Եկեղեցու կանոնակարգային հարցերը և բարենորոգումը վերպահված չեն ինքնահռչակ խորհրդի. Մայր Աթոռ
«Երեկ երեկոյան վարչապետի և տաս եպիսկոպոսների ստորագրած հայտարարության առնչությամբ հարկ ենք համարում ընդգծել հետևյալը։
ա․ Եկեղեցու ներքին կյանքի կանոնակարգման և բարենորոգման պատրվակով Հայաստանի կառավարության ղեկավարի ձեռնարկած գործողությունները ուղղակի ոտնահարում են ՀՀ Սահմանադրությունը, խախտում թե՛ միջազգայնորեն, թե՛ Հայաստանի օրենսդրությամբ ամրագրված Եկեղեցու իրավունքները։
բ․ Նման հակաեկեղեցական գործընթացների մեջ եպիսկոպոսների ներգրավումը, քահանայից դասի նկատմամբ կիրառվող ճնշումները դատապարտելի են։ Եկեղեցու կյանքին առնչվող խնդիրների քննարկումները կատարվում են բացառապես եկեղեցական համապատասխան մարմիններում, կանոնական կարգավորումների համաձայն։ Տարակուսելի է, որ հիշյալ տաս եպիսկոպոսներն առ այսօր որևէ կերպ չեն արձագանքել Մայր Աթոռից իրենց ուղղված կոչերին ու հրավերներին, շարունակում են խուսափել իրեց հուզող հարցերի շուրջ Ամենայն Հայոց Հայրապետի և Գերագույն հոգևոր խորհրդի հետ հանդիպումներից ու քննարկումներից։
գ. Հարկ է ընդգծել, որ Եկեղեցու կանոնակարգային հարցերը և բարենորոգումը վերպահված չեն ինքնահռչակ խորհրդի, այլ՝ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Նվիրապետությանը՝ իր բարձրագույն կառույցներով։

Mother See responds to Pashinyan's statement
“In connection with the statement signed last evening by the Prime Minister and ten bishops, we deem it necessary to emphasize the following:
a. The actions undertaken by the Head of the Government of Armenia, under the pretext of bringing the internal life of the Church into accordance with the canons and reforming it, constitute a violation of the Constitution of the Republic of Armenia and infringe upon the rights of the Church enshrined both in international law and in the legislation of Armenia.
b. The involvement of bishops in such anti-Church processes, as well as the pressure exerted upon the priestly order, is wholly condemnable. Matters concerning the life of the Church are to be discussed exclusively within the appropriate ecclesiastical bodies and in accordance with canonical regulations.
It is troubling that the aforementioned ten bishops have, to date, failed to respond to the appeals and invitations addressed to them by the Mother See and continue to avoid meetings and discussions with the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, as well as with the Supreme Spiritual Council, on matters of concern to them.
c. It must be emphasized that matters of canonical order and Church reforms do not fall within the purview of any self-proclaimed council, but rather pertain to the competence of the Hierarchy of the Armenian Apostolic Holy Church and its highest structures.