Փաշինյանը հրամայել է իր գեստապոյին ներխուժել Սուրբ Էջմիածնի սրբազան տարածք. Սասունյան
Անցած շաբաթ, վերջին ամիսների ընթացքում արդեն երկրորդ անգամ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սուրբ Էջմիածնի սրբազան տարածք ուղարկեց հարյուրավոր ոստիկաններ և քաղաքացիական հագուստով գաղտնի գործակալներ՝ ներխուժման նպատակով։ Նրանք կոչված են ծառայելու ժողովրդին, ոչ թե Փաշինյանի անձնական շահերին։ Նրանք չպետք է ենթարկվեն անօրինական հրամանների։ Ցավոք, այժմ Փաշինյանն ավելի շատ ոստիկաններ ունի որպես անձնական թիկնապահներ, քան զինվորներ՝ Հայաստանի սահմանները պաշտպանելու համար։
Ոստիկանությունը կրկին ստիպված եղավ նահանջել Էջմիածնից՝ բախվելով մեծ բազմության, որը հավաքվել Հայ Առաքելական Եկեղեցին անցանկալի ներխուժումից պաշտպանելու համար։ Մինչ այս պահը հաշվարկը հետևյալն է․ Եկեղեցի՝ 2, Փաշինյան՝ 0։
Երբ Փաշինյանը 2018 թվականին առաջին անգամ եկավ իշխանության, նա սովորաբար վարչապետի գրասենյակ էր գնում հեծանիվով, միայնակ, առանց թիկնապահների, անվտանգության աշխատակիցների և ոստիկանության։ Սակայն այդ ժամանակից ի վեր, հենց որ նա մի քայլ է անում նստավայրից դուրս, նրան ուղեկցում են հարյուրավոր ոստիկաններ։ Նրա անվտանգության հանդեպ այս մտահոգությունները պայմանավորված են նրա ժողովրդականության կտրուկ անկմամբ՝ 2018 թվականի 82 տոկոսից մինչև այժմ՝փոքր ինչ ավելի քան 10 տոկոս։ Փաշինյանը մերժում է հրաժարական տալ, քանի որ գիտի՝ պաշտոնից հեռանալուց հետո նա պատասխանատվության կենթարկվի հարյուրավոր օրենքների և Սահմանադրության խախտումների համար։ Հաջորդ հայրենասեր և ձեռնհաս ղեկավարը ստիպված կլինի անվավեր հայտարարել Փաշինյանի բոլոր խոստումները և զիջումները Հայաստանի թշնամիներին։
Անցած հինգշաբթի, Հայ Առաքելական Եկեղեցու ավելի քան 10 հազար հավատավոր պաշտպաններ, որոնք հավաքվել էին Էջմիածնում՝ «Հուդա» վանկարկումներով դիմակայեցին ապստամբ եպիսկոպոսներին։ Եկեղեցու հետևորդները 20:1 հարաբերակցությամբ գերազանցում էին Փաշինյանի կողմնակիցներին, թեև վերջինս հրամայել էր իր համախոհներին, այդ թվում՝ կուսակցության անդամներին և պետական ծառայողներին, գնալ Էջմիածին։ Քանի որ Հայաստանի բնակչության և Սփյուռքի ավելի քան 90 տոկոսը Հայ Առաքելական Եկեղեցու անդամներ են, Փաշինյանի փոքրաթիվ կողմնակիցները որևէ հնարավորություն չունեն նրանց դիմակայելու։ Եկեղեցուն հակադրվելով՝ նա ակամա հող է նախապատրաստում իր իշխանության դեմ աճող շարժման համար՝ վերջապես արթնացնելով անտարբեր հանրությանը։
Փաշինյանի քայլերը չափազանց վտանգավոր են՝ հնարավոր արյունալի հետևանքներով։ Նրա կողմից ուղարկած հարյուրավոր անվտանգության ուժերի և շատ ավելի մեծ բազմության միջև բախումը կարող էր երկուստեք հանգեցնել տասնյակ զոհերի։
Ոչ մի պատճառ չկար, որ Փաշինյանը Էջմիածին ուղարկեր այդքան ոստիկաններ՝ պաշտպանելու փոքրաթիվ ապստամբ եպիսկոպոսներին, որոնք հայտարարել էին, թե պատրաստվում են գնալ Վեհարան՝ պահանջելու Կաթողիկոսի հրաժարականը: Փաշինյանը կրկին միջամտեց Եկեղեցու ներքին վեճին, ինչը նրա գործը չէ՝ այդպիսով խախտելով Սահմանադրության՝ Եկեղեցու և պետության տարանջատման դրույթը:
