Հայաստան՝ թանկ հաճույք, թանկ ապրուստ. Երբ գազով ջեռուցումը ճոխություն է
Հայաստանի շատ բնակիչներ ձմռանն ամեն ամիս կլորիկ գումար են վճարում գազով տունը ջեռուցելու համար։ Այս տարի վրա հասած սառնամանիքների պատճառով ֆինանսական այդ բեռը զգալիորեն ավելացել է։  Panorama.am-ի խմբագրություն դիմած քաղաքացին պատմեց, որ երկհարկանի տունը մասամբ է գազով ջեռուցել, ունեն արևային կայան, տունը տաքացնում են  նաև էլեկտրաէներգիայով։ Սակայն այդքանով հանդերձ  դեկտեմբեր ամսվա համար ստիպված է եղել վճարել 90 հազար դրամ։ Արարատի մարզի գյուղերից մեկի բնակիչը նշեց, որ դեկտեմբերի համար վճարել է 70 հազար դրամ։ Քաղաքացիները մտահոգված են, ցուրտը չի նահանաջում, հետևաբար հունվարին սպառած գազի համար ստիպված կլինեն ավելի շատ վճարել։ Նման ծախսերից խուսափելու ու տնտեսում անելու  համար շատ մարդիկ տանը չգտնվելու ընթացքում ուղղակի անջատում են ջեռուցումը կամ մասամբ են ջեռուցում բնակարաններն ու տները։ Հատկապես մարզերում շատ են մարդիկ, որոնէ գազի թանկ լինելու պատճառով այս տարի էլ չեն հրաժարվել փայտի վառարաններից։
Քաղաքացիներից ստացած դժգոհություններին հետամուտ՝ որոշեցինք պարզել, թե ինչքան են գազի համար վճարում Հայաստանում ու տարածաշրջանի մյուս երկրներում։
Այսպես Հայաստանում շարքային սպառողների համար 1 խմ բնական գազի սակագնի արժեքը 143.7 դրամ է։
Մինչդեռ, հարևան Վրաստանում ապրողը գազի համար վճարում է գրեթե կրկնակի քիչ՝ մոտ 76 դրամ ՝ 47%-ով էժան։

Армения – дорогое удовольствие, дорогое житье: газовое отопление стало роскошью
Многие жители Армении зимой ежемесячно платят круглую сумму за отопление жилья природным газом. В этом году из-за сильных холодов финансовая нагрузка стала особенно ощутимой.
Обратившийся в редакцию Panorama.am гражданин рассказал, что отапливал свой двухэтажный дом частично газом, частично пользовался электрообогревателем, поскольку дом оснащен солнечными панелями. Несмотря на это, за декабрь ему пришлось заплатить 90 тысяч драмов. Житель одного из сел Араратской области отметил, что его счет за декабрь составил 70 тысяч драмов.
Горожане и сельские жители обеспокоены: морозы не отступают, поэтому за январь за потребленный газ придется платить еще больше. Чтобы сократить расходы и сэкономить, многие просто отключают отопление, когда дома никого нет, или отапливают лишь часть квартиры или дома. Особенно в областях Армении много людей, которые из-за высокой стоимости природного газа продолжают использовать дровяные печи.
В ответ на жалобы граждан мы решили выяснить, сколько платят за газ в Армении и в других странах региона.
В Армении стоимость 1 кубометра природного газа для рядового потребителя составляет 143,7 драма.
Для сравнения, в соседней Грузии абонент платит почти вдвое меньше – около 76 драмов, то есть на 47% дешевле.