Վարդան Ոսկանյան. Իրանի համար այժմյան ամենամեծ ռիսկը ոչ թե արմատական տրամադրություններով ցուցարարների գործոնն է, այլ տնտեսական վիճակը
13:38 09/01/2026
«Իրանում երեկ տեղի են ունեցել վերջին օրերի ամենաբազմամարդ ցույցերը, որոնք ուղեկցվել են նաև խժդժություններով։ Եղել են բախումներ մի կողմից անվտանգության ուժերի, իսկ մյուսից՝ ցուցարարների մեջ ներթափանցած արմատական տրամադրություններով անձանց և սադրիչների միջև։ Երկու կողմից էլ կան զոհեր և վիրավորներ։ Իրավիճակն այս առավոտի դրությամբ դուրս չի եկել պետական մարմինների կառավարելիությունի, չնայած նկատելի ռիսկեր առկա են»,-գրում է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
Նրա խոսքով, դատելով առկա տեղեկատվությունից՝ որևէ շենք կամ առավել ևս բնակավայր չի անցել ցուցարարների վերահսկողության տակ։  Արտաքին դերակատարներից Իրանի ներկայիս իրավիճակի խնդրով նկատելի հակասություններ կան ԱՄՆ-ի և Իսրայելի միջև։
«Ոչ միայն, սակայն հիմնականում իսրայելական կողմը քարոզչական բոլոր խողովակներով և Իրանի ներսում ունեցած ցանցի միջոցով փորձում է առայժմ առանց հստակ առաջնորդության բողոքի գործողությունների առաջնորդությունը ստանձնել տալ Իրանի գահընկեց շահի որդուն, ինչին նա դեմ չէ, սակայն ունի խիստ սահմանափակ ռեսուրսներ։ Բողոքի մասնակիցների առանձին խմբերի կողմից վերջինիս անունը հնչեցվում է, բայց, դիցուք, քրդաբնակ շրջանների ցուցարարները հրաժարվում են իրենց բողոքն ասոցացնել տվյալ անձի հետ։
ԱՄՆ նախագահ Թրսմփի վերջին հարցազրուցից պարզ է, որ նա դեռևս չի ընդունելու շահի որդուն, ինչը լուրջ ազդակ կլիներ վերջինիս հեղինակության աճի համար։ Ըստ Թրամփի՝ բողոքի գործողությունների ընթացքում որոշ մարդիկ սպանվել են ոչ թե իրավապահ մարմինների կողմից, այլ խուճապային հրմշտոցների հետևանքով։ Նման հայտարարություններն, ըստ էության, մանևրի լայն դաշտ են թողնում Թրամփի վարչակարգի համար պայմանավորվելու Իրանի ներկայիս իշխանության հետ, մինչդեռ Իսրայելը ցանկանում է հասնել իշխանափոխության։
Իրանի համար այժմյան ամենամեծ ռիսկը ոչ թե արմատական տրամադրություններով ցուցարարների գործոնն է,, այլ տնտեսական վիճակը՝ հատկապես արտարժույթի շուկան և անվերահսկելի գնաճը, որը ազդում է ահռելի քանակությամբ մարդկանց ամենօրյա կյանքի վրա՝ առաջ բերելով բնական դժգոհություն։
Միևնույն ժամանակ տնտեսական տևական ճգնաժամի ամենամեծ վտանգն այն է, որ այն բողոքը տեղափոխում է առանձին սոցիալ-տնտեսական պահանջների տիրույթից դեպի ամբողջ գաղափարախոսության և կենսակերպի մերժում, ինչը չափազանց բարդացնում է ցանկացած փոխզիջում, ուստի տնտեսական հարցերի օպերատիվ լուծումները պետք է ուղեկցվեն աստիճանական, բայց լայնածավալ լրջագույն բարեփոխումներով»,-գրում է Վ. Ոսկանյանը։

Восканян: Наибольший риск для Ирана сейчас представляет не фактор радикально настроенных протестующих, а экономическая ситуация
14:31 09/01/2026
«В Иране накануне, 8 января, прошли самые многочисленные за последние дни массовые протесты, сопровождавшиеся столкновениями. Происходили стычки между силами безопасности и отдельными лицами с радикальными настроениями и провокаторами, внедрившимися в ряды протестующих. Есть жертвы и раненые с обеих сторон. По состоянию на утро 9 января ситуация не вышла из-под контроля государственных органов, хотя существуют заметные риски», – написал заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян в своем Telegram-канале.
По его словам, судя по имеющейся информации, ни одно здание, и тем более населенный пункт, не перешло под контроль протестующих. Среди внешних акторов по вопросу нынешней ситуации в Иране наблюдаются заметные противоречия между США и Израилем.
«Не только, но преимущественно израильская сторона всеми доступными каналами пропаганды и через имеющуюся в Иране сеть пытается при отсутствии пока четкого руководства протестными действиями сделать так, чтобы лидерство перешло к сыну свергнутого шаха. Он (Реза Пехлеви. – Ред.) не против этого, однако у него крайне ограниченные ресурсы. Его имя упоминается отдельными группами участников протестов, но, например, протестующие в населенных курдами районах отказываются ассоциировать свое недовольство с ним.
Из последнего интервью президента США Трампа ясно, что он пока не примет сына шаха, что было бы серьезным сигналом для роста его авторитета. По словам Трампа, несколько участников протестов погибли не от действий правоохранительных органов, а вследствие панической толкотни. Подобные заявления, по сути, оставляют администрации Трампа широкое поле для маневра для договоренностей с нынешними властями Ирана, тогда как Израиль стремится добиться смены власти», – отметил Восканян.
«Наибольший риск для Ирана в настоящий момент представляет не фактор радикально настроенных протестующих, а экономическая ситуация – особенно валютный рынок и неконтролируемая инфляция, которая влияет на повседневную жизнь огромного числа людей, вызывая естественное недовольство.
При этом наибольшая опасность затяжного экономического кризиса заключается в том, что он переносит протест из сферы отдельных социально-экономических требований в плоскость полного отторжения идеологии и образа жизни, что значительно осложняет любые компромиссы. Посему оперативное решение экономических проблем должно сопровождаться постепенными, но масштабными и серьезными реформами», – резюмировал В. Восканян.