Լեմկինի ինստիտուտը կոչ է անում Հայաստանի կառավարությանը անհապաղ դադարեցնել հոգևորականության դեմ քաղաքական դրդապատճառներով բոլոր գործողությունները
12:59 29/12/2025
Լեմկինի անվան ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը խորը մտահոգություն է հայտնում Հայաստանում Հայ Առաքելական Եկեղեցու նկատմամբ պետականորեն շարունակվող ճնշումների` ներառյալ հոգևորականների ձերբակալությունների ու ահաբեկումների, եկեղեցական հաստատությունների թիրախավորման և պետության կողմից կրոնական ղեկավարությանը լռեցնելու համար իրավական համակարգի աճող օգտագործման վերաբերյալ։
Ինստիտուտի տարածած հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է.
«Այս զարգացումները վտանգավոր մարտահրավեր են Հայաստանի ժողովրդավարական հաստատություններին, ինչպես նաև ոտնձգություն են հայկական ինքնության հիմնական հաստատությունների նկատմամբ: Դրանք ցավալի օրինակ են այն բանի, թե ինչպես կարող են ցեղասպանական գործընթացները սպառնալիքի ժամանակաշրջաններում արմատավորվել մարդկանց գիտակցության մեջ։
ՀՀ կառավարության և Հայ Առաքելական Եկեղեցու միջև լարվածությունը սրվեց 2023 թվականի կրթական բարեփոխումների արդյունքում, որոնք վերացրին Հայ Եկեղեցու պատմությունը որպես առանձին պարտադիր առարկա և ներառեցին այն ավելի լայն, ընդհանրացված ուսումնական ծրագրերում: Վերջերս պետության կողմից Հայ Առաքելական Եկեղեցու վրա վերջին հարձակումները համընկան Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի կողմից կազմակերպված միջազգային համաժողովի հետ, որը կազմակերպել էին  Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդն ու Շվեյցարիայի բողոքական եկեղեցին։  Համաժողովը տեղի է ունեցել Շվեյցարիայի Բեռն քաղաքում 2025 թվականի մայիսի 26-ից 28-ը՝ նպատակ ունենալով լուծել պատմականորեն հայկական Արցախ շրջանում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման հարցը, որը 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից ենթարկվել էր ներխուժման և լիովին դատարկվել։
Այս համաժողովը քննադատության է ենթարկել Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդ Շեյխ-ուլ-Իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեին։
Մինչ կառավարությունը պնդում է, որ իր գործողությունները հիմնված են քրեական հանցագործությունների ապացույցների վրա, եկեղեցու առաջնորդները դատապարտել են ձերբակալությունները՝ դրանք անվանելով կրոնական ազատության դեմ հարձակում և Եկեղեցուն թուլացնելու միտումնավոր ջանք։
Հայ Առաքելական Եկեղեցին դարեր շարունակ ծառայել է որպես հայ ժողովրդի հոգևոր, մշակութային և պատմական հիմք։ Չորրորդ դարից սկսած, երբ Հայաստանը դարձավ առաջին ազգը, որն ընդունեց քրիստոնեությունը որպես պետական ​​կրոն, Եկեղեցին եղել է հայոց շարունակականության գլխավոր պահապանը՝ պահպանելով լեզուն, մշակույթը և հիշողությունը օտար տիրապետության դարավոր ժամանակաշրջաններում։ Նրա գոյատևումը գաղութացման, ցեղասպանության և աքսորի ժամանակաշրջաններում վաղուց խորհրդանշել է հայ ազգի տոկունությունը։
Օսմանյան ղեկավարությունը հասկանում էր, որ հայկական քրիստոնեությունը պարզապես կրոն չէ, այլ հայ ազգային ինքնության անոթ, կրթության կենտրոն և կոլեկտիվ հիշողության միջոց։ Եկեղեցին ոչնչացնելով՝ օսմանյան ղեկավարները ձգտում էին քանդել այն մեխանիզմը, որը թույլ էր տվել հայկական ինքնությանը գոյատևել դարավոր կայսերական տիրապետության և մշակութային ճնշման ընթացքում։