Անցած շաբաթ Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը հեռացրեց երեք ապստամբ հոգևորականների Եկեղեցու 21 անդամից բաղկացած Գերագույն Հոգևոր խորհրդից։ Իմ կարծիքով, դա բավարար չէ։ Հայ Առաքելական Եկեղեցին պետք է անհապաղ կարգալույծ անի բոլոր 10 ապստամբ եպիսկոպոսներին, քանի որ նրանք խախտել են Եկեղեցու մի շարք կանոններ։ Նրանք չեն կարող և չպետք է մնան Հայ Եկեղեցու հոգևորականության կազմում։ Կարգալույծ լինելուց հետո նրանք կարող են այցելել Էջմիածին որպես սովորական զբոսաշրջիկներ։
Անհավատալի է, որ այս ապստամբ հոգևորականները տասնամյակների ընթացքում առաջին անգամ բողոքում են՝ 26 տարի անց պնդելով, որ Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը 1999 թվականին ընտրվել է կեղծիքով: Ի՞նչն է նրանց դրդել հիմա արթնանալ և բարձրացնել այս հարցը՝ 26 տարի անց: Նրանցից շատերը ներկա են եղել այդ ընտրությանը և նույնիսկ քվեարկել են հոգուտ Գարեգին Բ-ի: Այդ ընթացքում նրանք վայելել են իրենց բարձր պաշտոնների հետ կապված մենաշնորհները՝ որպես եպիսկոպոսներ, արքեպիսկոպոսներ և թեմակալ առաջնորդներ։ Կաթողիկոսին հրաժարական տալու փորձ անելու փոխարեն հենց ապստամբ եպիսկոպոսներն են, որ պետք է հրաժարական տան, նախքան կարգալույծ լինելը:
Այս ապստամբ հոգևորականները Կաթողիկոսին հակադրվում են միայն հիմա, քանի որ Ազգային անվտանգության ծառայությունը, Փաշինյանի դրդմամբ, հավանաբար հանդիպել է նրանցից մի քանիսի հետ և սպառնացել հանրայնացնել նրանց անձնական կյանքի գաղտնիքները: Տարօրինակ է, որ մինչ Փաշինյանը հայտարարում է, թե Կաթողիկոսին ընդդիմանում է բարոյական հիմքերով, իրականում ծրագրում է նրան փոխարինել տասը ապստամբ եպիսկոպոսներից մեկով, որոնցից մի քանիսը շատ ավելի լուրջ հանցանքներ են գործել։ Հայ Առաքելական Եկեղեցին բարեփոխելու փոխարեն Փաշինյանը վնասում է նրան՝ ծրագրելով որպես փոխարինող բերել անպատեհ մի անձի:
Ակնհայտ է, որ Փաշինյանի նպատակը պարզապես քաղաքական է՝ հաջորդ տարվա հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից առաջ նա փորձում է վերացնել բոլոր նրանց, ովքեր կարող են խոչընդոտել իր վերանշանակմանը որպես վարչապետ՝ փոխարինելով կամ դատական հետապնդման ենթարկելով իր ընդդիմախոսներին։
Անցած շաբաթ Փաշինյանը հայտարարեց, որ պատրաստ է հանդիպել Կաթողիկոսի հետ, «բայց միայն կաթողիկոսի արժանապատիվ հեռացումը քննարկելու համար»։ Սա այն մոտեցումը չէ, որը կարող է հանգեցնել խաղաղ լուծման։ Կաթողիկոսը կարող է պատասխանել. «Ես կհանդիպեմ Փաշինյանի հետ միայն նրա հրաժարականի քննարկման համար»։
Ես առաջարկում եմ, որ երկուսը հանդիպեն առանց որևէ նախապայմանի՝ որքան հնարավոր է շուտ լուծելու պետություն–եկեղեցի հակամարտությունը՝ ի շահ թե՛ պետության, թե՛ եկեղեցու՝ որոնք հայ ազգի երկու հիմնասյուներն են։

Pashinyan orders his Gestapo to invade the sacred grounds of Holy Etchmiadzin
Last week, for the second time in recent months, Prime Minister Nikol Pashinyan dispatched hundreds of police officers and undercover agents in civilian clothing to invade the sacred grounds of Holy Etchmiadzin. They are supposed to serve the public, not Pashinyan’s personal interests. They should not obey unlawful orders. Regrettably, Pashinyan now has more police officers acting as his bodyguards than soldiers defending Armenia’s borders.
