Հունվարի առաջին տասնօրյակում Հայաստանում կգրանցվի -25-ից -30 աստիճան ցուրտ. Գագիկ Սուրենյան
«2025 թ հունվարից նոյեմբեր ընկած ժամանակահատվածում միջին ջերմաստիճանը Հայաստանում կազմել է 8.1 աստիճան, որը նորմայից բարձր է 1 աստիճանով, տեղումների քանակը 422 մմ, որը կազմում է նորմայի 81%-ը»,-«Արմենպրեսի» մամուլի սրահում հայտնեց Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը։
Նրա խոսքով 2025 թվականի մարտ ամիսը 6-րդ տաք մարտն է եղել՝ 1935 թվականից սկսած դիտարկումների ընթացքում։
Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանն էլ ասաց, թե հունվարին օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը կանխատեսվում է 1-2 աստիճանով կլիմայական նորմայից բարձր, տեղումների քանակը՝ նորմայի սահմաններում, սպասում է նորմայից մի փոքր տաք և բավարար տեղումներով հունվար:
«Հունվարի առաջին տասնօրյակում՝ հատկապես հունվարի 3-4-ն ընկած ժամանակահատվածում, մեր երկիրը հիմնականում արկտիկական ցուրտ օդային հոսանքների ազդեցության գոտում կլինի: Այս օրերի համեմատությամբ օդի ջերմաստիճանը երկրի ամբողջ տարածքում կնվազի 8-10 աստիճանով:
Արկտիկական ցուրտ օդային հոսանքները հանրապետությունում կմնան մինչև հունվարի 8-9-ը ներառյալ: Հունվարի երկրորդ և երրորդ տասնօրյակներում հիմնականում հանրապետությունում կգերակշռեն հարավ-արևմուտքից, հարավից ներթափանցող արևադարձային տաք օդային հոսանքները, ինչի արդյունքում օդի ջերմաստիճանը հունվարի երկրորդ տասնօրյակին առաջին տասնօրյակի համեմատությամբ զգալի կբարձրանա: Այսինքն՝ հունվարի առաջին տասնօրյակը կլինի մի փոքր սառը, ջերմաստիճանը 1-2 աստիճանով կլինի նորմայից ցածր, բայց հունվարի երկրորդ և երրորդ տասնօրյակներին օդի ջերմաստիճանը կլիմայական նորմայից բարձր կլինի 1-2 աստիճանով:
Թվաբանական միջին արժեքով ստացվում է, որ ամսական միջին ջերմաստիճանը նորմայից բարձր կլինի 1-2 աստիճանով»,-Հայտնեց Սուրենյանը:
Նրա խոսքով, հունվարի առաջին տասնօրյակում գիշերային ժամերին ջերմաստիճանն ամենաշատը կնվազի երկու մարզում՝ Շիրակում և Գեղարքունիքում, որտեղ կգրանցվիմինչև -25... -30 աստիճանի, իսկ Երևանում հունվարի առաջին տասնօրյակում՝ գիշերային ժամերին, կանխատեսվում է -15... -17 աստիճան ցուրտ:

Arctic cold to grip Armenia in early january, temperatures to plunge to -30C
Armenia is set to experience a sharp cold spell in the first ten days of January, with temperatures expected to fall as low as minus 30 degrees Celsius in some regions, meteorological officials warn.
At a press conference on Monday, Deputy Director of the Hydrometeorology and Monitoring Center Gagik Surenyan said Arctic air masses will affect the country from around January 3-4 through January 8-9, causing temperatures nationwide to drop by 8-10C compared with recent days.
The coldest conditions are forecast overnight in Shirak and Gegharkunik Provinces, where temperatures could drop up to minus 30 degrees Celsius. In Yerevan, nighttime temperatures during the first ten days of January are expected to fall to around minus 15 to minus 17 degrees.
Despite the early cold snap, Surenyan said January’s average monthly temperature is forecast to be 1–2 degrees Celsius above the climatic norm, with precipitation near normal levels. He added that warmer tropical air masses from the southwest and south are expected to dominate during the second and third ten-day periods of the month, bringing a noticeable rise in temperatures.
Hydrometeorology and Monitoring Center Director Levon Azizyan said Armenia’s average temperature from January to November 2025 stood at 8.1C, about 1 degree above normal, while precipitation totaled 422 millimeters, or 81% of the norm. He noted that March 2025 was the sixth warmest March on record since observations began in 1935.