Հայ ազատագրական շարժման ականավոր հրամանատար Աշոտ Երկաթին տարան գերության. Մելիքյան
«Երեկ օրվա երկրորդ կեսին լրահոսում հայտնվեց չոր ու ցամաք մի լուր. Աշոտ Մինասյանին («Աշոտ Երկաթ») տարել են Սիսիանի ոստիկանություն՝ բանտ տեղափոխելու համար։
Անսպասելի չէր այդ ծանր լուրը։ Օրեր առաջ արդեն հայտարարվել էր - Հրամանատարի դեմ երկամյա մեղադրական վճիռը մտել է «օրինական» ուժի մեջ և ուղարկվել է կատարման։ Օրերի հարց էր»,- գրել է փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը։
Նա մանրամասնում է, թե ինչ գործի մասին է խոսքը. «Ի՞նչ է եղել։ 2021 թվին վերաբերող ինչ-որ շինծու գործով առաջին ատյանի դատարանը Աշոտ Երկաթին դատապարտել էր 2 տարվա ազատազրկման, բայց «պայմանական» էր տվել, այսինքն վճռել էր, որ պատիժը պետք է պայմանականորեն չկիրառվի։ Հետո դատախազը բողոքել էր վերաքննիչ դատարան, ու «պայմանական»-ի մասը բեկանվել էր - պիտի պատիժը ռեալ կիրառվեր։ Հետո պաշտպանը դիմել էր վճռաբեկ դատարան, բայց գործը վարույթ չէին ընդունել։
Այսպիսով, անսպասելի չէր այդ ծանր լուրը, բայց անարդարության ահավոր զգացողություն առաջացրեց։ Կոկորդ խեղդող անարդարության։ Մենք բոլորս իբր մեր «գործն ենք անում», մեկ էլ իմանում ենք՝ տարել են շատ հարգելի ա՛յս մարդուն, հետո՝ շատ արժանավոր ա՛յն մարդուն։ Հետո աղաղակում ենք, թե «իրավ չէ՛»։ Հետո բան չի փոխվում։ Հետո շարունակում ենք մեր «գործն անել»…
Հայ ազատագրական շարժման ականավոր հրամանատար Աշոտ Երկաթին երեկ տարան գերության։ Մենք ճաղերի տարբեր կողմերում ենք։ Ու իրականում պարզ էլ չէ՝ ճաղերի ո՛ր կողմում է բանտը»։

Меликян: Выдающегося командира Армянского освободительного движения Ашота Минасяна вчера увели в плен
12:49 24/12/2025
«Во второй половине дня в новостной ленте появилась сухая новость: Ашота Минасяна (“Ашот Еркат (Железный)”) увезли в Сисианский отдел полиции – для этапирования в тюрьму.
Эта тяжелая новость не стала неожиданностью. Еще несколько дней назад было объявлено, что обвинительный приговор (2 года тюрьмы) в отношении Командира вступил в “законную” силу и направлен на исполнение. Это был лишь вопрос времени», – написал адвокат Рубен Меликян.
Он пояснил, о каком деле идет речь:
«Что произошло? По некоему сфабрикованному делу, относящемуся к 2021 году, суд первой инстанции приговорил Ашота Ерката к двум годам лишения свободы, однако назначил условное наказание. Затем прокурор обжаловал решение в Апелляционном суде, и часть об “условном” наказании была отменена – приговор подлежал реальному исполнению. После этого адвокат обратился в Кассационный суд, однако в принятии жалобы к производству было отказано.
Таким образом, эта тяжелая новость не была неожиданной, но она породила острое, удушающее чувство несправедливости».
«Выдающегося командира Армянского освободительного движения Ашота Ерката вчера увели в плен. Мы по разные стороны решеток. И на самом деле уже не так ясно, по какую сторону решетки находится тюрьма», – указал он.