Նախքան բանտարկվելը՝ Աշոտ Երկաթն իր աջակցությունն էր հայտնել Եկեղեցուն, Կաթողիկոսին, Հայաստանի ու Ադրբեջանի բանտերում գտնվող ընկերներին
12:38 24/12/2025
Նախքան բանտարկությունը, «Սիսական» ջոկատի լեգենդար հրամանատար, բանաստեղծ Աշոտ Մինասյանը՝ Աշոտ Երկաթը, իր աջակցոթյունն է հայտնել Հայ առաքելական եկեղեցուն, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին և բանտարկված ու գերության մեջ գտնվող ընկերներին։
«Ես Հայ Առաքելական Եկեղեցու հավատավոր զավակ եմ, սատարում եմ Հայ Առաքելական եկեղեցուն, իմ Վեհափառին՝ Գարեգին Երկրորդին, սատարում եմ ադրբեջանական և հայկական բանտերում գտնվող քաղաքական և ռազմական իմ ընկերներին։
Հայաստանի և Ադրբեջանի նպատակները նույնն են, այդ իսկ պատճառով բանտարակել եմ իմ զինակից ու քաղաքական բոլոր ընկերներին»,- ասում է Աշոտ Երկաթը՝ ռեժիսոր Հովհաննես Իշխանյանի հրապարակած տեսանյութում։
Հիշեցնենք, որ Աշոտ Մինասյանը նախօրեին տեղափոխվել է «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ։ Իսկ այսօր փաստաբան, իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը մանրամասնել է լեգենդար հրամանատարի՝ ՔԿՀ տեղափոխելու հանգամանքը. «2021 թվին վերաբերող ինչ-որ շինծու գործով առաջին ատյանի դատարանը Աշոտ Երկաթին դատապարտել էր 2 տարվա ազատազրկման, բայց «պայմանական» էր տվել, այսինքն վճռել էր, որ պատիժը պետք է պայմանականորեն չկիրառվի։ Հետո դատախազը բողոքել էր վերաքննիչ դատարան, ու «պայմանական»-ի մասը բեկանվել էր - պիտի պատիժը ռեալ կիրառվեր։ Հետո պաշտպանը դիմել էր վճռաբեկ դատարան, բայց գործը վարույթ չէին ընդունել»։

Перед заключением под стражу Ашот Минасян выразил поддержку Церкви, Католикосу и друзьям, находящимся в тюрьмах Армении и Азербайджана
14:18 24/12/2025
Перед заключением под стражу легендарный командир отряда «Сисакан», поэт Ашот Минасян (Ашот Еркат) выразил свою поддержку Армянской Апостольской церкви, Католикосу всех армян Гарегину Второму, а также своим друзьям, находящимся в заключении и в плену.
«Я – верующий последователь Армянской Апостольской церкви (ААЦ), поддерживаю ААЦ, моего Патриарха – Гарегина Второго, поддерживаю моих политических и боевых друзей, находящихся в азербайджанских и армянских тюрьмах.
Цели Армении и Азербайджана сейчас – идентичны, именно поэтому заключили в тюрьму всех моих боевых и политических соратников», – говорит Ашот Минасян в видео, опубликованном режиссером Ованнесом Ишханяном.
Напомним, что накануне Ашот Минасян был переведен в уголовно-исполнительное учреждение (УИУ) «Вардашен». А сегодня адвокат и правозащитник Рубен Меликян подробно рассказал об обстоятельствах  перевода легендарного командира в УИУ:
«Что произошло? По некоему сфабрикованному делу, относящемуся к 2021 году, суд первой инстанции приговорил Ашота Ерката к двум годам лишения свободы, однако назначил условное наказание. Затем прокурор обжаловал решение в Апелляционном суде, и часть об “условном” наказании была отменена – приговор подлежал реальному исполнению. После этого адвокат обратился в Кассационный суд, однако в принятии жалобы к производству было отказано».