Խաչիկին ձերբակալելը փոքրոգություն է, անմարդկային քայլ. Հասարակական-քաղաքական գործիչներն արձագանքում են «Հայրենիք»-ի անդամների ձերբակալություններին
09:37 30/12/2025
Հասարակական-քաղաքական գործիչներ, քաղաքացիներ քննադատում են «Հայրենիք» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Խաչիկ Գալստյանի ձերբակալությունն ու իրենց զորակցությունը հայտնում նրան։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն, որ նրան կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացրել, դեռ չի մեկնաբանել, թե ինչ գործի շրջանակում է ձերբակալվել Գալստյանը։
«Իշխանության քաղաքական հետապնդումները «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանի նկատմամբ մեր երկրում բռնապետության կառուցման տրամաբանության մեջ է:
Խաչիկ Գալստյանին դեռ ուսանողական տարիներից գիտեմ. քաղաքագիտության բաժնի ամենապարկեշտ, ազնիվ և բանիմաց դասախոսներից է:
Քաղաքական դաշտի այն գործիչներից է, ում խոսքն ու գործունեությունը կառուցված է մասնագիտական հիմքի և ողջամիտ դատողությունների վրա:
Իմ սատարումն եմ հայտնում Խաչիկ Գալստյանին և բոլոր այն անձանց, ովքեր այս իշխանության խայտառակ գործողությունների թիրախում են»։
ԱԺ նախկին պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանը գրում է.
«Քաղաքական հետապնդումները շարունակվում են…
Քաղաքական ռեպրեսիաները նախընտրական տարում չնկատող «ժողովրդավարները» ուղղակի զզվելի են՝ թե միջազգային և թե տեղական մակարդակում:
Քաղաքական բանտարկյալների ամեն մի գործ անջնջելի ամոթ է մեր երկրի հեղինակության վրա:
Ամբողջական զորակցությունս եմ հայտնում Խաչիկ Գալստյանին, ով քիչ առաջ ձերբակալվեց հակակոռուպցիոն կոմիտեում հերթական «պատժիչ» մի գործի շրջանակում:
Հատկապես անհասկանալի է Նոր տարվա նախաշեմին ընտանիքներին այսպես հարված հասցնելը:
Քանի երեխա է Ամանորն անցկացնելու առանց պապայի, քանի ընտանիք է Ամանորին լսելու նույն մաղթանքը, և այս ամենը մարդկանց՝ ինչ-որ անհասկանալի մեղադրանքներով մեկուսացված լինելու պատճառով:
Քաղբանտարկյալները մարդիկ են, կյանքեր, ընտանիքներ, ճակատագրեր…
Հ.Գ. Տեսնես Նիկոլը Նոր տարվա ամենատարածված կենացը գիտի...»։
ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Վարդան Ոսկանյանը գրում է.
«Այստեղ կարող էր «ստանդարտ» տեքստ լինել, բայց Խաչիկ Գալստյանը մեծատառով մարդ է՝ հայրենասեր, պարկեշտ, մտավորական, գիտնական, ընկեր, ավանդական ընտանիքի հայր։
Խաչիկին ձերբակալելը փոքրոգություն է՝ պարզապես անմարդկային քայլ»։
«Սրանք ժամեր առաջ Խաչիկին են տարել:
Արցախում էինք, կոնֆերանսի, 2020-ից հետո. Խաչը ելույթ ուներ, տեքստ ասեց, կեսից չկարողացավ շարունակել ... զոռ էր ու զոռ ա ...
Արցախը սեփական հայրենիք դիտարկողը ու դրանով ապրողը ո՞նց ուրիշ ձև...
էդ Տղու հայրենասիրության մի գրամը ունենայիք ...»։
Հասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը գրում է.
