2026-ը բախտորոշիչ է լինելու թե հայ ազգի, թե պետականության ու պետական հետագա ընթացքի համար. Մելոյան
«Մենք հայտնվել ենք արտաքին մարտահրավների թատերաբեմում»,- «Հայաստանը` արտաքին ազդեցությունների թատերաբեմ» թեմայով քննարկմանն ասաց Պառլամենտարիզմի զարգացման միջազգային կենտրոնի ղեկավար,  «Մեր Ձևով» նախաձեռնության ներկայացուցիչ, սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը։
Նա կարծում է, որ բոլորը պետք է հարցադրում հնչեցնեն, ուղերձը  հասցնեն հասարակությանը՝ արդյոք մեզ համար ընդունելի է, որ արտաքին մարտահրավերներն են ձևավորվում Հայաստանում իրավիճակը։
Գ.Մելոյանի գնահատմամբ, 2026 թվականը բախորոշիչ է լինելու թե հայ ազգի, թե պետականության, պետական հետագա ընթացի համար։
«Հիմա օրակարգում մի  իրավիճակի ենք առերեսվում, երբ մեր իշխանությունը, ըստ էության, դիմում են  եվրոպական կառույցներին օգնության խնդրանքով, որպեսզի ընտրական գործընթացներում ապահովեն իրենց վերարտադրությունը։
Մեր երկրում այս պահին իշխանության կանգնած քաղաքական ուժը փորձում է արտաքին ուժերին բերել Հայաստան՝ ներազդելու Հայաստանի  ընտարական իրավունք ունեցող քաղաքացու որոշման վրա, սա ուղղակիորեն թիրախավորում է  Հայաստանի ինքնիշխանությունը»,- ասաց Գ.Մելոյանը։
Ըստ նրա, այն ուժերը, որոնք  երբևէ ամենաշատն են խոսել սովերենությունից, առավել հարվածի տակ է դնում հենց այդ ինքնիշխանությունը, որովհետև ներազդեցությունն ընտրական գործընթացին որևէ աշխարհաքաղաքական կենտրոնի կողմից,  հարվածի տակ է դնում մեր պետության իրավական, ժողովրդավար  հիմնարար սկզբունքները. «Հայաստանում բացառապես Հայաստանի ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիները կարող են կայացնել որոշում, թե ով է հանդիսանալու մեր երկրի իշխանությունը»։
«Այս իշխանությունը հիբրիդային եզրույթի ներքո ինչ ուզում, տեղավորում է։ Դա հանրությանը մոլորեցնելու ամենալավ  հնարքն է, քանի որ քաղաքացին չի հասկանում ինչ ասել է  հիբրիդային պատերազմ։
Այն հանգամանքը, որ հենց իշխանական բարձրաստիճան պաշտոնյաներից է գալիս մոլդովական սցենարի մասին ասելիքները, կրկին հերթական ահազանգն է»,- ասաց նա։
Մելոյանն ընդգծեց, որ Եվրոպան իր աչքի առաջ Հայաստանի հետ կապված շատ ավելի իրողություններ ուներ, որոնց պետք է գնահատականներ տար, օրինակ, խոսքի ազատության  իրավունքը. «Ունենք քաղբանտարկյալներ, մարդիկ,  որոնք լրատվությամբ են զբաղվել, բացառապես անազատության պայմաններում են գտնվում իրենց ազատ խոսքի համար»։
Նույն խղճի,  դավանանքի ազատության իրավունքը. Սրբազան հայրերի գործերը, եկեղեցու դեմ արշավը։ Այսօր քաղաքական իրավունքների խմբից անցում  է կատարվել  մարդու անձնական իրավունքներ, ինչպիսին խոսքի,  խղճի, դավանանքի ազատությունն է։
Գոհար Մելոյանը հայտարարեց, որ 2026 թ. հունիսին կայանալիք ԱԺ հերթական ընտրություններին ցանկացած միջամտություն արտաքին ուժերի կողմից, ցանկացած անհասկանալի, տեխնիկական հիմնավորմամբ ներքին խոչընդոտումները իրավասու մարմինների կողմից, հենց ինքնին որակվելու են կեղծիք նախընտրական գործընթացում։

Гоар Мелоян назвала 2026 год судьбоносным для Армении
«Мы оказались в эпицентре внешних вызовов», – заявила во время обсуждения на тему «Армения – арена внешних влияний» 24 декабря соучредитель Международного центра развития парламентаризма, правозащитник и специалист по конституционному праву, представитель движения «Мер дзевов» («По-нашему»)  Гоар Мелоян.
По ее мнению, все должны поднимать вопрос и донести послание обществу: приемлемо ли для нас, что именно внешние вызовы формируют повестку в Армении?
По оценке Г. Мелоян, 2026 год станет судьбоносным  как для армянского народа, так и для государственности, дальнейшего хода развития государства.
«Сейчас на повестке ситуация, когда действующая в Армении власть, по сути, обращается к европейским структурам с просьбой о помощи для обеспечения собственной репродукции в избирательных процессах.
На данный момент политическая сила, находящаяся у власти в нашей стране, пытается привлечь внешние силы в Армению, чтобы повлиять на решения граждан, обладающих избирательным правом, что прямо ставит под угрозу суверенитет Армении», — подчеркнула Г. Мелоян.
По ее словам, политические силы, которые больше всех когда-то говорили о суверенитете, сейчас наносят удар по этому суверенитету же, поскольку воздействие любого геополитического центра на избирательный процесс ставит под удар фундаментальные правовые и демократические принципы нашего государства.
«В Армении принимать решение о том, кто станет властью в нашей стране, могут исключительно обладающие избирательным правом граждане Республики Армения», – подчеркнула Мелоян.
«Нынешняя власть в рамки термина „гибридный” вписывает все, что ей вздумается. Это лучший способ ввести общество в заблуждение, поскольку не все граждане понимают, что такое гибридная война.
То, что разговоры о молдавском сценарии исходят именно от высокопоставленных чиновников власти,  – очередной тревожный сигнал», – отметила она.
Мелоян подчеркнула, что Европа перед своими глазами имела гораздо больше фактов, связанных с Арменией, которые требовали оценки, например, право на свободу слова. «У нас есть политические заключенные, люди, занимающиеся журналистикой, оказались в заключении исключительно за реализацию своего права на свободу слова», – указала эксперт.
Также она обратила внимание на нарушения права на свободу совести и вероисповедания: дела против священнослужителей, атака на церковь.
Мелоян заявила, что любые вмешательства внешних сил на очередных парламентских выборах в Армении в июне 2026 года, любые внутренние препоны с непонятным, техническим обоснованием со стороны уполномоченных органов будут квалифицироваться как фальсификации.