Թրամփի վարչակազմը Գրենլանդիան համարում է ամերիկյան անվտանգության համակարգի մաս և կարծում է, որ կղզին պետք է լինի Միացյալ Նահանգների մաս։ Այդ մասին, Ըստ DW-ի, CNN-ին տված հարցազրույցում ասել է պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Միլլերը։
«Որպեսզի Միացյալ Նահանգները ապահովի Արկտիկայի անվտանգությունը և պաշտպանի ՆԱՏՕ-ի շահերը, Գրենլանդիան պետք է լինի Միացյալ Նահանգների մաս»,-ասել է Միլլերը: Նա նաև Միացյալ Նահանգներին անվանել է «գերտերություն»: «Եվ նախագահ Թրամփի օրոք մենք կգործենք որպես այդպիսին»,-ընդգծել է նա։
Պատասխանելով CNN-ի հաղորդավար Ջեյք Թափերի հարցերին, Միլլերը խուսափել է ուղղակիորեն պատասխանել հաղորդավարի հարցին՝ Գրենլանդիան ուժով բռնակցելու հնարավորության մասին: Փոխարենը, նա կասկածի տակ է դրել կղզու նկատմամբ Դանիայի վերահսկողության օրինականությունը:
«Հարցն այն է, թե ի՞նչ իրավունքով է Դանիան պնդում Գրենլանդիայի վերահսկողության իրավունքի մասին: Ո՞րն է նրանց տարածքային պահանջների հիմքը: Ի՞նչ հիմքով է Գրենլանդիան Դանիայի գաղութ», - հարցրել է Միլլերը:
Դանիայի վարչապետ Մետտե Ֆրեդերիկսենը կոչ է արել Վաշինգտոնին դադարեցնել իր «պատմական դաշնակցի» դեմ ուղղված սպառնալիքները: Նա հայտարարել է, որ եթե ԱՄՆ-ն որոշի բռնակցել Գրենլանդիան, դա կհանգեցնի Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո ստեղծված անվտանգության ճարտարապետության փլուզմանը:

В Белом доме США не стали исключать военный захват Гренландии. Администрация президента США Дональда Трампа считает Гренландию частью американской системы безопасности и считает, что остров должен войти в состав США, заявил замглавы Белого дома Стивен Миллер в интервью CNN.
"Чтобы США могли обеспечить безопасность Арктического региона, защитить и отстоять интересы НАТО, Гренландия должна стать частью Соединенных Штатов", - сказал Миллер. Он также назвал США "сверхдержавой". "И при президенте Трампе мы будем вести себя как сверхдержава", - подчеркнул он.
Отвечая на вопросы ведущего CNN Джейка Таппера, Миллер уклонился от прямого ответа на вопрос ведущего CNN о возможности присоединить Гренландию с помощью силы. Вместо этого он поставил под контроль легитимность контроля Дании над островом. "Настоящий вопрос заключается в том, по какому праву Дания объявила контроль над Гренландией? На чем основываются их территориальные претензии? На каком основании Гренландия является колонией Дании?" - спросил Миллер.
Премьер-министр Дании Метте Фредериксен призвала Вашингтон прекратить угрозы в адрес "исторического союзника". По ее словам, если США решат аннексировать Гренландию, это приведет к краху архитектуры безопасности, сложившейся после Второй мировой войны, пишет DW.