Հունվարի առաջին տասնօրյակում Հայաստանում կգրանցվի -25-ից -30 աստիճան ցուրտ. Գագիկ Սուրենյան
«2025 թ հունվարից նոյեմբեր ընկած ժամանակահատվածում միջին ջերմաստիճանը Հայաստանում կազմել է 8.1 աստիճան, որը նորմայից բարձր է 1 աստիճանով, տեղումների քանակը 422 մմ, որը կազմում է նորմայի 81%-ը»,-«Արմենպրեսի» մամուլի սրահում հայտնեց Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը։
Նրա խոսքով 2025 թվականի մարտ ամիսը 6-րդ տաք մարտն է եղել՝ 1935 թվականից սկսած դիտարկումների ընթացքում։
Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանն էլ ասաց, թե հունվարին օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը կանխատեսվում է 1-2 աստիճանով կլիմայական նորմայից բարձր, տեղումների քանակը՝ նորմայի սահմաններում, սպասում է նորմայից մի փոքր տաք և բավարար տեղումներով հունվար:
«Հունվարի առաջին տասնօրյակում՝ հատկապես հունվարի 3-4-ն ընկած ժամանակահատվածում, մեր երկիրը հիմնականում արկտիկական ցուրտ օդային հոսանքների ազդեցության գոտում կլինի: Այս օրերի համեմատությամբ օդի ջերմաստիճանը երկրի ամբողջ տարածքում կնվազի 8-10 աստիճանով:
Արկտիկական ցուրտ օդային հոսանքները հանրապետությունում կմնան մինչև հունվարի 8-9-ը ներառյալ: Հունվարի երկրորդ և երրորդ տասնօրյակներում հիմնականում հանրապետությունում կգերակշռեն հարավ-արևմուտքից, հարավից ներթափանցող արևադարձային տաք օդային հոսանքները, ինչի արդյունքում օդի ջերմաստիճանը հունվարի երկրորդ տասնօրյակին առաջին տասնօրյակի համեմատությամբ զգալի կբարձրանա: Այսինքն՝ հունվարի առաջին տասնօրյակը կլինի մի փոքր սառը, ջերմաստիճանը 1-2 աստիճանով կլինի նորմայից ցածր, բայց հունվարի երկրորդ և երրորդ տասնօրյակներին օդի ջերմաստիճանը կլիմայական նորմայից բարձր կլինի 1-2 աստիճանով:
Թվաբանական միջին արժեքով ստացվում է, որ ամսական միջին ջերմաստիճանը նորմայից բարձր կլինի 1-2 աստիճանով»,-Հայտնեց Սուրենյանը:
Նրա խոսքով, հունվարի առաջին տասնօրյակում գիշերային ժամերին ջերմաստիճանն ամենաշատը կնվազի երկու մարզում՝ Շիրակում և Գեղարքունիքում, որտեղ կգրանցվիմինչև -25... -30 աստիճանի, իսկ Երևանում հունվարի առաջին տասնօրյակում՝ գիշերային ժամերին, կանխատեսվում է -15... -17 աստիճան ցուրտ:

-30°C в областях Армении и -17 °C в Ереване: синоптики предупредили о резком похолодании
«В период с января по ноябрь 2025 года средняя температура воздуха в Армении составила 8,1 градуса, что на 1 градус выше климатической нормы, количество осадков – 422 мм, что составляет 81% от нормы», – сообщил директор ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» Левон Азизян.
По его словам, март 2025 года стал шестым самым теплым мартом за весь период наблюдений, начиная с 1935 года.
Заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Гагик Суренян в свою очередь отметил, что в январе средняя месячная температура воздуха в Армении прогнозируется на 1-2 градуса выше климатической нормы, количество осадков – в пределах нормы. Ожидается относительно теплый январь с достаточным количеством осадков.
«В первой декаде января, особенно в период с 3 по 4 января, территория Армении в основном окажется в зоне воздействия арктических холодных воздушных масс. По сравнению с предыдущими днями, температура воздуха по всей стране понизится на 8-10 градусов.
Арктические холодные воздушные потоки задержатся в республике до 8-9 января включительно. Во второй и третьей декадах января в стране будут преобладать теплые тропические воздушные массы, проникающие с юго-запада и юга, в результате чего температура воздуха во второй декаде января значительно повысится, по сравнению с первой.
Таким образом, первая декада января будет немного холодной – температура окажется на 1–2 градуса ниже нормы, однако во второй и третьей декадах температура воздуха превысит климатическую норму на 1-2 градуса.
Получается, что средняя температура воздуха будет выше нормы на 1-2 градуса», – отметил Суренян.
По его словам, в первой декаде января в ночные часы наиболее низкие температуры ожидаются в Ширакской и Гегаркуникской областях – до -25…-30 градусов, а в Ереване в ночные часы первой декады января прогнозируется -15…-17 градусов.