Once again, the police were forced to retreat from Etchmiadzin when faced with a very large crowd that had come to defend the Armenian Apostolic Church from the unwelcome intruders. So far the score is: Church 2, Pashinyan 0.
When Pashinyan first assumed power in 2018, he used to come to the Prime Minister’s office on a bicycle, alone: no bodyguards, no security, and no police. Since then, the minute he puts one foot out the door of his headquarters, he is shielded by hundreds of police officers. The fears for his security are triggered by his sinking popularity from 82% in 2018 to a little over 10% now. He refuses to resign because he knows that when he is no longer in office, he will be held responsible for violating hundreds of laws as well as the constitution. The next patriotic and competent leader will have to declare null and void all of Pashinyan’s promises and concessions to Armenia’s enemies.
Last Thursday, more than 10,000 faithful defenders of the Armenian Apostolic Church who had gathered in Etchmiadzin confronted the dissenting bishops with chants of “Judas”. The Church followers outnumbered Pashinyan’s supporters by a factor of 20 to 1, despite the fact that he had ordered his partisans, including party members and government employees, to go to Etchmiadzin. Since over 90% of the population in Armenia and the Diaspora are members of the Armenian Apostolic Church, Pashinyan’s small number of followers does not stand a chance against them. By opposing the Church, he has unwittingly laid the ground for a growing movement against his rule, thus finally awakening the apathetic public.
What Pashinyan has done is very dangerous, with potentially bloody consequences. A clash between his dispatched hundreds of security forces and the much larger crowd could have resulted in dozens of casualties on both sides.
There was no reason for Pashinyan to send so many police officers to Etchmiadzin to defend the small group of dissident bishops who had announced that they were going to the Church headquarters to demand the resignation of the Catholicos. Once again, Pashinyan meddled in an internal Church dispute which is none of his business, thus violating the constitutional provision of separation of Church and State.
Last week, Catholicos Karekin II removed three of the dissenting clergymen from the Church’s 21-member Supreme Spiritual Council. In my view that is not sufficient. The Armenian Apostolic Church should immediately defrock all 10 dissident bishops because they have violated several Church regulations. They cannot and should not remain members of the Armenian clergy. After being defrocked, they can visit Etchmiadzin as regular tourists.
It is unbelievable that these dissident clergymen are complaining for the first time in decades, claiming after 26 years that Catholicos Karekin II was elected fraudulently in 1999. What prompted them to wake up now and raise this issue 26 years later? Many of them were present during that election and even voted for Karekin II. In the meantime, they have enjoyed the perks that come with their high offices in the Church as bishops, archbishops, and primates. Rather than trying to force the Catholicos to resign, the dissident bishops are the ones who should resign before they are defrocked.
These dissident clergymen are opposing the Catholicos only now because the National Security Service, at Pashinyan’s instigation, has probably met with some of them and threatened to expose to the public the secrets of their private lives. Ironically, while Pashinyan is saying that he is opposed to the Catholicos on moral grounds, he is planning to replace him with one of the 10 dissident bishops, several of whom have committed much more serious transgressions. Rather than reforming the Armenian Church, Pashinyan is harming it by planning to bring an unsavory character as a replacement.
It is obvious that Pashinyan’s aim is simply political in advance of next June’s parliamentary elections. He is trying to eliminate all those who may be an obstacle to his reappointment as Prime Minister by replacing or prosecuting his opponents.
Last week, Pashinyan stated that he is willing to meet with the Catholicos, “but only to discuss a plan for the Catholicos’ dignified resignation.” This is not an approach that can lead to a peaceful resolution. The Catholicos can respond by saying, “I will meet with Pashinyan only to discuss his resignation.”
I suggest that the two meet without any preconditions to resolve the State vs. Church conflict as soon as possible for the good of both the State and Church — the two main pillars of the Armenian nation.