Այս հաշվարկված արշավը հայ քրիստոնեության դեմ բացահայտում է, որ ցեղասպանությունը գործում է ոչ միայն ֆիզիկական ոչնչացման, այլև մշակութային և հոգևոր ինքնության ջնջման միջոցով: Եկեղեցու՝ որպես ազգի բարոյական կողմնացույցի և միավորող ինստիտուտի, ոչնչացումը կենտրոնական դեր ուներ ցեղասպանական տրամաբանության մեջ: Այն ձգտում էր ստեղծել իր պատմական գիտակցությունից, իր սրբազան աշխարհագրությունից և իր համայնքային կապերից զրկված բնակչություն: Այս ավերածությունների սպիները շարունակվում են մինչ օրս, քանի որ հազարավոր հայկական կրոնական հուշարձաններ մնում են ավերակների կամ սպառնալիքի տակ Թուրքիայում և Ադրբեջանում:
Գաղափարախոսական շարունակականությունը հստակ է: Ինչպես այն ժամանակ, այնպես էլ հիմա, Առաքելական եկեղեցին, որպես բարոյական և սոցիալական ինստիտուտ, որը կարող է միավորել մարդկանց քաղաքական գծերից այն կողմ, իշխանության մեջ գտնվողների կողմից ընկալվում է որպես պետական ​​վերահսկողության պոտենցիալ սպառնալիք:
Մինչդեռ  ներկա իրավիճակը չի կարող նույնացվել 1915 թվականի ցեղասպանական բռնության հետ, տրամաբանության և մեթոդի զուգահեռները պետք է ճանաչվեն: Ինքնության վրա հիմնված ճնշման վաղ նախազգուշացնող նշանները հաճախ սկսվում են կոլեկտիվ հիշողությունը և բարոյական դիմադրությունը մարմնավորող հաստատությունները ապալեգիտիմացնելու և քրեականացնելու ջանքերից:
Եկեղեցու համակարգված վարկաբեկումը, քահանաների ձերբակալությունները և պետության կողմից կրոնական արտահայտման նկատմամբ աճող թշնամանքը ստեղծում են թշնամական միջավայր, որը վտանգում է ոչ միայն կրոնի ազատությունը, այլև հայ ժողովրդի մշակութային և գոյության անվտանգությունը։ Լեմկինի ինստիտուտը կոչ է անում Հայաստանի կառավարությանը անհապաղ դադարեցնել հոգևորականության դեմ քաղաքական դրդապատճառներով բոլոր գործողությունները և վերահաստատել իր հավատարմությունը կրոնական ազատության և բազմակարծության սահմանադրական սկզբունքներին:
Ինստիտուտը նաև կոչ է անում միջազգային դիտորդներին և մարդու իրավունքների կազմակերպություններին ուշադիր հետևել Հայաստանում տեղի ունեցող զարգացումներին՝ ընդունելով, որ կրոնական հաստատությունների քայքայումը պատմականորեն նախորդել է հասարակության մասնատման և ինքնության ջնջման ավելի լայն արշավներին։ Հայաստանի ժողովրդավարության և ինքնիշխանության ուժը կայանում է ոչ թե նրա բարոյական հաստատությունների ճնշման, այլ դրանց պաշտպանության մեջ:
Ցեղասպանություն վերապրած ազգը չի կարող իրեն թույլ տալ որևէ ձևով կրկնել իր պատմական ոչնչացման մեխանիզմները»։

Институт Лемкина призывает правительство Армении немедленно прекратить все политически мотивированные действия против духовенства
13:48 29/12/2025
Институт Лемкина по предотвращению геноцида выразил глубокую обеспокоенность по поводу непрекращающихся в Республике Армения репрессий со стороны государства в отношении Армянской Апостольской церкви, включая аресты и запугивание священнослужителей, преследования церковных учреждений и все более широкое использование государством правовой системы для подавления религиозного руководства.
