Եթե ընդդիմությունն իշխանությանը չհաղթեց մինչև քվեարկություն, ապա պարտված է. Քաղտեխնոլոգ
2025-ը Հայաստանի իշխանությունների համար բավականին հաջող ու հաղթական տարի էր։ Panorama.am-ի հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը։
«Վաշինգտոնում նախաստորագրված խաղաղության պայմանագիրն ամբողջովին տեղավորվում է իշխանությունների նախընտրական ռազմավարության մեջ։ Իրականում, կարևոր չէ, թե այդ պայմանագիրը խաղաղություն հաստատո՞ւմ է, թե՞ չի հաստատում, բայց PR տեսանկյունից տեղավորվում է նախընտրական արշավի շրջանակում։ Բացի այդ, ամբողջ տարին ցույց տվեց, որ քաղաքական օրակարգ իշխանություններն են թելադրում, ընդդիմությանը որևէ կերպ չհաջողվեց ոչ մի հարցում օրակարգ ձևավորել։ Սա ռազմավարական հաջողություն է։ Բացի այդ, այն, որ Հայաստանի վարչապետը ևս մեկ տարի մնաց իր պաշտոնում, դա նույնպես իշխանության համար հաջողություն է»,-կարծիքն այսպես հիմնավորեց քաղտեխնոլոգը։
Միաժամանակ նա ընդգծեց՝ այս պարագայում պետք չէ նույնացնել իշխանությունն ու պետութունը, քանի որ անցնող տարին պետության համար բացասական տարի էր. պետությունն անընդհատ զիջումների է գնացել։
«Իշխանության անհաջողությունը տակտիկական առումով միայն այն էր, որ չհաջողվեց եկեղեցում իշխանափոխություն իրականացնել։ Ինչպես մի քանի անգամ նշել եմ, սա շատ երկար ժամանակ իրենց չի հաջողվելու»,-ասաց Ա. Բադալյանը։
Ամփոփելով տարին ընդդիմության համար՝ քաղտեխնոլոգը կարծիք հայտնեց, որ 2025-ն անհաջող, ձախողված տարի էր, ընդդիմությունը ինչպես չի կարողացել ՔՊ-ին հեռացնել իշխանությունից, այդպես էլ չկարողացավ դառնալ օրակարգ թելադրող, միշտ վազում է իշխանության օրակարգի հետևից՝ փորձելով մերժել այն, իսկ իրենք սեփական օրակարգ չունեն։
«Հասարակության հետ կապը, կարելի է ասել, կտրված է, բացառությամբ «Հայաստան» ու «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների մի քանի պատգամավորների, որոնք երբեմն գնում են մարզեր, հանդիպում քաղաքացիների հետ։ Բայց մշտական կապ հասարակության հետ չկա։ Նրանք անընդհատ արձագանքողի դերում են, իսկ դա թուլության նշան է։ Թույլի հետևից ոչ ոք չի գնում»,-ասաց Բադալյանը։
Առջևում 2026 թվականն է, հունիսին նախատեսված են հերթական խորհրդարանական ընտրություններ, իսկ աշնանը խոշոր համայնքներում ՏԻՄ ընտրություններ։ Քաղտեխնոլոգը համոզված է, որ Եվրամիությունն անելու է ամեն ինչ այս իշխանությունների վերարտադրման համար։
«Եթե իրավիճակն այսպես շարունակվի, դա կստացվի։ Այս իշխանությունները ոչ թե ԵՄ դաշնակիցներն են, այլ ԵՄ գործակալները Հայաստանում։ Այնուամենայնիվ, դա նրանց հաղթանակն է։ Ընդդիմության պարտությունն է, որ նրանք այդպես էլ չհասկացան, թե ինչ քաղաքական գործընթաց է տեղի ունենում ոչ թե Հայաստանում, այլ մեծ ռեգիոնում, չկարողացան ձեռք բերել տեսանելի աջակիցներ՝ հանձին Իրանի և Ռուսաստանի։ Որևէ համագործակցություն, տեսանելի աջակցություն չկա, հատկապես այն պարագայում, երբ Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդի արտաքին հարաբերությունների հարցերի խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին հստակ նշեց, որ «Թրամփի ուղին» նույն Զանգեզուրի միջանցքն է, որն իրենց համար մերժելի է։ Դրանից հետո Հայաստանի ընդդիմությունը որևէ կերպ չարձագանքեց այդ հայտարարությանը։ Իրանն այս առումով պոտենցիալ դաշնակից էր, մերժվեց Իրանի դաշնակցությունը»,-ասաց Բադալյանը։
Խորհրդարանական ընտրություններում որպեսզի ընդդիմությունը հաջողության հասնի, ըստ փորձագետի, նա պետք է գործի մինչև քվեարկություն, հետընտրական որևէ գործընթաց բացառված է, քանի որ հասարակությունը փողոց դուրս չի գալիս ոչ իշխանության համար, ոչ էլ ընդդիմության։
