Ինչո՞ւ է ԱՄՆ-ն իր քաղաքացիներին հորդորում լքել Իրանը. Քաղաքական վերլուծաբան
«ԱՄՆ պետքարտուղարությունն իր քաղաքացիներին կոչ է արել լքել Իրանը Հայաստանի կամ Թուրքիայի տարածքով: Այս կոչը հնչում է ԱՄՆ նախագահ Թրամպի հայտարարությունների ֆոնին՝ Իրանին հարված հասցնելու հավանականության մասին: Ի՞նչ իրավիճակ է Իրաում, միարժեք ասելը բարդ է, քանի որ բացակայում է կապն ու տարածվող տեղեկությունների այսպես ասած վավերականացումը բավականին բարդ է»,-նշում է քաղաքական վերլուծաբան Հակոբ Բադալյանը։
Նա նշում է՝ ինչ կարող է նշանակել ԱՄՆ կոչը իր քաղաքացիներին: Թրամպը հայտարարել էր, որ Իրանի հետ կապված քննարկում են տարբեր քայլեր, այդ թվում չբացառելով հարված հասցնելը:
«Հնարավոր է, որ կոչը հնչում է հարվածի վերաբերյալ որոշման համատեքստում: Ընդ որում, այդ հարածը կարող է լինել նաևւ սիմվոլիկ, Թրամպի դեմքը պահելու համար:
Նա հայտարարում էր, որ Իրանում զոհեր լինելու դեպքում կպատժի: Զոհեր կան, անհերքելի է: Իհարկե նաեւ մեծ հավանականությամբ այդ զոհերը ոչ թե խաղաղ ցուցարարներ են, այլ անկարգություններ հրահրողներ: Կրկնեմ, այս մասով իհարկե վավերականացումը մեզ համար շատ բարդ է, թե ինչ է կատարվել ու կատարվում Իրանում այս օրերին:
Հիմա Թրամպը պետք է անի ինչ որ բան, քանի որ «խոսել» է: Եվ ըստ այդմ չի բացառվում, որ լինի սիմվոլիկ նշանակության հարված: Ի դեպ, վերջին տարիների համար դա կլինի ԱՄՆ հերթական դե ֆակտո սիմվոլիկ հարվածն Իրանին:
Եթե Թրամպը լրջորեն բախման մեջ մտնի Թեհրանի հետ, ապա դա մեղմ ասած ամենաանցանկալի տարբերակն է, քանի որ ռեգիոնը կարող է վերածվել վառոդի տակառի: Պետք է հուսալ, որ Թրամպի պարագայում կհաղթի ողջախոհությունը, այլ ոչ թե Իսրայելի լոբբին:
Հնարավոր է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարության կոչը պայմանավորված է այլ հանգամանքով: Մասնավորապես, պետք չէ բացառել, որ Իրանի կառավարական ուժերը իրավիճակը վերցրել են վերահսկողության տակ եւ ըստ այդմ կոչ է արվում ԱՄՆ քաղաքացիներին հնարավորինս արագ հեռանալ Իրանից՝ չձերբակալվելու համար: Առավել եւս, որ դարձյալ իբրև տարբերակ պետք չէ բացառել, որ Իսրայելի գործակալները կարող են Իրան ներթափանցած լինել հենց ԱՄՆ քաղաքացիների կարգավիճակով:
Միևնույն ժամանակ պետքարտուղարության կոչի առումով ուշադրության է արժանի գուցե և այն, որ դա հնչում է նախօրեին Ռուսաստանի և Իրանի ԱԽ քարտուղարների հեռախոսազրույցից հետո, որի ընթացքում՝ ըստ հաղորդագրության, նրանք պայմանավորվել են համակարգել գործողությունները անվտանգություն ապահովելու համար»,-նշում է Բադալյանը։

США призвали своих граждан покинуть Иран по суше в Армению или Турцию. Этот призыв звучит на фоне заявлений президента США Дональда Трампа о вероятности нанесения удара по Ирану. Однозначно оценить ситуацию в Иране сложно, поскольку из-за проблем со связью верификация поступающих сведений крайне затруднена, написал политический обозреватель Акоп Бадалян.
«Что может означать этот призыв к американским гражданам? Ранее Трамп заявлял, что США рассматривают различные варианты действий на фоне протестов в Иране, не исключив военного удара.
Возможно, этот призыв звучит в контексте решения об ударе. При этом этот удар может носить и символический характер – исключительно ради того, чтобы Трамп мог „сохранить лицо”.
Президент США заявлял, что Иран будет наказан, если среди протестующих будут жертвы. Жертвы есть, это неоспоримо. Однако с большой долей вероятности эти жертвы – не мирные демонстранты, а зачинщики беспорядков. Повторюсь: проверить достоверность сведений о том, что именно происходило и происходит в Иране в эти дни, для нас очень сложно.
Поскольку Трамп уже «сказал свое слово», сейчас ему необходимо что-то предпринять. Посему не исключено нанесение символического удара. Кстати, для последних лет это станет очередным де-факто символическим ударом США по Ирану», – отметил он.
«Если же Трамп вступит в серьезное столкновение с Тегераном, это станет, мягко говоря, самым нежелательным сценарием, поскольку регион может превратиться в пороховую бочку. Остается надеяться, что в случае с Трампом победит здравый смысл, а не лобби Израиля.
Призыв Госдепа США может быть обусловлен и другим обстоятельством. В частности, нельзя исключать, что правительственные силы Ирана взяли ситуацию под контроль, и граждан США призывают как можно быстрее покинуть страну, чтобы избежать задержаний. Тем более, как вариант не стоит исключать, что израильские агенты могли проникнуть в Иран под видом граждан США.
В то же время заслуживает внимания тот факт, что призыв Госдепартамента прозвучал на следующий день после телефонного разговора секретаря Совета безопасности России Сергея Шойгу и секретаря Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани, в ходе которого, согласно официальному сообщению, стороны условились продолжить контакты и координировать позиции в целях обеспечения безопасности», – резюмировал Бадалян.