Վստահ եմ՝ 2026-ին կունենանք բոլոր հնարավորությունները՝ զարգացնելու հայ-ռուսական բազմակողմ հարաբերությունները. ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան
15:02 30/12/2025
ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն ամանորյա շնորհավորական ուղերձ է հղել.
«Ամանորի շրջանը լավ հնարավորություն է ամփոփելու անցած տարվա արդյունքներն ու նախանշելու ապագայի ծրագրերը։
2025 թվականին, մեր երկրները, աճող աշխարհաքաղաքական լարվածության պայմաններում, բախվելով լուրջ մարտահրավերներին, շարունակել են երկխոսությունը ծագող խնդիրների լուծման ուղիների և հայ-ռուսական հարաբերությունների հետագա զարգացման շուրջ բոլոր ոլորտներում՝ քաղաքականությունից և տնտեսությունից մինչև կրթություն և մշակույթ։
Անցնող տարում երկկողմ հարաբերությունների կամերտոնն է հանդիսացել մեր երկրների ղեկավարների միջև ակտիվ երկխոսությունը։
Միջպետական ​​համագործակցության գործող մեխանիզմները շարունակել են համակարգված և հետևողական աշխատանքը։
Տարվա արդյունքներով Ռուսաստանը պահպանել է Հայաստանի առաջատար տնտեսական և ներդրումային գործընկերոջ,  հանրապետության էներգետիկ և պարենային անվտանգության երաշխավորի կարգավիճակը։
Դրանում պակաս դեր չի խաղացել նաև համագործակցությունը ընդհանուր ինտեգրացիոն միավորումների, նախ և առաջ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում, որի անդամակցությունը Հայաստանին բերում է շոշափելի տնտեսական օգուտներ։
Մեր հարաբերությունների հիմնասյուներից մեկը շարունակել են մնալ մշակութային, հումանիտար և համամարդակային շփումները։
2025 թվականին մենք միասին նշեցինք Մեծ Հաղթանակի 80-ամյակը։ Դա վառ վկայություն է այն բանի, որ մեր պապերի և նախապապերի անմահ սխրանքների հիշատակը մեր ժողովուրդների համար շարունակում է մնալ սրբազան։
Այսօր մեր պարտքն է պահպանել և բազմապատկել մեր ընդհանուր պատմական ժառանգությունը և փոխանցել ապագա սերունդներին։
Ռուսաստանը կենսականորեն շահագրգռված է Հարավային Կովկասում կայուն և արդար խաղաղության և անվտանգության հաստամամբ, տարածաշրջանի երկրների դինամիկ զարգացմամբ և բարօրությամբ։ Մենք պատրաստ ենք պահանջված ներդրում ունենալ Անդրկովկասում կայունության ամրապնդման, տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունների և առևտրատնտեսական կապերի վերականգնման գործում։
Վստահ եմ, որ գալիք տարում կունենանք բոլոր հնարավորությունները՝ զարգացնելու հայ-ռուսական բազմակողմ հարաբերությունները՝ ի բարօրություն մեր երկրների ժողովուրդների։
Նոր տարվա գալստին շատ քիչ է մնացել։ Բոլորին մաղթում եմ քաջ առողջություն, երջանկություն և ծրագրերի իրականացում։ Թող յուրաքանչյուր օջախում տիրեն ջերմությունը, հարմարավետությունը և ներդաշնակությունը։
Շնորհավոր Նոր Տարի 2026»։

Посол: Россия жизненно заинтересована в справедливом мире и безопасности на Южном Кавказе
Камертоном двусторонних связей в уходящем году оставался активный диалог лидеров наших стран, заявил посол РФ в Армении Сергей Копыркин в своем новогоднем поздравлении.
«Дорогие соотечественники, дорогие жители Армении, друзья!
Новогодняя пора – это хорошая возможность подвести итоги уходящего года и наметить планы на будущее. В 2025 году наши страны в условиях нарастающей геополитической напряженности, сталкиваясь с серьезными вызовами, продолжали диалог о путях решения возникавших проблем и дальнейшем развитии российско-армянских отношений по всем направлениям – от политики и экономики до образования и культуры.
Камертоном двусторонних связей в уходящем году оставался активный диалог лидеров наших стран. Продолжали ритмичную работу имеющиеся механизмы межгосударственного взаимодействия.
По итогам года Россия сохранила статус ведущего экономического и инвестиционного партнера Армении, гаранта энергетической и продовольственной безопасности республики», – указал посол.
По словам Копыркина, немалую роль в этом сыграло сотрудничество в рамках общих интеграционных объединений, прежде всего, Евразийского экономического союза, членство в котором приносит Армении осязаемые экономические выгоды.
«Одним из столпов наших отношений оставались культурно-гуманитарные и общечеловеческие контакты. В 2025 году мы вместе широко отпраздновали 80-летие Великой Победы. Это яркое свидетельство того, что память о бессмертном Подвиге дедов и прадедов остается священной для наших народов. Наш долг сегодня – сохранить и приумножить общее историческое наследие и передать эстафету будущим поколениям.
Россия жизненно заинтересована в прочном, справедливом мире и безопасности на Южном Кавказе, динамичном развитии и процветании его стран. Готовы вносить востребованный вклад в укрепление стабильности в Закавказье, восстановление региональных транспортных коммуникаций и торгово-экономических связей.
Убежден, что в наступающем году у нас будут все возможности для развития многогранных российско-армянских отношений на благо народов наших стран», – отметил дипломат.