Մեր ժամանակների նախավկաներից է Ռուբեն Վարդանյանը. Միքայել Մինասյան
«Հայ առաքելական եկեղեցին այսօր տոնում է առաջին մարտիրոսի՝ Սուրբ Ստեփանոսի տոնը։ Այս տոնը նշում են աշխարհի բոլոր քրիստոնյա եկեղեցիները։ Թեև օրերը կարող են տարբեր լինել, բայց խորհուրդը նույնն է. Ստեփանոսն առաջինն է, ում ժողովուրդը չլսեց ու սպանեց՝ քարկոծելով։ Ստեփանոսն իր կյանքով և մարտիրոսությամբ մարմնացումն էր ճշմարտության, կամքի ու խիզախության, որի քարոզներն ու անվեհեր կեցվածքը, իմաստությունը և հաստատակամությունը կատաղեցնում էին փարիսեցիներին ու դպիրներին։ Նրանք Ստեփանոսին՝ որպես հայհոյիչի և հերձվածողի, դատապարտեցին մահվան։ Նաև այդ պատճառով նրան կոչում են առաջին նախավկա։
Ամեն մի ժամանակ ծնում է իր նախավկային։ Նրանց մեծամասնությունը նաև մարտիրոսանում է։ Մեր ժամանակների նախավկաներից է Ռուբեն Վարդանյանը։ Նա ուներ բառացիորեն երկրային ամեն արժեք՝ փող, ազդեցություն, փառք, բայց որոնում էր երկու բան՝ պատմություն ու սեր: Փորձում էր փոխել հայերի պատմությունը, իր տեղը գտնել այդ պատմության մեջ և փնտրում էր հայերի սերը։
2000-ականներից սկսած՝ Ռուբեն Վարդանյանի հանրային ամբողջ գործունեությունը սիրո և պատմության որոնում էր։ Նա հավատացած էր, որ հայերը միշտ մտահոգվել են ապագայով, և այդ պատճառով նախագծեց ու հիմնեց «Հայաստան-2020» նախաձեռնությունը։ Այն միավորում էր երիտասարդներից մինչև ավագ սերունդ, որոնք իրենք պետք է ձևավորեին ապագայի հավաքական տեսլականը։
Այնուհետև նա որոշեց միս ու արյուն տալ, վերածել գործողության, դարձնել իրականություն ազգային բնավորության «առաջինը և ամենան լինելու» մղումը։ Դա նրան դուր էր գալիս՝ շատ անգամ կրելով կամ հավատալով այդ կոդին։ Եվ կառուցեց աշխարհի ամենաերկար ճոպանուղին, որը նաև աշխարհին բացեց Տաթևի վանական համալիրը։ Այն նույնպես նրա և ընկերների խնամքով երկրորդ շնչառություն ստացավ։
Նա հավատում էր, որ ուսումը կարող է փոխել պատմությունը, և Հայաստանն ինտեգրեց ժամանակակից մրցունակ կրթական քարտեզին։ Իր պատկերացմամբ՝ աշխարհի ապագա էլիտաները երբ կրթվեին Դիլիջանի դպրոցում, արդեն հեռանալիս կունենային բոլորովին այլ վերաբերմունք Հայաստանի նկատմամբ։ Հիշողություն, սեր և երախտագիտություն, որ կուղեկցեր նրանց ամբողջ կյանքի ընթացքում։ Հայաստանը կրթում էր ոչ միայն գլոբալ էլիտային, այլև դարձնում իր համակիրը։
Նա հավատում էր, որ հայերն ունեն հատուկ առաքելություն, և Ցեղասպանությունը վերապրած ժողովուրդը պետք է դառնար նաև ապագայի ցեղասպանությունները կանխարգելող, համաշխարհային մարդասիրության դրոշակակիր։ Այդ պատճառով հիմնեց «Ավրորան»։
Ռուբենն ամեն ինչում՝ գիտակցաբար կամ բնազդով, փորձում էր հետևել ժողովրդի նարատիվին, շոյել նրա սիրտը, բուժել վերքերը։ Նա սիրում էր, բայց նաև ուզում էր լինել սիրված։
