Կառավարության վերջին նիստին պատրաստ չէին 2026 թ բյուջեի նախագիծը և առողջապահական ապահովագրական փաթեթը
11:09 25/12/2025
«Պարոն վարչապետ, խնդրում ենք 41-րդ հարցը, որը 2026 թվականի բյուջեի վերջնական որոշումն է, ժամանակ տալ մինչև հունվարի 23-ը վերջնականացնելու համար»,-կառավարության նիստի մեկնարկին չզեկուցվող հարցերի փաթեթը ընդունելու ժամանակ Փաշինյանին դիմեց է ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
Նա նշեց, որ 73-րդ հարցն էլ ճշգրտման կարիք ունի, որը պետական բյուջեի եռամսյակային բաշխումներ են և խնդրեց մեկ օր ժամանակ։
Վահե Հովհաննիսյանը պարզաբանեց, որ ավանդաբար կառավարության վերջին նիստին տվյալ տարվա բյուջեի կատարման նպատակով վերջնական խմբագրումներ են իրականացվում ճշգրտելու բոլոր բաց մնացած հարցերը։
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն էլ խնդրեց առողջապահական ապահովագրության մասով փաթեթում մինչև խմբագրումը խմբագրական փոփոխություններ կատարեն։

Armenia’s government postponed consideration of the 2026 state budget and a health insurance package after key documents were not ready for approval at Thursday’s cabinet meeting.
Finance Minister Vahe Hovhannisyan told Prime Minister Nikol Pashinyan at the start of the meeting that the draft decision on the 2026 budget required additional time to be finalized, requesting a delay until January 23.
Hovhannisyan also asked for one more day to revise a separate item concerning quarterly allocations of the state budget, saying further adjustments were needed.
He said it was customary at the government’s final meeting of the year to make last edits to ensure the proper execution of the current year’s budget and to resolve outstanding issues.
Health Minister Anahit Avanesyan likewise requested time to make editorial changes to the health insurance package before it is finalized. Pashinyan approved the requests.