Պարզվում է, որ հայտնի անգլիացի դետեկտիվ Շերլոք Հոլմսի տուն-թանգարանը հիմնադրվել է հայերի կողմից
Լեգենդար գրական կերպար Շերլոք Հոլմսի լոնդոնյան տուն-թանգարանի հիմնադիր Գրեյս Էյդինյանցը ծնվել է 1927 թվականի օգոստոսի 24-ին Լոնդոնում՝ հայ ներգաղթյալների ընտանիքում։ Այս մասին գրում է thirdforceplus-ը։
Էյդինյանցի ծնողները Հայոց ցեղասպանության ժամանակ փախել են Օսմանյան կայսրությունից Ռուսաստան, իսկ ավելի ուշ տեղափոխվել Մեծ Բրիտանիա։
1990 թվականին երեք երեխաների մայր և Արթուր Կոնան Դոյլի Շերլոք Հոլմսի արկածների երկրպագու Գրեյս Էյդինյանցը վաճառել է իր սեփական տունը և ամբողջ գումարը ներդրել հայտնի հասցեի՝ Բեյքեր փողոց 221բ-ի գնման մեջ, որտեղ, ըստ գրքերի, Շերլոկ Հոլմսը և նրա ընկերը՝ դոկտոր Ուոթսոնը, ապրել են 1881-ից 1904 թվականներին։ Էյդինյանցը այնտեղ տուն-թանգարան է հիմնել։ Չնայած այս տան վարձակալը հորինված է, այս հասցեում գտնվող շենքը կառավարության կողմից ճանաչվել է որպես ճարտարապետական ​​և պատմական նշանակության շենք և նշված է հուշատախտակով, որն ավանդաբար օգտագործվում է պատմական գործիչների տները նշելու համար։
Շերլոք Հոլմսի տուն-թանգարանը անմիջապես գրավեց անգլիական հանրության, ինչպես նաև զբոսաշրջիկների ուշադրությունը, և դրա նկատմամբ հետաքրքրությունը շարունակվում է մինչ օրս: Էյդինյանցի ներդրումը շուտով նրան հսկայական շահույթ բերեց. նրա կարողությունը գնահատվում էր 20 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ։
Գրեյս Էյդինյանցի կյանքն ավարտվեց բավականին ողբերգականորեն. 2015 թվականի նոյեմբերի 28-ին, 88 տարեկան հասակում, նա մահացավ ծերանոցում, ըստ լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների, «կոտրված սրտով»։ Նրա մահվան պատճառը նրա երեխաների՝ որդու՝ Շերլոք Հոլմսի տուն-թանգարանի համահիմնադիրի, և երկու դուստրերի միջև ֆինանսական վեճերն էին։
Գրեյս Էյդինյանցը նաև երկար տարիներ եղել է Լոնդոնում գործող Aid Armenia International բարեգործական կազմակերպության տնօրենը, որի նպատակն էր աջակցել հայ ժողովրդին և աշխարհին հասցնել Հայաստանի ողբերգական պատմությունը։ Նրա աշխատանքն այժմ շարունակում է նրա որդին՝ Ջոն Էյդինյանցը։

Sherlock Holmes Museum in London founded by Armenian woman
Grace Eydinyants, the founder of the London house museum of the legendary literary character, detective Sherlock Holmes, was born on August 24, 1927 in London in a family of Armenian immigrants.
Eydinyants' parents fled from the Ottoman Empire during the Armenian Genocide to Russia, and later moved to the UK, The Third Force Plus reports.
In 1990, a mother of three, Grace Eydinyants, being a fan of the works of Arthur Conan Doyle about the adventures of Sherlock Holmes, sold her own house and invested all her funds in buying a house at 221b Baker Street, which, according to the works, Sherlock Holmes and his friend Dr. Watson lived in the period from 1881 to 1904. Eydinyants founded a house museum in it. Despite the fact that the tenant of this house is a fictional character, the building located at this address is included by the state in the list of buildings of architectural and historical value, and is also marked with a plaque that traditionally designates the houses of historical figures.
The Sherlock Holmes House Museum almost immediately attracted the attention of all Englishmen, as well as tourists: interest in it has not disappeared to this day. Eydinyants' investment soon brought her a huge profit: the woman's fortune was estimated at 20 million pounds.
Grace Eidinyants' life ended rather sadly: on November 28, 2015, at the age of 88, the woman died in an old house, as reported in the media, from a "broken heart." The reason for this was financial disputes between her children: her son, the co-founder of the Sherlock Holmes House Museum, and her two daughters.
Grace Eydinyants has also been the director of the London-based charity Aid Armenia International for many years, whose goal was to support the Armenian people and bring the tragic history of Armenia to the world. Now the woman's business is continued by her son, John Eydinyants.