Երբ Հայաստանը դեռ արժեքային ու աշխարհաքաղաքական այլ կոորդինատային համակարգում էր, ընդգծելով իր տարբերությունը մյուսներից՝ իր որդուն ուղարկեց զինծառայության Արցախ՝ փորձելով սեփական օրինակով լինել հակաթրենդ կամ իսկական թրենդ։ Ռուբենն ամեն ինչ արեց, որ արժանի լինի սիրո։ Բայց միայն քարկոծվում էր։ Եվ որքան քարկոծվում էր, որքան չէր հասկացվում, այնքան ավելի համառորեն էր փնտրում այդ սերը։
Արցախի 44-օրյա պարտությունից հետո նա, հետևելով այդ ժամանակվա թրենդին, հանձնեց ռուսական անձնագիրն ուղիղ եթերում և գնաց Արցախ։ Մարդ, որն ուներ ամեն ինչ, բարձրացավ հայրենիքի խորան։
Այդ վայրկյանից ի վեր նրա և ժողովրդի անհասկացվածությունը հասավ գագաթնակետին։ Նրան մեղադրում էին ռուսական գործակալ լինելուց մինչև Հայաստանը «Թաթարստան» վերածելու համար։ Ի տարբերություն Հայաստանի ղեկավարության՝ նա BBC-ի եթերում պաշտպանում էր հայկականությունը և հայոց էությունը, իսկ ռեժիմի պրոպագանդիստները նրան անիծում էին և մեղադրում «գուբերնիա» սարքելու պլան կազմելու համար։ Որքան շատ էր փայլում, այնքան շատ էին խամրեցնում։
Ու սա կողմերի կռիվ չէր։ Ոչ էլ սոսկ պրոպագանդիստական գրառումներ։ Այդ գրառումները կային, բայց դրանք տիրաժավորողները, համաձայնողները, մեկնաբանողները հենց այն հասարակությունն էր, որը սկզբում նրան օտարեց, հետո կասկածեց, հետո մեղադրեց, իսկ հիմա՝ մոռացավ։ Բառացիորեն՝ մոռացության մատնեց Բաքվի բերդում՝ չհասկացված ու չլսված։ Ճիշտ Ստեփանոս նախավկայի ճակատագրի պես և վկայությամբ։
Ես Ռուբենի հետ ունեցել եմ բազմաթիվ ու երկար զրույցներ. գրեթե ոչնչում երբեք միակարծիք չենք եղել։ Նրա անշեղելի հաստատակամությունը և անքննելի ժողովրդասիրությունը անծանոթը կարող էր շփոթել նայիվ կամակորության հետ։ Այսօր ակնհայտ է, որ նա ուղղակի հետևում էր իր ճակատագրին ու առաքելությանը։
Մի քանի օր առաջ համացանցում հայտնվեց ադրբեջանական ֆիլմ Ռուբենի մասին։ Ֆիլմում նրա մասին ադրբեջանահաճո հարցազրույց էր տվել Արցախի զորքերի առաջին հրամանատար, տխրահռչակ Սամվել Բաբայանը, ով 1994 թվականի զինադադարից հետո իր կյանքով և էությամբ միայն վնաս է տվել Արցախին՝ թալանելով, բռնաբարելով և վարկաբեկելով արցախցուն։ Բացի նրանից՝ ևս մի քանի հայ էին խոսում այդ ֆիլմում։
Այդ մարդիկ առանց խղճի խայթի, առանց ամոթի Երևանում հալածում են Հայաստանի ամենամեծ բարերարներից մեկին, որն ամեն ինչ արել է Հայաստանի ու Արցախի համար, որին Հայաստանի և Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների օպերացիայի արդյունքում բանտարկել ու տարել են Բաքու, որտեղ դատավարական ֆարսով ցանկանում են ցմահ դատապարտել։ Եվ այդ ֆարսը աշխարհին համոզիչ թվալու համար ստեղծում են պրոպագանդիստական ֆիլմ ու օգտագործում են հենց հայերին՝ հայերի ամենամեծ բարերարին բանտարկելու համար՝ զգուշացնելով նաև մյուս հայ բարերարներին՝ ոչ մի բարի գործ անպատիժ չի մնում։
Այդ ֆիլմում խոսում է Սամվել Բաբայանը, ով Նիկոլ Փաշինյանի հետ Արցախը կործանելուց հետո կարողացավ հայ-ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների համատեղ օպերացիայի արդյունքում անխոչընդոտ գալ Հայաստան՝ ի տարբերություն Արցախի ռազմաքաղաքական մյուս ղեկավարների, ու հիմա ազատ շրջել Երևանում ու բանսարկել հայ ժողովրդի ամենամեծ բարերարներից մեկին։ Ու այս ամենը՝ ազգային ու պետական բացարձակ լռության, մոռացության և անտարբերության ներքո։
