Ադրբեջանում գերի պահվող Վագիֆ Խաչատրյանը հոսպիտալացվել է
Բաքվի բանտում գերի պահվող Վագիֆ Խաչատրյանը հոսպիտալացվել է։ Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների՝ երկրի արդարադատության նախարարությանը հղում անելով՝ 70-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանի (ծնված 1955թ.) առողջական վիճակը վատթարացել է 2025 թվականի դեկտեմբերի 22-ին՝ շնչառության դժվարությամբ և սրտի ցավերով։
«Նրան առաջին բուժօգնություն է ցուցաբերել Արդարադատության նախարարության գլխավոր բժշկական վարչության բժշկական ստորաբաժանման բժիշկը, որից հետո նա շտապ տեղափոխվել է Արդարադատության նախարարության բժշկական հաստատություն։ Այնտեղ իրականացվել են ինտենսիվ թերապիա և վերակենդանացման միջոցառումներ, սակայն քանի որ նրա վիճակի էական բարելավում չի նկատվել, նա տեղափոխվել է համապատասխան պետական ​​բժշկական հաստատություն՝ բարձրակարգ բժշկական օգնություն ստանալու համար։
Նրա վիճակն այժմ գնահատվում է ծանր,  ինտենսիվ թերապիան շարունակվում է», - ասվում է հայտարարության մեջ։
2023 թվականի նոյեմբերի 7-ին Բաքվի դատարանը Վագիֆ Խաչատրյանին դատապարտել է 15 տարվա ազատազրկման։
Հիշեցնենք, որ Վագիֆ Խաչատրյանը, որը շտապ վիրահատության էր մեկնում Երևան, առևանգվել էր 2023 թվականի հուլիսի 29-ին՝ իր դստեր և Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի աշխատակիցների աչքի առաջ։ Նրան մեղադրել են 1991 թվականին տեղի ունեցած ենթադրյալ «կոտորածին» մասնակցելու մեջ, տարել Բաքու և ենթարկվել դաժան դատական ​​ֆարսի։
Իր եզրափակիչ խոսքում Վագիֆ Խաչատրյանը դիմել է դատարանին. «Ես անմեղ եմ։ Ես այնտեղ չեմ եղել։ Եվ այս մարդիկ չեն կարող պնդել, որ ինձ այնտեղ տեսել են։ Ես այնտեղ չեմ եղել։ Ոչ ոք ինձ չի ճանաչում։ Հարգելի՛ դատավոր, ես անմեղ մարդ եմ. ես դրանում որևէ մասնակցություն չեմ ունեցել։ Կան մեխանիզմներ, որոնք որոշում են՝ մարդը ճշմարտությունն է ասում, թե ստում։ Ես կցանկանայի այսպես վկայություն տալ և ասել, որ ես այնտեղ չեմ եղել»։

Удерживаемого в бакинской тюрьме Вагифа Хачатряна госпитализировали.
Как сообщают азербайджанские СМИ со ссылкой на министерстве юстиции этой страны, у 70-летнего Вагифа Хачатряна (1955 г.р.) 22 декабря 2025 года ухудшилось самочувствие, появились одышка и боли в области сердца.
«Первую медицинскую помощь ему оказал врач медицинско-санитарной части Главного управления медицины Министерства юстиции, после чего он был экстренно доставлен в лечебное учреждение Министерства юстиции. Там проводились интенсивная терапия и реанимационные мероприятия, но так как заметного положительного сдвига в его состоянии не наблюдалось, для оказания высококвалифицированной медицинской помощи он был переведен в соответствующее государственное медицинское учреждение.
В настоящее время его состояние оценивается как тяжелое, интенсивная терапия продолжается», – говорится в сообщении.
Бакинский суд 7 ноября 2023 года приговорил Вагифа Хачатряна к 15 годам лишения свободы.
Напомним, направлявшегося в Ереван на срочную операцию Вагифа Хачатряна похитили 29 июля 2023 года на глазах его дочери и сотрудников МККК, обвинили в участии в некоей «резне» в 1991 году, увезли в Баку, организовали грубый судебный фарс.
Вагиф Хачатрян с последним словом обратился к суду: «Я – невиновен. Меня там не было. И эти люди не могут утверждать, что меня там видели. Меня там не было. Меня никто не знает. Уважаемый судья, я невиновный человек, не участвовал в этом. Есть устройства, которые определяют, говорит ли человек правду или лжет. Хотел бы дать показания таким образом, и сказать, что меня там не было».