Հայաստանի անվտանգության առանցքը պետք է կառուցվի իրական վտանգների գիտակցման, ոչ թե արտաքին կենտրոնների հարմարավետ ձևակերպումների վրա. Գագիկ Ղալաչյան
12:29 29/12/2025
«Երբ սխալ է սահմանվում սպառնալիքի աղբյուրը, սխալ է դառնում նաև պաշտպանությունը»,-գրում է «Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ, ԱԳ նախկին փոխնախարար Գագիկ Ղալաչյանը։
Նա ընդգծում է՝ ԵՄ–ն հայտարարում է, թե պատրաստվում է «պաշտպանել» Հայաստանը Ռուսաստանից, մինչդեռ Հայաստանի իրական և անմիջական սպառնալիքը գալիս է Ադրբեջանից և Թուրքիայից՝ ռազմական, քաղաքական, տեղեկատվական ու տնտեսական հիբրիդային ճնշման ձևերով։
«Սպառնալիքի ուղղակի փոխարինումը աշխարհաքաղաքական օրակարգով ոչ թե անվտանգություն է ապահովում, այլ թուլացնում է պետությունը և բացում նոր խոցելիություններ։  Հայաստանի անվտանգության առանցքը պետք է կառուցվի իրական վտանգների գիտակցման, ոչ թե արտաքին կենտրոնների հարմարավետ ձևակերպումների վրա»,-նշում է նա։

Гагик Галачян: Ядро безопасности Армении должно строиться на осознании реальных угроз, а не на удобных формулировках внешних центров
13:07 29/12/2025
«Когда неверно определяется источник угрозы, неправильно строится и защита», – пишет член совета партии «Айреник» («Отечество»), бывший заместитель министра иностранных дел РА Гагик Галачян.
Он подчеркивает, что ЕС заявляет о намерении «защищать» Армению от России, в то время как реальная и непосредственная угроза для нашей страны исходит от Азербайджана и Турции – в виде военного, политического, информационного и экономического гибридного давления.
«Прямая подмена угрозы на геополитическую повестку дня не обеспечивает безопасности, а ослабляет государство и создает новые уязвимости. Ядро безопасности Армении должно строиться на осознании реальных угроз, а не на удобных формулировках внешних центров», – отмечает он.