Պատմությունն ու ճակատագիրն առեղծվածային են։ Քչերը նկատեցին, որ Ստեփանակերտում, որն անվանակոչվել էր Ստեփան Շահումյանի պատվին, ում կնքել էին Ստեփանոս նախավկայի անունով, փակվեց հայկական հարցի նախավերջին էջը, որը բացվել էր Սան Ստեֆանո քաղաքում...
Այսօր Սուրբ Ստեփանոս նախավկայի օրն է՝ առաջին մարտիրոսի, որին ժողովուրդը քարկոծեց իր գործերի ու ճշմարտությունն ասելու համար...»։

Микаэл Минасян: Среди первомучеников нашего времени – Рубен Варданян
«Армянская Апостольская церковь сегодня, 25 декабря, отмечает День памяти Святого первомученика архидьякона Стефана. Этот праздник отмечают все христианские церкви мира.   Хотя даты празднования могут различаться, смысл остается одинаковым: Стефан стал первым, кого народ не услышал и убил, побив его камнями. Своей жизнью и мученичеством он олицетворял истину, волю и смелость; его проповеди и бесстрашное поведение, мудрость и решимость приводили в ярость фарисеев и книжников. Они приговорили к смерти Стефана, как хулителя и еретика. По этой причине его называют первомучеником.
Каждое время рождает своего первомученика. Большинство из них становятся также мучениками. Среди первомучеников нашего времени – Рубен Варданян. У него были буквально все земные блага: деньги, влияние, слава, но он искал две вещи – историю и любовь. Он пытался изменить историю армян, найти свое место в этой истории и искал любви армян.
С начала 2000-х годов вся общественная деятельность Рубена Варданяна была поиском любви и истории. Он верил, что армяне всегда беспокоились о будущем, поэтому спроектировал и основал инициативу «Армения-2020». Она объединяла молодежь и старшее поколение, которые сами должны были сформировать коллективное видение будущего.
Затем он решил облечь в плоть и кровь, превратить в действие, воплотить в реальность стремление национального характера –„быть первым и лучшим”. Ему это нравилось – он часто следовал этому коду или верил в него. И он построил самую длинную в мире канатную дорогу, которая также открыла миру монастырский комплекс Татев. Он тоже получил второе дыхание благодаря ему и заботе его друзей.
Он верил, что образование может изменить историю, и интегрировал Армению в современную карту конкурентоспособного образования. По его представлению, будущие мировые элиты, обучаясь в школе в Дилижане и покидая затем страну, уже имели бы совершенно другое отношение к Армении. Память, любовь и признательность сопровождали бы их всю жизнь. Армения воспитывала не только глобальную элиту, но и делала ее своим соратником.
