Եթե ընդդիմությունն իշխանությանը չհաղթեց մինչև քվեարկություն, ապա պարտված է. Քաղտեխնոլոգ
2025-ը Հայաստանի իշխանությունների համար բավականին հաջող ու հաղթական տարի էր։ Panorama.am-ի հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը։
«Վաշինգտոնում նախաստորագրված խաղաղության պայմանագիրն ամբողջովին տեղավորվում է իշխանությունների նախընտրական ռազմավարության մեջ։ Իրականում, կարևոր չէ, թե այդ պայմանագիրը խաղաղություն հաստատո՞ւմ է, թե՞ չի հաստատում, բայց PR տեսանկյունից տեղավորվում է նախընտրական արշավի շրջանակում։ Բացի այդ, ամբողջ տարին ցույց տվեց, որ քաղաքական օրակարգ իշխանություններն են թելադրում, ընդդիմությանը որևէ կերպ չհաջողվեց ոչ մի հարցում օրակարգ ձևավորել։ Սա ռազմավարական հաջողություն է։ Բացի այդ, այն, որ Հայաստանի վարչապետը ևս մեկ տարի մնաց իր պաշտոնում, դա նույնպես իշխանության համար հաջողություն է»,-կարծիքն այսպես հիմնավորեց քաղտեխնոլոգը։
Միաժամանակ նա ընդգծեց՝ այս պարագայում պետք չէ նույնացնել իշխանությունն ու պետութունը, քանի որ անցնող տարին պետության համար բացասական տարի էր. պետությունն անընդհատ զիջումների է գնացել։
«Իշխանության անհաջողությունը տակտիկական առումով միայն այն էր, որ չհաջողվեց եկեղեցում իշխանափոխություն իրականացնել։ Ինչպես մի քանի անգամ նշել եմ, սա շատ երկար ժամանակ իրենց չի հաջողվելու»,-ասաց Ա. Բադալյանը։
Ամփոփելով տարին ընդդիմության համար՝ քաղտեխնոլոգը կարծիք հայտնեց, որ 2025-ն անհաջող, ձախողված տարի էր, ընդդիմությունը ինչպես չի կարողացել ՔՊ-ին հեռացնել իշխանությունից, այդպես էլ չկարողացավ դառնալ օրակարգ թելադրող, միշտ վազում է իշխանության օրակարգի հետևից՝ փորձելով մերժել այն, իսկ իրենք սեփական օրակարգ չունեն։
«Հասարակության հետ կապը, կարելի է ասել, կտրված է, բացառությամբ «Հայաստան» ու «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների մի քանի պատգամավորների, որոնք երբեմն գնում են մարզեր, հանդիպում քաղաքացիների հետ։ Բայց մշտական կապ հասարակության հետ չկա։ Նրանք անընդհատ արձագանքողի դերում են, իսկ դա թուլության նշան է։ Թույլի հետևից ոչ ոք չի գնում»,-ասաց Բադալյանը։
Առջևում 2026 թվականն է, հունիսին նախատեսված են հերթական խորհրդարանական ընտրություններ, իսկ աշնանը խոշոր համայնքներում ՏԻՄ ընտրություններ։ Քաղտեխնոլոգը համոզված է, որ Եվրամիությունն անելու է ամեն ինչ այս իշխանությունների վերարտադրման համար։
«Եթե իրավիճակն այսպես շարունակվի, դա կստացվի։ Այս իշխանությունները ոչ թե ԵՄ դաշնակիցներն են, այլ ԵՄ գործակալները Հայաստանում։ Այնուամենայնիվ, դա նրանց հաղթանակն է։ Ընդդիմության պարտությունն է, որ նրանք այդպես էլ չհասկացան, թե ինչ քաղաքական գործընթաց է տեղի ունենում ոչ թե Հայաստանում, այլ մեծ ռեգիոնում, չկարողացան ձեռք բերել տեսանելի աջակիցներ՝ հանձին Իրանի և Ռուսաստանի։ Որևէ համագործակցություն, տեսանելի աջակցություն չկա, հատկապես այն պարագայում, երբ Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդի արտաքին հարաբերությունների հարցերի խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին հստակ նշեց, որ «Թրամփի ուղին» նույն Զանգեզուրի միջանցքն է, որն իրենց համար մերժելի է։ Դրանից հետո Հայաստանի ընդդիմությունը որևէ կերպ չարձագանքեց այդ հայտարարությանը։ Իրանն այս առումով պոտենցիալ դաշնակից էր, մերժվեց Իրանի դաշնակցությունը»,-ասաց Բադալյանը։
Խորհրդարանական ընտրություններում որպեսզի ընդդիմությունը հաջողության հասնի, ըստ փորձագետի, նա պետք է գործի մինչև քվեարկություն, հետընտրական որևէ գործընթաց բացառված է, քանի որ հասարակությունը փողոց դուրս չի գալիս ոչ իշխանության համար, ոչ էլ ընդդիմության։
«Եթե ընդդիմությունը գնում է մոլդովական սցենարին մաս կազմելու ու իբր թե ընտրությունների միջոցով ծրագրավորված գործընթացն ապածրագրավորելու, հաղթանակ տանելու, ինքը 100 տոկոսով պարտվելու է, քանի որ այդ սցենարը չի ենթադրում ընդդիմության հաղթանակ։ Ծրագրավորողները դրսում են, դու չես կարող մտնել ուրիշի խաղի մեջ ու ապածրագրավորես այն։ Դու պետք է մտածես, ինչ անել, որ հաղթես իշխանությանը մինչև ընտրություն, եթե դու չհաղթեցիր մինչև քվեարկություն, դու պարտված ես»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ ընդդիմադիր որևէ ուժի կողմից այս պահին հաղթանակին միտված քայլեր չի տեսնում։

Политтехнолог: «Оппозиция проиграет, если не победит власть до выборов»
Уходящий 2025 год был для властей Армении достаточно успешным. Такое мнение в беседе с корреспондентом Panorama.am выразил политтехнолог Армен Бадалян.
