Սա դասական խաղաղություն չէ, այլ պերմանենտ կապիտուլյացիայի մոդել. Սուրենյանց
«Սանկտ Պետերբուրգում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ կառավարությունը կատարել է ժողովրդի առաջ ստանձնած իր «մեծագույն պարտավորությունը»՝ բացել Հայաստանի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան»,-գրել է քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը։
«2021 թվականի օգոստոսին ընդունված կառավարության ծրագրում «խաղաղ զարգացման դարաշրջանը» ներկայացվում էր որպես բովանդակային և նպատակային խաղաղություն։
Այն ենթադրում էր ոչ միայն ռազմական գործողությունների դադար, այլև Արցախի հարցի քաղաքական լուծման շարունակություն, անվտանգության համակարգի վերականգնում և պետական շահերի պաշտպանություն։
Այդ ժամանակաշրջանում իշխանության խոսույթում առկա էին Շուշիի և Հադրութի դեօկուպացիայի, ինչպես նաև Արցախի անկախության հնարավոր սցենարների վերաբերյալ ուղիղ կամ անուղղակի ակնարկներ՝ անգամ Կոսովոյի նախադեպի հղումներով։
Այսօր նույն ձևակերպումը գործածվում է արդեն բոլորովին այլ իմաստով։
«Խաղաղությունը» սահմանվում է որպես սահմանային հարաբերական լռություն, որը պայմանավորված չէ ինստիտուցիոնալ համաձայնություններով, իրավական պարտավորություններով կամ միջազգային երաշխիքներով։
Խաղաղության պայմանագիր չկա, սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացները չեն ավարտվել, իսկ Ադրբեջանը շարունակաբար առաջ է քաշում նոր պահանջներ՝ դրանք ուղղակիորեն կապելով պայմանագրի ստորագրման հետ։
Այն հանգամանքը, որ տվյալ պահին սահմանին չեն կրակում, ինքնին խաղաղություն չէ, երբ այդ վիճակը ձեռք է բերվում միակողմանի զիջումների միջոցով։
Այս իրավիճակում հակառակորդը փաստացի ստացել է գրեթե ամեն ինչ(այդ թվում՝ Արցախը) և միաժամանակ պահպանել է նոր պահանջներ ներկայացնելու լիակատար ազատություն։
Փաշինյանի ներկայացրած խաղաղության մոդելը կառուցված է ոչ թե փոխադարձ պարտավորությունների, ուժերի հավասարակշռության և զսպման մեխանիզմների, այլ մշտական նահանջների տրամաբանության վրա։
Սա դասական խաղաղություն չէ, այլ պերմանենտ կապիտուլյացիայի մոդել, որի պայմաններում պետությունը աստիճանաբար կորցնում է իր բանակցային սուբյեկտայնությունը, իսկ հասարակությանը ներկայացվում է «խաղաղության» անվան տակ ձևավորված քաղաքական պատրանք։
Եթե «խաղաղ զարգացման դարաշրջան» ասելով նկատի է առնվում պատերազմից հետո ձևավորված իրականության հետ հարմարվելը՝ պետական և ազգային շահերի հաշվին, ապա նման մոտեցումը հնարավոր է ներկայացնել որպես կատարված խոստում։
Սակայն եթե խոստումը վերաբերում էր արժանապատիվ, կայուն և ինստիտուցիոնալ խաղաղությանը, ապա այն ոչ միայն չի իրականացվել, այլ փաստացի փոխարինվել է պերմանենտ կապիտուլյացիայով»։

Политолог Сурен Суренянц: Это не классический мир, а модель перманентной капитуляции
«В Санкт-Петербурге в ходе встречи с представителями армянской общины Никол Пашинян заявил, что правительство выполнило свое „величайшее обязательство” перед народом – открыло для Армении и региона эпоху мирного развития», – написал политолог Сурен Суренянц.
«В программе правительства, принятой в августе 2021 года, „эпоха мирного развития” представлялась как содержательный и целенаправленный мир.
Она предполагала не просто прекращение военных действий, но и продолжение политического урегулирования вопроса Арцаха, восстановление системы безопасности и защиту государственных интересов.
В тот период в дискурсе властей присутствовали прямые или косвенные намеки на деоккупацию Шуши и Гадрута, а на возможные сценарии независимости Арцаха – вплоть до ссылок на прецедент Косово.
Сегодня та же самая формулировка используется уже в совершенно ином смысле.
„Мир” теперь определяется как относительная тишина на границе, которая не обусловлена ни институциональными соглашениями, ни правовыми обязательствами, ни международными гарантиями.
Мирного договора нет, процессы делимитации и демаркации границы не завершены, а Азербайджан постоянно выдвигает новые требования, напрямую связывая их с подписанием договора», – отметил политолог.
«То обстоятельство, что в данный момент на границе не стреляют, сам по себе не является миром, если это состояние достигается за счет односторонних уступок.
В сложившейся ситуации противник фактически получил почти все (включая Арцах) и при этом сохранил полную свободу действий для предъявления новых требований.
Представленная Пашиняном модель мира строится не на взаимных обязательствах, балансе сил и механизмах сдерживания, а на логике постоянных уступок.
Это не классический мир, а модель перманентной капитуляции, в условиях которой государство постепенно теряет свою переговорную субъектность, а обществу под видом „мира” преподносится сформированная политическая иллюзия.
Если под „эпохой мирного развития” подразумевается адаптация к сформировавшейся после войны реальности – за счет государственных и национальных интересов, то такой подход можно представить как выполненное обещание.
Однако если обещание касалось достойного, стабильного и институционального мира, то оно не только не было выполнено, но фактически было заменено на перманентную капитуляцию», – резюмировал Сурен Суренянц.