Սա է ավտորիտարիզմի բաստիոնի բերած բարքերը. Աբրահամյանը՝ ընդդիմադիրների նկատմամբ քաղաքական հետապնդումների մասին
09:52 08/01/2026
«Տարբեր ընդդիմախոսների նկատմամբ քաղաքական հետապնդումներն ու ըստ այդմ` դատական գործընթացները հայաստանյան քաղաքական օրակարգի անբաժանելի մասն են դարձել»,- նշել է Աժ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա հիշեցրել է, որ այսօր «Սրբազան պայքարի» գործով դատական նիստն է, որով 18 մարդ ապօրինի հետապնդվում է, վաղը Նարեկ Սամսոնյանին ու Վազգեն Սաղաթելյանի գործով առաջին դատն է, որտեղ նաև վերջիններիս խափանման հարցն է քննարկվելու: Առաջիկա երկուշաբթի Մասիսի նախկին քաղաքապետ, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Դավիթ Համբարձումյանի գործով դատն է վերաքննիչ դատարանում:
«Երկար ձգձգումներից հետո առաջիկայում նաև Միքայել Սրբազանի գործով վերաքննիչ նիստ կա, որը դեկտեմբերին իշխանությունը տապալել է ու փորձում է առավելագույնս ուշ ժամկետում անցկացնել»,- նշել է Աբրահամյանը՝ ընդգծելով, որ սա է ավտորիտարիզմի բաստիոնի բերած բարքերն ու արևմտյան կենտրոնների հովանավորած արժեքները:

Тигран Абрамян: Таковы насаждаемые оплотом авторитаризма нравы и поддерживаемые западными центрами ценности
Политические преследования различных оппонентов власти и, как следствие, судебные разбирательства в их отношении стали неотъемлемой частью политической повестки дня Армении, написал секретарь парламентской фракции оппозиционного блока «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в соцсети Facebook.
Он напомнил, что сегодня состоится судебное заседание по делу движения «Священная борьба», по которому незаконному преследованию подвергаются 18 человек.
«А завтра пройдет первое заседание суда по делу Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна, на котором будет рассмотрен вопрос о мере пресечения последним. В ближайший понедельник в Апелляционном суде – слушания по делу бывшего мэра Масиса, члена правления Республиканской партии Армении (РПА) Давида Амбарцумяна», – напомнил Абрамян.
«После длительного затягивания в ближайшее время намечено также заседание Апелляционного суда по делу архиепископа Микаела Аджапахяна, которое власти в декабре провалили и пытаются провести его как можно позже. Таковы насаждаемые оплотом авторитаризма нравы и поддерживаемые западными центрами ценности», – написал он.