«Парафированное в Вашингтоне Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджаном полностью укладывается в предвыборную стратегию властей. По сути, не столь важно, устанавливает ли этот договор мир или нет, но с точки зрения PR он идеально вписывается в рамки предвыборной кампании. Кроме того, весь год показал, что именно власти диктовали политическую повестку дня: оппозиции ни по одному вопросу не удалось сформировать собственную повестку. Это стратегический успех. К тому же то, что премьер-министр Армении еще один год сохранил свой пост, также является успехом для властей», – так обосновал свою позицию политтехнолог.
При этом он подчеркнул, что в данном случае не следует отождествлять власть и государство, поскольку прошедший год был негативным для государства: оно постоянно шло на уступки.
«Тактическая неудача властей заключалась лишь в том, что ей не удалось осуществить смену власти в церкви. Как я уже неоднократно говорил, им это не удастся еще долгое время», – отметил Бадалян.
Подводя итоги года для оппозиции, политтехнолог заявил, что 2025 год стал для нее неудачным и провальным: оппозиция не смогла отстранить партию «Гражданский договор» от власти и так и не сумела стать диктующей политическую повестку. Она постоянно следует за повесткой властей, пытаясь ее отвергать, при этом собственной повестки у нее нет.
«Связь с обществом, можно сказать, утрачена, за исключением нескольких депутатов Национального Собрания от фракций “Армения” и “Честь имею”, которые время от времени посещают области и встречаются с гражданами. Но постоянной связи с обществом нет. Они все время находятся в роли реагирующей стороны, а это признак слабости. За слабым никто не идет», – сказал Бадалян.
Впереди 2026 год: в июне запланированы очередные парламентские выборы, а осенью – выборы в органы местного самоуправления в крупных общинах. Политтехнолог убежден, что Европейский союз сделает все возможное для обеспечения воспроизводства нынешней власти в Армении.
«Если ситуация сохранится в том же русле, это удастся. Эти власти являются не союзниками ЕС, а агентами ЕС в Армении. Тем не менее, это их победа. И поражение оппозиции, поскольку она так и не поняла, какой политический процесс происходит не в Армении, а в большом регионе, и не смогла обрести видимых союзников – в лице Ирана и России. Нет какого-либо сотрудничества, какой-то заметной поддержки, особенно на фоне того, что советник Верховного лидера Ирана Али Акбар Велаяти четко заявил, что "Маршрут Трампа" идентичен проекту "Зангезурский коридор", против которого категорически выступает Тегеран. После этого армянская оппозиция никак не отреагировала на это заявление. В этом смысле Иран был потенциальным союзником, однако союз с Ираном был отвергнут», – заявил Бадалян.
По мнению эксперта, для достижения успеха на парламентских выборах 2026 года оппозиция должна действовать до дня голосования: любые поствыборные процессы исключены, поскольку общество не выходит на улицу ни ради власти, ни ради оппозиции.
«Если оппозиция пойдет по молдавскому сценарию, пытаясь якобы через выборы “распрограммировать” заранее спрограммированный процесс и победить, она проиграет на сто процентов, поскольку этот сценарий не предполагает победы оппозиции. Программисты находятся за пределами страны – ты не можешь войти в чужую игру и перепрограммировать  ее. Нужно думать, как победить власть до выборов. Если ты не победил до голосования – ты обречен на поражение», – подчеркнул он, добавив, что на данный момент не видит шагов, направленных на победу, со стороны какой-либо оппозиционной силы.
По его словам, оппозиция не сможет сменить власть исключительно собственными силами – для этого нет необходимого потенциала.