Երբ Հայաստան կհասնի արտասահմանյան արտադրության «Կոլխիցին»-ը
Վերջին ամիսներին հայաստանյան դեղատներում ամենապահանջված ու դեֆեցիտ դեղամիջոցը դարձել է արտասահմանյան արտադրության «Կոլխիցին»-ը։ Սոցիալական ցանցի բազմաթիվ խմբերում մարդիկ փնտրում են այս դեղամիջոցի անգլիական, իտալական, ֆրանսիական արտադրանքը։ Դեղի բացակայության ու դժվարհասանելի լինելու պայմաններում այն բավականին թանկացել է։
Իտալական արտադրության «Կոլխիցին»դեղամիջոցը հունվար ամսվա վերջին արդեն հասանելի կլինի դեղատներում։ Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեցին «ԹԵՈՖԱՐՄԱ» ընկերությունից, որը զբաղվում է նշված դեղամիջոցի ներկրմամբ։
«Ամսվա վերջին արդեն կունենանք դեղատներում։ Շաբաթվա վերջին արդեն լինելու է Հայաստանում։ Քանակը հաստատ կբավարարի շուկայում պահանջարկին»,- հայտնեցին ընկերությունից։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ խնդիրն այն է, որ շուկայում ֆրանսիական դեղամիջոցի դեֆիցիտ կար, ու շատ քաղաքացիներ սկսել են օգտագործել իտալական արտադրության դեղամիջոցը ու քանակն արագ սպառվել է
«Սպառումն ավելի շատ էր, քան նախատեսվում էր, բայց հաշվի առնելով շուկայի պահանջները արդեն պատվիրվել է ու կարծում եմ՝ պետք է նմանատիպ բան չկրկնվի»,- ասաց  ընկերության ներկայացուցիչը։
Հիշեցնենք, որ հայկական արտադրության կոլխիցին դեղը հիվանդներին տրամադրվում է անվճար, բայց դրա արդյունավետությունից դժգոհություններ կան։

Imported colchicine to return to Armenian pharmacies in late January
Imported colchicine has become one of the most sought-after and scarce medicines in Armenia in recent months, with patients reporting widespread shortages and rising prices across the country.
On social media, users have been actively searching for colchicine produced in the UK, Italy and France amid concerns over limited availability in local pharmacies.
The Italian-made version of the drug is expected to return to the Armenian market at the end of January, according to Theopharma, the company responsible for importing the medicine.
Speaking to Panorama.am on Tuesday, a Theopharma representative said shipments would arrive in Armenia by the end of this week, with supplies reaching pharmacies shortly afterwards.
“At the end of the month, the drug will already be available in pharmacies. The quantity will definitely be sufficient to meet market demand,” the company said.
The importer attributed the shortage to a deficit of French-produced colchicine, which prompted many patients to switch to the Italian alternative, leading to faster-than-expected depletion of stocks.
“Consumption was higher than initially planned, but taking market demand into account, new orders have already been placed. We believe a similar situation should not be repeated,” the company representative added.
Armenia also produces colchicine locally, which is provided free of charge to patients. However, some patients have expressed dissatisfaction with the effectiveness of the domestically manufactured version.