյանը՝ Եզրաս արքեպիսկոպոսի՝ գործակալ լինելու մասին
17:02 19/12/2025
«Ես այդպիսի տվյալներ չունեմ,  նման ինֆորմացիայի չեմ ծանոթացել ոչ ԱԱԾ  ղեկավար եղած ժամանակ, ոչ նախագահ եղած ժամանակ»,- դատական նիստից հետո լրագրողներին ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ պատասխանելով հարցին, որ  ի պատասխան Civic.am-ի հարցման, ԱԱԾ-ից ասել են՝ իրենց մոտ առկա տվյալների համաձայն՝ «Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանը 1986-1988թթ. համագործակցել է ԽՍՀՄ պետական անվտանգության կոմիտեի հետ»։
Նա նշեց, որ ընդհանրապես, իր նախկին ծառայակիցները կարող են հավաստել, երբեք այդպիսի հարցերով չի հետաքրքրվել, թե ով է համագործակցում ԱԱԾ հետ, առավել ևս ով է համագործակցել ԽՍՀՄ ՊԱԿ հետ կամ այլ հատուկ ծառայությունների հետ։
«Ես դրա իմաստը չեմ տեսնում։ Ենթադրենք, որևէ մեկը համագործակցել է  ԽՍՀՄ հատուկ ծառայությունների հետ, բայց նրանք, ովքեր դա որպես շատ մեծ  բացասական բան են համարում, արդյո՞ք գիտեն, թե որ ուղղությամբ է  համագործակցել։
Իսկ եթե համագործակցել է  կոնկրետ հետախուզության ուղղությամբ, ապա այդ մարդը այդ երկրին, ԽՍՀՄ-ին, որի կազմում նաև Հայաստանն էր, օգո՞ւտ, թե՞ վնաս է բերել։
Նման տվյալներ հրապարակելուց առաջ անհրաժեշտ է հասարակությանը ծանոթացնել շատ նրբերանգների։ Եթե դա չի լինում, ուրեմն ինչ-որ այլ, ոչ այնքան լեգիտիմ նպատակ է  հետապնդում»,- ասաց Ս. Սարգսյանը։
Հարցին՝ արդյո՞ք այդպես ուզում են ճնշում գործադրել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի վրա, ՀՀ երրորդ նախագահն ասաց. «Խոսքը վերաբերում է  Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի եղբորը։  Հիմա ինչ՝ եղբայրը եղբոր համա՞ր է պատասխանտու, եթե, իրոք, դա իրականություն է։ Դեպի ուր ենք գլորվում, ես չեմ հասկանում»։

Саргсян: Я с подобной информацией не был знаком ни в период, когда возглавлял СНБ, ни в период президентства
«У меня нет таких данных, я с подобной информацией не был знаком ни в период, когда возглавлял СНБ, ни в период президентства», – заявил журналистам после судебного заседания третий президент Армении Серж Саргсян в ответ на замечание о том, что из СНБ Армении на запрос Civic.am сказали – по имеющимся у них данным, «архиепископ Езрас Нерсисян в 1986-1988 годах сотрудничал с КГБ СССР».
Он отметил, что в целом его бывшие сослуживцы могут подтвердить: он никогда не интересовался подобными вопросами – кто сотрудничает со СНБ, тем более, кто сотрудничал с КГБ СССР или другими спецслужбами.
«Я не вижу в этом смысла. Допустим, кто-то сотрудничал со спецслужбами СССР. Но те, кто считают это чем-то крайне негативным, знают, по какому именно направлению осуществлялось это сотрудничество?
А если сотрудничество велось, к примеру, по линии разведки, то принес ли этот человек пользу или вред стране, СССР, в составе которой находилась и Армения?
Перед обнародованием подобных данных необходимо ознакомить общество со многими нюансами. Если этого не делается, значит, преследуется какая-то иная, не совсем легитимная цель», – заявил С. Саргсян.
На вопрос о том, не является ли это попыткой оказать давление на Католикоса всех армян, третий президент Армении ответил: «Речь идет о брате Католикоса всех армян. Что теперь – брат отвечает за брата, если даже это действительно соответствует действительности? Куда мы катимся, я не понимаю».