«Եթե ընդդիմությունը գնում է մոլդովական սցենարին մաս կազմելու ու իբր թե ընտրությունների միջոցով ծրագրավորված գործընթացն ապածրագրավորելու, հաղթանակ տանելու, ինքը 100 տոկոսով պարտվելու է, քանի որ այդ սցենարը չի ենթադրում ընդդիմության հաղթանակ։ Ծրագրավորողները դրսում են, դու չես կարող մտնել ուրիշի խաղի մեջ ու ապածրագրավորես այն։ Դու պետք է մտածես, ինչ անել, որ հաղթես իշխանությանը մինչև ընտրություն, եթե դու չհաղթեցիր մինչև քվեարկություն, դու պարտված ես»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ ընդդիմադիր որևէ ուժի կողմից այս պահին հաղթանակին միտված քայլեր չի տեսնում։

The Armenian opposition will lose the 2026 parliamentary elections unless it defeats the ruling party before voting day, political strategist Armen Badalyan says, arguing that Prime Minister Nikol Pashinyan’s team dominated the political agenda and turned key diplomatic moves to its advantage.
“If the opposition does not beat the authorities before the vote, it is defeated,” Badalyan told Panorama.am in an interview on Monday. “Post-election processes are excluded. People will not take to the streets for either the government or the opposition.”
Badalyan said 2025 had been “successful and victorious” for Pashinyan’s government from a political standpoint, even as he described the year as negative for the state itself due to concessions made by Armenia.
He pointed to a peace agreement preliminarily signed in Washington as fitting neatly into the ruling team’s election strategy. “It doesn’t matter whether the agreement actually brings peace or not; from a PR perspective it fits the election campaign,” he said, adding that the government set the agenda throughout the year while the opposition failed to do so.
“The fact that the prime minister remained in office for another year is also a success for the authorities,” Badalyan said.
He said the government’s only tactical failure was an unsuccessful attempt to engineer a change of leadership in the Armenian Apostolic Church. “This is something they will not succeed at for a very long time,” he added.
Assessing the opposition’s performance, Badalyan said 2025 was a failed year. “They neither removed Civil Contract from power nor became agenda-setters. They are always reacting to the government’s agenda, trying to reject it, and they have no agenda of their own,” he said.
Badalyan argued the opposition has weak ties to society, with only a handful of lawmakers from the Hayastan and Pativ Unem factions maintaining sporadic regional outreach. “Those who are weak are not followed,” he said.
Looking ahead to the June 2026 parliamentary elections and local elections later that year, Badalyan said the European Union would “do everything” to ensure the ruling party’s retention of power. “The current authorities are not EU allies; they are EU agents in Armenia,” he said, characterizing that outcome as a victory for the government and a failure of the opposition.
He also criticized opposition forces for failing to secure visible backing from Iran or Russia, citing remarks by Ali Akbar Velayati, a senior adviser to Iran’s supreme leader, who warned against the so-called “Zangezur corridor”. “Iran was a potential ally but that alliance was rejected,” Badalyan said.
According to the expert, an opposition strategy focused on post-election mobilization or attempts to “de-program” an externally driven electoral scenario would fail. “You cannot enter someone else’s game and undo it,” he said. “You must think how to defeat the authorities before the election.”