«Հարևան Վրաստանն ու Մենք 2018-ին ունեինք աղքատության նույն մակարդակը։ Հրաևն Վրաստանում ամեն հինգերերոդ մարդն աղքատ էր։ 7 տարվա ընթացքում Վրաստանի կառավարությունը երկու անգամ քչացրել է աղքատների քանակը»,-«Մեր ձևով» ժողովրդական շարժման տարեկան ամփոփիչ հաշվետու ժողովի ժամանակ հայտարարեց «Մեր ձևով» շարժման համահիմնադիր Նարեկ Կարապետյանը։
Նա համեմատության համար նշեց, 7 տարվա ընացքում արտաքին պարտքի կրկնապատկման պարագայում Հայաստանում աղքատությունը 2 տոկոսի չափ էլ չի նվազել։
«Այստեղ հիմնական գաղտնիքը կառավարողներն են։ երբ մենք ասում ենք, ձեր քաղաքականության մեջ չկա տնտեսական հենք, դուք տնտեսությունից չեք հասկանում, նրանք զամանում են, բերում են 100 հատ արգումնետ, բայց դրանց մեջ չկա տնտեսագիտական հիմնավորում, քանի որ էդ մարդիկ չեն հասկանում, չունեն էդ փորձը։ Նրանք չեն կարող լուծել մեր մարտահրավերները։ Մեր մարտահրավերը տնտեսական է»,-ասաց Ն. Կարապետյանը։
Գործարարը նշեց, եթե զարգացած է տնտեսությունը, ապա ուժեղ կլինեն բանակը, դիվանագիտությունը։
«Եթե մենք չզարգացնենք տնտեսությունը կմնանք տարածաշրջանի ամենթույլ երկիրը։ Մեզ պետք է ուժեղ ղեկավար։ Բայց մեր ընկերների պատկերացրած ուժեղը չէ։ Ուժեղը գոռացողը չի, ուժեղը աղմկողը չի, մարդկանց վիրավորողը չի, ուժեղն այն մարդն է, ում իշխանության օրոք ոչ մեկ ոտք չի դնում քո տարածք։ Ուժեղ ղեկավարի օրոք խաղաղությունը որաշխավորված է։ Թույլ ղեկավարը բերում է պատերազմներ։ Մենք տեսել ենք յոթ տարում երեք պատերազմ»,-ընդգծեց Կարապետյանը։
«Մեր ձևով» շարժման ներկայացուցչի խոսքով, Հայաստանի ղեկավարը դրսում խելոք է, ով դրսից ինչ ասում է, ինքն այստեղ անում է, իսկ ներսում ձևացնում է, թե ուժեղ է և բանտարկում է իր ընդդիմախոսներին։
«Ուժեղ ղեկավարը նա է, ով դրսում ուժեղ է, դրսում քեզ պաշտպանում է, իսկ ներսում մեծահոգի է իր ընդդիմության հետ։ Այդպիսի ղեկավար է մեզ պետք, որ ներսում լինի քահանա, դրսում... դե գիտեք ինչ՞»,-ասաց Կարապետյանը։
Նրա խոսքին հետևեցին բուռն ծափահարություններ։
Հաջորդ մարտահրավերը նա համարում է ժողովրդի մասնատված լինելը, ինչը խանգարում է հաղթանակներին։
«Մեր հասարակությունը բաժանված է։ Մեզ պետք է համախմբում, մեծահոգի համախմբում։ Որպեսզի մեր ազգը համախմբվի, մեզ պետք է, որ Հայաստանն ունենա նոր ղեկավար՝ ամենայն հարգանքով Հայաստանի բոլոր նախագահների հանդեպ։ Ապագա Հայաստանում իրենց ժամանակը էլ չէ, նոր առաջնորդների ժամանակն է։ Մեզ պետք է նոր առաջնորդ, որի նկատմամբ հասարակությունը չունի բացասական վերաբերմունք, և որը ներողամիտ կլինի անգամ այսօրվա իշխանության շատ ներկայացուցիչների հանդեպ, որպեսզի փոխեն ատելության այս մթնոլորտը։ Սա է միակ ճանապարհը, նոր առաջնորդ Հայաստանի համար»,-նշեց նա։

Нарек Карапетян: Армении нужен новый лидер
«В соседней Грузии и у нас в 2018 году был одинаковый уровень бедности. В Грузии каждый пятый человек был бедным. За семь лет правительство Грузии дважды сократило число бедных», – заявил координатор движения «Мер дзевов» («По-нашему») и племянник арестованного предпринимателя и благотворителя Самвела Карапетяна – Нарек Карапетян – на отчетном собрании движения.
Для сравнения он отметил, что за те же 7 лет, несмотря на удвоение внешнего долга, уровень бедности в Армении не снизился даже на 2%.
«Основной секрет здесь – в управлении. Когда мы говорим об отсутствии в проводимой ими (нынешними властями Армении. – Ред.) политике экономической основы, они приводят сотню аргументов, но среди них нет экономического обоснования, потому что эти люди не понимают и не обладают соответствующим опытом. Они не могут противодействовать стоящим перед нашей страной вызовам. Эти вызовы – экономические», – подчеркнул Н. Карапетян.
Он отметил также: если экономика развита, то сильными будут также армия и дипломатия.
«Если мы не будем развивать экономику, останемся самой слабой страной в регионе. Нам нужен сильный руководитель. Сильный, но не тот, каким его сегодня представляют наши друзья. Сильный – это не тот, кто кричит, не тот, кто шумит и оскорбляет людей. Сильный – тот, при чьей власти никто не нарушает твою территорию. При сильном руководителе мир гарантирован. Слабый руководитель приносит войны. За семь лет мы видели три войны», – подчеркнул Карапетян.
«Наш руководитель за границей ведет себя послушно, делает все, что ему говорят. А внутри страны изображает сильного и сажает своих оппонентов в тюрьму», – отметил он.
«Сильный руководитель – это тот, кто силен за пределами страны и защищает тебя, а внутри – великодушен к своей оппозиции», – сказал Карапетян.
Следующим вызовом он считает раздробленность народа, мешающая победам.
«Наше общество разделено. Нам нужна сплоченность, великодушная консолидация. Чтобы нация объединилась, нам нужен новый руководитель Армении. При всем уважении к  бывшим президентам Армении, но в будущей Армении пришло время новых лидеров. Нам нужен новый лидер, к которому общество не испытывает негативного отношения, который будет великодушен даже к многим представителям нынешней власти, чтобы изменить атмосферу ненависти. Это единственный путь – новый лидер для Армении», – отметил он.