«Ասում էր՝ մեր Ղարաբաղից լավ տեղ չի լինելու». 2 որդուն կորցրած մորից վերցրել են շիրմաքարերի համար նախատեսված 12 հազար դոլարն ու խաբել
Կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա իրականացրեց Ալլա Ստեփանյանը, ով ցանկանում է հանդիպել Նիկոլ Փաշինյանի և գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հետ։
Տիկին Ալլան երկու որդի է կորցրել 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախի Հանրապետությունից հայերի բռնի տեղահանման վերջին օրերին։ Որդիները հուղարկավորված են «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում։
«Ես ուզեցի, որ սպիտակ մարմարից լինի տղաներիս շիրմաքարերը։ Ինձ ծանոթացրեցին Արման Նահապետյանի հետ, սակայն նա գումարը վերցրել է ու շիրմաքարերը չկան»,- պատմեց տիկին Ալլան։
Նա 2024 թվականին իր մահացած որդու մեքենան վաճառել է, ստացել է 12.000 դոլարը տապանաքար տեղադրելու նպատակով, գումարը տվել է Ա. Նահապետյանին, որը վերցրել է գումարը, սակայն տապանաքարեր չի տեղադրել։
Տիկին Ալլան դիմել է արդարադատության նախարարություն, պատասխանել են, որ իրենց գործառույթների մեջ չի մտնում, դիմեն դատախազություն։
«Ես ուզում եմ դիմել Նիկոլ Փաշինյանին, գլխավոր դատախազին։ Հունվարի 20-ին նշանակված է դատական նիստը։ Խնդրանքս է, որ այդ նիստը չհետաձգվի։ Ուզում եմ դա վերջինը լինի։ Նիստերն անընդհատ հետաձգվում են, Արման Նահապետյանի հանրային պաշտպանները բոլորը հրաժարվում են գործից։ Երևի ինքն է ասում։ Իսկ Արման Նահատեպտյանն իր համար ազատ ման է գալիս։ Նա սրբապիղծ, փողի մեռած անձնավորություն է»,- ասաց նա։
Տիկին Ալլան նշեց, որ եթե հունվարի 20-ին դատական նիստը հետաձգվի, նստացույց կանի։
Զոհված տղաների տատիկը հուզված ասաց. «Ոչ մի պատիժ չեմ ուզում, միայն մեր գումարը վերադարձնեն մեզ։ Մենք մեր հայրենիքի համար ամենաթանկերին ենք կորցրել։ Ասում էի՝ Սամվել գնանք Ռուսաստան, ասում էր՝ ոնց թողնենք մեր Ղարաբաղը, գնանք։ Մեր Ղարաբաղից լավ տեղ չի լինելու, տատի։ Իմ երեխաները մնացին ու մինչև վերջ պաշտպանեցին իրենց հայրենիքը, որ այսօր իրենց մամային նման վերաբերմունք ցո՞ւյց տան։

Artsakh woman who lost two sons in 2023 protests after fraud over their gravestones
An Artsakh Armenian woman who lost both of her sons during the September 2023 exodus of Armenians from Artsakh (Nagorno-Karabakh) held a protest outside the Armenian government building on Thursday, claiming she was defrauded of $12,000 intended for their gravestones.
Alla Stepanyan said the money, raised by selling her deceased son’s car, was given to a man identified as Arman Nahapetyan to commission white marble headstones for her sons’ graves at the Yerablur Military Pantheon. She said the funds were taken but the headstones were never delivered.
“I wanted my sons’ gravestones to be made of white marble,” Stepanyan told reporters. “The money was taken, but the headstones are not there.”
Stepanyan said she had appealed to the Justice Ministry, which advised her to turn to the Prosecutor’s Office. She is seeking a meeting with Prime Minister Nikol Pashinyan and Prosecutor General Anna Vardapetyan, and has urged authorities not to delay a court hearing scheduled for January 20.
Court sessions in the case have repeatedly been postponed, she said, adding that public defenders assigned to the suspect had withdrawn from the case. Nahapetyan remains at liberty.
“If the hearing is postponed again on January 20, I will begin a sit-in protest,” Stepanyan said.
Speaking alongside her, the boys’ grandmother said the family was not seeking punishment, only the return of the money. “We lost our children, our home and homeland,” she said. “They stayed and defended it to the end.”