Ինչպես են բնություն բաց թողնված Կովկասյան ազնվացեղ եղջերուները զբոսնում Լոռու մարզի բնակավայրերից մեկում
09:25 05/01/2026
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել.
«Հարգելի քաղաքացիներ, այսօր համացանցում տեսանյութ է հայտնվել, որտեղ երևում է, թե ինչպես են բնություն բաց թողնված Կովկասյան ազնվացեղ եղջերուները զբոսնում Լոռու մարզի բնակավայրերից մեկում։
Խնդրում ենք չմոտենալ, չփորձել կերակրել և չվնասել կենդանուն, ինչպես նաև չխոչընդոտել նրանց բնական տեղաշարժը։
Եղջերուների տեղաշարժը հսկվում է ռադիովզկապով։
Կենդանիները գտնվում են պետական պահպանության ներքո, և դրանց վնասումը ենթադրում է օրենքով սահմանված պատասխանատվություն։ Ազնվացեղ եղջերուին վնասելու դեպքում պետությանը պատճառված վնասը հաշվարկվելու է 15 մլն դրամ, ինչպես նաև սահմանված են պատասխանատվության միջոցներ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 386-րդ հոդվածով։
Ձեր պատասխանատու վարքագիծը նպաստում է բնության պահպանությանը։ Հետագա նման միջադեպերի դեպքում խնդրում ենք անմիջապես ահազանգել «Դիլիջան» ազգային պարկ հետևյալ հեռախոսահամարներով՝ +374 268 27171, +374 268 27032»։

Необычная прогулка: кавказские благородные олени вышли к людям в Лорийской области
«Уважаемые граждане, в Сети появилось видео, на котором видно, как выпущенные в дикую природу Кавказские благородные олени вышли на прогулку в одном из населенных пунктов Лорийской области.
Просим не приближаться к животным, не пытаться их кормить и не причинять им вред, а также не препятствовать их естественному передвижению.
Перемещение оленей контролируется с помощью радиоошейников.
Животные находятся под государственной охраной, и причинение им вреда влечет за собой предусмотренную законом ответственность. В случае причинения вреда благородному оленю размер ущерба, нанесенного государству, составит 15 млн драмов, а также предусмотрены меры ответственности в соответствии со статьей 386 Уголовного кодекса Республики Армения.
Ваше ответственное поведение способствует сохранению природы. В случае подобных инцидентов в дальнейшем просим незамедлительно звонить в национальный парк «Дилижан» по следующим телефонным номерам: +374 268 27171, +374 268 27032».