«Эти события представляют собой опасный вызов демократическим институтам Армении, а также являются посягательством на основные институты армянской идентичности. Это печальный пример того, как геноцидные процессы могут быть укоренены в обществе в периоды угроз», – отмечается в заявлении.
«Напряженность между правительством Армении и Армянской Апостольской церковью усилилась после реформ в системе образования в 2023 году, когда предмет „История Армянской церкви” был исключен из обязательной программы и включен в более широкие, общие учебные программы. В последнее время атаки государства на Армянскую Апостольскую церковь совпали с проведением международной конференции, организованной Первопрестольным Святым Эчмиадзином совместно с Всемирным советом церквей и Протестантской церковью Швейцарии. Конференция прошла в Берне (Швейцария) с 26 по 28 мая 2025 года и была посвящена сохранению армянского культурного наследия в исторически армянском регионе Арцах, который в сентябре 2023 года был оккупирован и полностью деарменизован Азербайджаном.
Эта конференция подверглась критике со стороны духовного лидера Азербайджана Аллахшукюра Пашазаде, близкого к азербайджанскому правительству, из-за якобы подстрекательства армян «к смертельной борьбе» под предлогом целостности армянского культурного наследия.
Через несколько недель, в конце июня, армянские власти задержали двух архиепископов Армянской Апостольской церкви – Баграта Галстаняна и Микаела Аджапахяна – и предъявили им обвинения в попытке свержения правительства и дестабилизации государства. За этими арестами последовали задержания нескольких священников в рамках расширяющегося расследования по обвинениям духовенства во вмешательстве в политику и коррупции.
В октябре 2025 года власти Армении арестовали епископа Мкртыча Прошяна, главу Арагацотнской епархии Армянской Апостольской церкви. 4 декабря 2025 года был задержан третий армянский архиепископ – Аршак Хачатрян. Через две недели, 18 декабря, небольшая группа архиепископов и епископов в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, административном центре Армянской Апостольской церкви, организовала протест с требованием отставки Католикоса всех армян Гарегина II. Хотя премьер-министр Никол Пашинян на акции протеста и не присутствовал, однако на утреннем брифинге заявил о поддержке их действий, обвинив Католикоса в связях с неназванными иностранными разведслужбами. В сочетании с планами Пашиняна по смещению Католикоса этот протест выглядит как тактика правительства для подрыва независимости армянского духовенства и узурпации его власти.
Хотя правительство утверждает, что его действия основаны на доказательствах преступной деятельности, лидеры Церкви называют аресты политически мотивированными, рассматривая их как нападение на свободу вероисповедания и сознательное стремление ослабить Церковь.
В совокупности эти события, особенно задержания отдельных представителей высшего духовенства, вызывают серьезные опасения по поводу ослабления гарантий верховенства права. Государство не представило никаких доказательств, подтверждающих обвинения против священнослужителей. В то же время задокументированные действия государственных органов, включая попытки повлиять на богослужения, оказать давление на духовное руководство и вмешаться во внутреннее управление Церкви, вызвали резкую критику со стороны общественных групп и правозащитных организаций – как выходящие за рамки законных полномочий государства и подрывающие конституционные принципы разделения церкви и государства».
«Систематическая дискредитация Церкви, аресты священников и растущая враждебность государства к религиозному самовыражению создают враждебную среду, которая угрожает не только свободе вероисповедания, но и культурной и экзистенциальной безопасности армянского народа.
Институт Лемкина призывает правительство Армении немедленно прекратить все политически мотивированные действия против духовенства и подтвердить свою приверженность конституционным принципам свободы вероисповедания и плюрализма. Институт также настоятельно призывает международных наблюдателей и правозащитные организации внимательно следить за развитием событий в Армении, поскольку ослабление религиозных институтов исторически предшествует более широким кампаниям по разрушению общества и стирания идентичности.
Сила демократии и суверенитета Армении заключается не в подавлении ее моральных институтов, а в их защите. Народ, переживший геноцид, не может позволить себе в какой бы то ни было форме повторять механизмы своего исторического уничтожения», – подчеркивается в заявлении.