Он верил, что у армян особая миссия, и переживший Геноцид народ должен был стать и пионером предупреждения преступления геноцида в будущем, мирового гуманизма. Поэтому он основал „Аврору“.
Рубен во всем – сознательно или интуитивно – пытался следовать нарративу народа, растрогать его сердце, исцелять раны. Он любил, но также хотел быть любимым.
Когда Армения еще находилась в иной ценностной и геополитической системе координат, подчеркивая свое отличие от других, он отправил своего сына на военную службу в Арцах, пытаясь на собственном примере быть анти-трендом или настоящим трендом. Рубен сделал все, чтобы быть дойстойным любви. Но его только забрасывали камнями. Чем больше его забрасывали камнями, чем больше не понимали, тем усерднее он искал эту любовь.
После поражения в 44-дневной войне в Арцахе он, следуя тогдашнему тренду, в прямом эфире сдал российский паспорт и отправился в Арцах. Человек, у которого было все, поднялся на алтарь Родины.
С этой секунды непонимание между ним и народом достигло апогея. В чем только его ни обвиняли – начиная с того, будто бы он российский агент, и заканчивая тем, якобы он хочет превратить Армению в „Татарстан”. В отличие от руководства Армении, в эфире BBC он защищал армянскость и сущность армянского народа, тогда как пропагандисты режима проклинали его и обвиняли в планах создать „губернию”. Чем ярче он сиял, тем сильнее его пытались затмить.
И это была не борьба между сторонами. И даже не только пропагандистские записи. Эти записи были, но их тиражировало, одобряло и комментировало именно то общество, которое сначала его отчуждало, потом подозревало, затем обвиняло, а теперь – забыло. Буквально предало забвению в бакинских застенках – непонятым и неуслышанным. В точности, как судьба Святого первомученика Стефана.
У меня с Рубеном было множество долгих разговоров: почти ни в чем мы никогда не были единодушны. Его непреклонная решимость и непостижимая любовь к народу незнакомцы могли  спутать с наивным упрямством. Сегодня очевидно, что он просто следовал своей судьбе и миссии.
Несколько дней назад в Сети появился азербайджанский фильм о Рубене. В фильме приводится также проазербайджанское интервью с первым командиром войск Арцаха, печально известным Самвелом Бабаяном, который после прекращения огня в 1994 году своей сущностью и своим существованием лишь вредил Арцаху, грабя, насилуя и дискредитируя арцахцев. Кроме него, в этом фильме говорили еще несколько армян.
Эти люди без угрызений совести, без стыда в Ереване вели травлю в отношении одного из величайших благотворителей Армении, который сделал все для Армении и Арцаха, которого в результате операции спецслужб Армении и Азербайджана арестовали и увезли в Баку, где через судебный фарс хотят приговорить его к пожизненному заключению. И чтобы этот фарс выглядел убедительно для мира, создают пропагандистский фильм и используют именно армян – чтобы лишить свободы величайшего благотворителя армян, предупреждая при этом других армянских благотворителей: ни одно доброе дело не остается безнаказанным.
В этом фильме говорит Самвел Бабаян, который после разрушения Арцаха вместе с Николом Пашиняном смог беспрепятственно приехать в Армению в результате совместной операции армяно-азербайджанских спецслужб, в отличие от других представителей военно-политического руководства Арцаха, и сейчас свободно перемещается по Еревану и клевещет на одного из величайших благотворителей армянского народа. И все это –  на фоне абсолютного молчания национальных и государственных структур, забвения и безразличия.
История и судьба загадочны. Немногие заметили, что в Степанакерте, названном в честь Степана Шаумяна, которого нарекли именем первомученика Стефана, закрылась предпоследняя страница армянского вопроса, которая открылась в городе Сан-Стефано
Сегодня День памяти Св. первомученика архидьякона Стефана – первого мученика, которого народ забросал камнями за его дела и за правду, которую он говорил…»