«Վաղարշապատ համայնքի ավագանու արտահերթ ընտրություններին մասնակցած «Հայրենիք» կուսակցության համամասնական ցուցակի երկրորդ համարի թեկնածու Արամ Քոչարյանի և կուսակցության քարտուղար, քաղաքագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Խաչիկ Գալստյանի ձերբակալությունը վկայությունն է այն փաստի, որ իշխող խմբավորումն իրականում պարտվել է անգամ ընտրության շեմը չհաղթահարած քաղաքական ուժին։
Ադրբեջանա-թուրքական խմբավորման համար ցանկացած ընտրություն առիթ են անցանկալի անձանց ապօրինի ձերբակալելու համար։
Հ.Գ. Վաղարշապատի ընտրությունների առիթով դեռևս ապօրինի կալանքի տակ են գտնվում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հարազատ եղբայրը և նրա որդին»։

«Задержание Хачика – малодушие, просто бесчеловечный шаг»: общественно-политические деятели – о задержании членов партии «Отечество»
13:56 30/12/2025
Общественно-политические деятели и граждане критикуют задержание генерального секретаря партии «Айреник» («Отечество») Хачика Галстяна и выражают ему свою поддержку. Антикоррупционный комитет представил ходатайство о его заключении под стражу.
«Осуществляемые властями политические преследования в отношении генерального секретаря партии ״Отечествоˮ Хачика Галстяна умещаются в логику построения диктатуры в нашей стране.
Знаю Хачика Галстяна еще со студенческих времен; он один из самых честных, порядочных и сведущих преподавателей на кафедре политологии.
Галстян на политической арене один из тех деятелей, чьи слова и чья деятельность зиждутся на профессиональном опыте и здравом суждении.
Выражаю свою поддержку Хачику Галстяну и всем тем лицам, кто стал мишенью постыдных действий этих властей».
Экс-депутат НС РА Наира Карапетян указала:
«Политические преследования продолжаются…
Не замечающие политические репрессии в предвыборный год „демократы“ – как на международном, так и на местном уровнях – просто отвратительны.
Каждое дело политического заключенного – это несмываемый позор для репутации нашей страны.
Выражаю свою полную поддержку Хачику Галстяну, который был задержан некоторое время назад в рамках очередного „карательного“ дела в Антикоррупционном комитете.
Особенно непонятно, зачем накануне Нового года наносить такой удар по семьям.
Сколько детей встретят Новый год без отцов, сколько семей услышат в новогоднюю ночь одно и то же пожелание – и все это из-за того, что людей изолируют по каким-то непонятным обвинениям.
Политзаключенные – это люди, жизни, семьи, судьбы…
P.S. Интересно, знает ли Никол, какой новогодний тост – самый распространенный …»
Заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян в своем Telegram-канале отметил:
«Здесь мог бы быть „стандартный“ текст, но Хачик Галстян – человек с большой буквы: патриот, порядочный человек, интеллектуал, ученый, друг, отец традиционной семьи.
Задержание Хачика – малодушие, просто бесчеловечный шаг».
Общественно-политический деятель Эдгар Казарян в свою очередь подчеркивает:
«Задержание Арама Кочаряна, кандидата под вторым номером пропорционального списка партии „Отечество“ на прошедших внеочередных выборах в Совет старейшин общины Вагаршапат, а также секретаря партии, доктора политических наук, профессора Хачика Галстяна является свидетельством того, что правящая группировка на самом деле потерпела поражение – даже от политической силы, не преодолевшей избирательный порог.
Для азербайджано-турецкой группировки любые выборы являются поводом для незаконных задержаний нежелательных лиц.
P.S. В связи с выборами в Вагаршапате до сих пор незаконно находятся под арестом родной брат и племянник Католикоса всех армян».
Отметим, в состоявшихся 16 ноября выборах в Совет старейшин укрупненной общины Вагаршапат Армавирской области РА участвовали 8 политических сил, включая партию «Отечество». Правящая партия «Гражданский договор» (ГД) заняла первое место, на втором месте – блок «Победа», на третьем – партия «Мать Армения». Остальные пять политических сил не преодолели избирательного порога.
Ранее стало известно, что срок содержания под стражей брата Католикоса всех армян Гарегина II – Геворка Нерсисяна – продлен на 2 месяца, а срок содержания под стражей его племянника – Амбарцума Нерсисяна – на 3 месяца. Брат и племянник Католикоса всех армян были арестованы на основании заявления кандидата в мэры Вагаршапата от партии «Республика» Арутюна Мкртчяна о том, будто Геворк и Амбарцум Нерсисяны препятствовали его предвыборной кампании.